Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

pescarusull scrie:O intrebare catre cei experimentati.
Primavara devreme, cand apa e mai rece spre foarte rece, se recomanda locurile cu apa mai adanca sau locurile cu apa mai mica ?
----------

daca e cald/soare afara si se incalzeste apa `pe suprafata eu cred ca migreaza spre apa mai mica pt. ca-i mai calda si daca este stuf/papura/tipirig se baga pe langa ea pentru ca este un conductor bun de trasmis `caldura in apa . Se incalzeste de la soare stuful si `trasmite in apa caldura :D ........Daca nu-i cald/soare ramane pe apa mare unde a `hibernat . Foarte devreme primavara cred ca tot pe apa mare sta ca nu are putere soarele ...dar depinde de vreme :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de pescarusull »

petre iulian scrie:
pescarusull scrie:O intrebare catre cei experimentati.
Primavara devreme, cand apa e mai rece spre foarte rece, se recomanda locurile cu apa mai adanca sau locurile cu apa mai mica ?
----------

daca e cald/soare afara si se incalzeste apa `pe suprafata eu cred ca migreaza spre apa mai mica pt. ca-i mai calda si daca este stuf/papura/tipirig se baga pe langa ea pentru ca este un conductor bun de trasmis `caldura in apa . Se incalzeste de la soare stuful si `trasmite in apa caldura :D ........Daca nu-i cald/soare ramane pe apa mare unde a `hibernat . Foarte devreme primavara cred ca tot pe apa mare sta ca nu are putere soarele ...dar depinde de vreme :wink:
Multam de raspuns.
Ar fi binevenite orice ponturi pentru vremea rece de la inceputul sezonului.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
George Szantho
Mesaje: 944
Membru din: Mie Iun 03, 2015 0:10
Puncte: 0
Localitate: Galati

Din concursuri adunate !

Mesaj de George Szantho »

petre iulian scrie:Ma gasiti la targ intre 10-18-zilnic la standul C9 -Relax Spinning (carlige Fudo )
Mai vorbim diverse ... :wink:
Iulianeeee! Mai băga niște povestioare ca ne e dor!

Trimis de pe al meu P6_Pro folosind Tapatalk

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

una scurta :D

Anul 2012 parca la Cupa Primaverii . Concurs cu schimb de locuri la 24 ore A-B-C concurs pe cantitate unde cel mai mic punctaj adunat castiga .

Am facut echipa cu doi pescari crescuti in club din 2010 dar din pacate nu mai sunt in club acum . (Domnica Ciprian si Neacsu Mircea . Ajungem noi pe Moara si tragem mai intai pe sectorul A . Bineee zic eu dar cand ajung in stand cand ma uit la standul vecin din dreapta il vad pe Mitranescu cu Mirea :oops: :oops: . Era forza mamaliga pe vremea aia si Mitranescu se intrecea mereu cu Maty pentru locul 1 ...ei castigau cam mereu . Aolea zic eu am pus-o :( . Se da startul la concurs si nici nu arunca betele bine in apa Mitranescu ca hop-pop drill dublu ,triplu ,dublu ,triplu .... deja eram verde la fata si incercam sa nu ma mai uit ca la noi nimic , nici un tzac de ziceai ca pescuim cu carligele goale :lol: . Noi pescuiam combinat 2 pe mamaliga/ momitoare si doua pe plumb de pasta cu bile . Nadim din cobra ,nadim si nimic ... :( ..vine seara si se inopteaza si ce sa vezi incepem sa prinem noi dublu drill ,triplu si Mitranesci nimic :D .. parca dadea el cu carligele goale . Culmea ca media pestelui era mare si un peste era cat doi de-a lui Mitranescu .Prindem noi toata noaptea si Mitranescu mult mai putin de-l depasisem la kg dimineata darrr cum s-a luminat noi nu am mai prins mai numic si la Mitranescu a inceput iar `jihadul ...Pana la ora 12 cand sa terminat prima mansa iat ne-a depasit si uite asa noi terminam pe locul 2 = 2 puncte si el termina pe 1 = 1 punct . Tragem din nou si mergem pe sectorul B si cand ajung pe stand stupoareee :shock: :shock: Mitranescu iar era in dreapta nostra vecin :oops: :oops: ... se intampla cam la fel , ca noi am prins noaptea si el ziua si la final terminam la fel ca pe sectorul A . Ajungem la extragere si tragem pe sectorul C ... ajungem pe stand si cand ma uit in dreapta noasta pe cine credeti ca aveam vecin ? Binenteles ca tot pe Mitranescu :shock: :shock: :shock: .. Zic eu, asta-i culmea !! Cand ma uit in stanga nostra raman trasnit ca-l vad pe Maty vecin ...aoleoo zic eu !!! Ne-a prins intre ei si ne `termina , ne toaca ,etc ,etc . Am avut noroc ca Maty nu putea arunca asa departe si nu ajungea in malul alaturat si noi gestionam malul alaturat . Am mai avut noroc ca pestele migra din stanga spre dreapta si noi `vamuiam tot ce trecea prin fata nostra .Cu punctajul de 2 puncte era ca si castigat locul 1 de catre Mitranescu dar trebuia sa intre parca in primii 4-5 pe sector . Facem ce facem , si dimineata noi eram pe locul 1 pe sector si Mitranescu avea un singur peste si era parca pe 7-8 :shock: Nea Maty a prins si el putin si uite asa ne trezim dimineata pe locul 1 la general . Vine clasamentul printat si parca visam ....nu-mi venea sa cred ca suntem pe locul 1 la general . Ma uit pe clasament si calculez kg pe sector si constat cu stupoare ca daca Mitranescu prinde un singur peste de 5 kg ma depaseste la General ca sare el cateva puncte bune ... Stateam si ne uitam la ei ce fac , la orice ridicare a lor de pe scaun i-mi sarea inima din piept ... de emotii am inceput sa beau dintr-o sticla de vin (2 litrii) . Stateam si asteptam sa treaca timpul ... Parca-mi aduc aminte si acum ca acele 3 ore au trecut cel mai greu in viata mea . Parca statea timpul pe loc :D . De frica sa nu cumva sa treaca vre-un peste de lansetele noastre spre ei nici nu am mai schimbat lansetele . Noi pescuiam asa - aruncam pe malul alaturat pe iarba (nu era sarma )cu saculet si taram prin iarba montura pana cadea in apa ... asa am pescuit tot concursul la centimetrii practic de malul opus . Pana la urma am dat gata tot vinul (2 litrii) si uite asa la finalul concursului eram manga :wink: ..(nu ca acum cand scriu :lol: ) . Pana la urma am ridicat sus cupa cu locul 1 ... un concurs frumos de care-mi amintesc si acum cu placere ...

