Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, Cristi Matei

Încuiat
alichivu
Mesaje: 124
Membru din: Mar Ian 03, 2012 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Mesaj de alichivu »

Am schimbat bucsa cu rulmenti la un set de xsc care aveau un sezon de pescuit si pot spun ca cel putin doua din cele 4 aveau uzura la acea bucsa , uzura vizibila cu ochiul liber la diametrul interior .
Tin sa precizez ca cele doua mulinete aveau joc in manivela destul de pronuntat dar dupa ce am inlocuit bucsa cu rulment jocurile aproape au disparut .

calin8162
Mesaje: 533
Membru din: Mie Iul 13, 2011 19:26
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Mesaj de calin8162 »

buna seara. as vrea sa va impartasesc din experienta mea legata de acest upgrade al mulinetelor.pentru mine e un hoby. am si studiat o gramada de scheme de mulinete de la diferiti producatori si am ajuns la concluzia ca dupa materialul din care e facut corpul si rotorul mulinetei, dupa materialul angrenajelor, rulmentii sunt urmatorul element care determina calitatea si implicit pretul unei mulinete. vorbesc de mulinetele la care ce scrie pe ele sau pe cutie, se regaseste si in interiorul ei. la mulinetele mari de crap (big pit) datorita solicitarilor la care sunt supuse mulinetele mai ales in timpul luptei cu crapii mari, e de dorit sa avem mulinete cu cat mai multi rulmenti chiar daca sunt pusi in locul bucselor de plastic. oricum un rulment este net superior la toate capitolele oricarei bucse. aceasta datorita faptului ca transforma frecarea de alunecare in frecare de rostogolire. aceasta are cel putin doua avantaje: 1. coeficientul de frecare de rostogolire este cu mult mai mic decat cel de frecare, rezultand o miscare mai usoara a angrenajului 2. fiabilitatea creste mult datorita faptului ca la frecarea de alunecare(bucsa) apare o uzura a suprafetelor de contact, care duce in timp la aparitia de jocuri in angrenaj. s-a vorbit in acest topic de diferite mulinete la care se pot shimba rulmentii. ce am observat ca discutiile se reduc doar la rulmentii de pe axul principal, cel cu manivela.tin sa precizez ca pe langa acesti rulmenti, se mai pot inlocui si alte bucse aflate in locuri la fel de importante. de exemplu la galet, la wormshaft, la pinion, etc. un exemplu concludent care sprijina teoria mea este faimosul X-SHIP, de care beneficiaza ultimele modele SHIMANO ,si care nu este alceva decat montarea celui de-al doilea rulment pe pinionul principal .

calin8162
Mesaje: 533
Membru din: Mie Iul 13, 2011 19:26
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Mesaj de calin8162 »

sper ca am lamurit multa lume si am fost de ajutor.

alichivu
Mesaje: 124
Membru din: Mar Ian 03, 2012 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Mesaj de alichivu »

Intradevar cum a subliniat colegul Calin in postarea lui foarte explicita si la obiect generatia noua de mulinete de la shimano dispune de sistemul X SHiP adica pe intelesul tuturor un rulment in partea din spate a worm shaftului care face angrenajul mult mai stabil.
Sg minus al XSC este doar lipsa acelui rulment de pe pinionul de atac in rest are rulmenti la fel ca un xtc ci 4 exceptand corpul de ci4 bineinteles.

Avatar utilizator
Atebo
pescar de competitie
Mesaje: 1732
Membru din: Dum Noi 10, 2013 8:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Mesaj de Atebo »

up
Radu Teodorescu
doar pescar
FAIR PLAY FISHING CLUB

Avatar utilizator
florin crapanu
Mesaje: 312
Membru din: Joi Dec 15, 2011 14:51
Puncte: 0
Localitate: BOTOSANI

Re: Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Mesaj de florin crapanu »

Salut , rulmentii se potrivesc la un Navi XTA 8000.Ma refer sa schimb bucsele de teflon de la manivela ,stanga si dreapta corpului.Mulineta o folosesc la spod.
PESCAR BOLNAV LA C[R]AP

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Mesaj de Tritoiu Dragos »

La shimano navi 8000 xtb s-au potrivit ..cei de 17x9x5 ( in locul bucselor albastre din stanga-dreapta manivelei).

Avatar utilizator
Atebo
pescar de competitie
Mesaje: 1732
Membru din: Dum Noi 10, 2013 8:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Mesaj de Atebo »

up
Radu Teodorescu
doar pescar
FAIR PLAY FISHING CLUB

Avatar utilizator
Atebo
pescar de competitie
Mesaje: 1732
Membru din: Dum Noi 10, 2013 8:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Mesaj de Atebo »

up
Radu Teodorescu
doar pescar
FAIR PLAY FISHING CLUB

Avatar utilizator
Atebo
pescar de competitie
Mesaje: 1732
Membru din: Dum Noi 10, 2013 8:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Vand rulmenti upgrade Shimano Ultegra XSC si XTC

Mesaj de Atebo »

up
Radu Teodorescu
doar pescar
FAIR PLAY FISHING CLUB

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA BAZAR”