crap la undita

Despre pescuitul la pluta (undita, sheffield, bologneza, match) sau la grund, dupa orice specie de pesti

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

crap la undita

Mesaj de DumiD »

cum pescuim crapul cu undita?sunt afon cand vine vorba de unditi dar mi-am luat una pentru orice eventualitate,vreau sa o incerc maine si nu stiu cum sa fac linia.monofilament de 0.30,pluta lunga si plumb culisant + vartej + struna textila de 15cm si carlig cu fir de par pentru porumb e ok?se pune momeala pe fir de par la undita sau bag direct pe carlig?

Avatar utilizator
dumi_id
Mesaje: 310
Membru din: Mar Mar 16, 2010 16:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: crap la undita

Mesaj de dumi_id »

Salut,
Nu cred ca firul de 0.3 te va ajuta foarte mult, poate doar sa rupi undita. Un maxim 0.25 e suficient. Fara fir textil la carlig dar si fara fir de par. Firul de par foloseste cand dai pe fund deoarece carligul sta fix pe fund si momeala deasupra (aproximativ). In cazul monturii de undita momeala este bine sa stea in carlig pentru a-l ascune macar partial.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: crap la undita

Mesaj de gor965 »

DumiD scrie:cum pescuim crapul cu undita?sunt afon cand vine vorba de unditi dar mi-am luat una pentru orice eventualitate,vreau sa o incerc maine si nu stiu cum sa fac linia.monofilament de 0.30,pluta lunga si plumb culisant + vartej + struna textila de 15cm si carlig cu fir de par pentru porumb e ok?se pune momeala pe fir de par la undita sau bag direct pe carlig?
Unde vrei sa pescuiesti cu undita ?...pe balta sau apa curgatoare ?
1- Ia-ti o varga mai lunga si mai robusta !
2- Leaga-ti linia mai jos de varful vergii prin spiralarea firului peste segmente...cam 1,5m mai jos de varf !
3- Daca are crap mare, pune fir mai gros pe linie si forfac mai subtire care sa cedeze inainte sa-ti rupa varga !
4- Fara fir de par...ptr. ca nu exista autointepare ! In general se va intepa prin ridicarea vergii de jos in sus !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

dedeciu mihai-paul
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mai 04, 2011 19:54

Re: crap la undita

Mesaj de dedeciu mihai-paul »

Sau poti incerca BOLOGNESA adica undita cu mulineta !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit Stationar”