noapte buna ...hai ca-m terminat si berea :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
George Szantho
Mesaje: 944
Membru din: Mie Iun 03, 2015 0:10
Puncte: 0
Localitate: Galati

Mesaj de George Szantho »

Frumos Iuliane multumim așteptăm altele când ai timp!

Trimis de pe al meu P6_Pro folosind Tapatalk

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de bogdan5 »

Dl. Iulian,
Bagati si una cu locul dvs preferat pe Hermes Peris...parca-l denumiti "casuta postala" sau "dama de spatiu", nu-mi mai amintesc exact.
Multumesc anticipat. :D
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
LAURENTIU_GL
Mesaje: 111
Membru din: Mie Apr 18, 2012 17:29
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de LAURENTIU_GL »

Salut,

Ceva de genul :
Mai tii minte Iulica stresu care l'am trait langa voi la Best seven SNAP 2015 ? in ultimele 2 ore de concurs ? cand am castigat la 200 gr parca ?
Doamne cat mai calculam si iar calculam cantarele, ca nu ne venea sa credem ca erau 200 gr diferenta
La sfarsit de la stresul acumulat in ultima zi imi dadeau lacrimile :D
La inceputul concursului chiar vorbeam cu colegii : °am cazut din nou langa astia frate :)) ° asta dupa ce am cazut langa voi la vreo 2-3 concursuri.....
Laurentiu Ghilase


" Un om nu este terminat atunci cand este invins, ci atunci cand renunta " Richard Nixon

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de dancalinescu »

@Iulian : Cum e faza cu punctajul?
Cu cat prinzi mai mult cu atat ai mai putine puncte?
Se dau puncte in minus cand prinzi sau cum e sistemul? :lol:

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

dancalinescu scrie:@Iulian : Cum e faza cu punctajul?
Cu cat prinzi mai mult cu atat ai mai putine puncte?
Se dau puncte in minus cand prinzi sau cum e sistemul? :lol:
------
locul 1 pe sector = 1 punct (Adica cantitatea cea mai mare prinsa pe acel sector )
locul 2 pe sector =2 puncte
etc
locul 9 pe sector(ultimul ) =9puncte

la final se aduna punctajul obtinut din cele 3( A ,B si C )sectoare si cel mai mic punctaj castiga ... :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de iulius_gherase »

Pai si cum poate castiga primul de pe sectorul C sa zicem cel mai slab in fata primului de pe sectorul A cel mai bun?asta nu am inteles...fiindca e clar ca cel de pe sectorul slab nu va prinde niciodata cat cel de sectorul cel mai bun...nici cantitate si nici calitate...in cazul concursurilor cu sectorizare dar premiate la general
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”