Calificari 2005

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

Avatar utilizator
ZABELEA
Mesaje: 294
Membru din: Mar Ian 11, 2005 15:42

Calificari 2005

Mesaj de ZABELEA »

Ce parere aveti despre organizarea calificarilor?Eu unul sunt putin contrariat de ceea ce se intampla deoarece nu stiu de ce se schimba formula de anul trecut.S-ar putea sa ramana acasa echipe bune cu sanse de calificare.este destul de greu sa faci o echipa de 6 oameni.Cei care nu pot forma 3 echipe ce fac?Nu participa la calificari?Parerea mea este ca anul trecut a fost mai bine.Echipa a avut si un rezultat bun.Numai la noi se poate intampla sa schimbi un sistem care a functionat cu unul nou(sa vedem daca o sa mearga).Oricum se observa si din voturi cine vrea schimbarea asta.
MIHAI PRIPON - CARP UNITED TEAM.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@ Zabelea

fratele meu iti dau citeva argumente pentru formula asta :
1. Cine are bani de venit are si afaceri sau un post bun pe la o firma tare ! Greu de lasat afacerile sau firma la care lucrezi 3 saptamini pentru 3 manse. Mai simplu stii ca vii o saptamina si rezolvi problema . E o vrajeala sa spui ca vii la calificari si iti neglizeji afacerea sau postul , din care maninci tu si familia , numai de dragul unui concurs care pina la urma nu inseamna castiguri materiale compensatorii ci doar premii simbolice . Asta nu inseamna ca nu mi-as dori sa imi cinte imnul vreodata - cit timp sunt in viata - nu la funerarii :lol:
2. la Hobaia 2004 - am bagat minim 300 EUR / mansa , in nada . La o singura mansa pun la bataie 900 EUR si imi comanda ce nada vreau - TOP QUALITY !! Imi egalizez sansele vizavi de unii care fie au bani multi de bagat in nada , fie pot procura nada mai ieftin .
3. Anul trecut nu stiam nici cum ne cheama pe fiecare , anul asta ne vedem de macar 2 ori pe saptamina ( la fotbal si baschet ) . Ce dracu nu poti face o echipa de 6 in conditiile astea ? Provincia sunt sigur ca se va mobiliza si baietii vor incerca sa isi construiasca echipe de 6 . Din toti cei de anul trecut , teoretic , numai Rm Sarat nu are parteneri .
De la munte - Nitzu , Lupsan , Sergiu Tofan , Boby trec prin Ploiesti - Cezar Bibu , Sandu Calina , etc . Vin de la mare - Oslobeanu , Iulian , Grigore , Daniel Costache , etc . Maramuresul avea inca de anul trecut 2 echipa complete inscrise . La concursul lui Oana de la Darvari sunt 7 echipe inscrise din Moldova . Hai sa nu le purtam de grija ca stiu si singuri sa se descurce .
Trebuei sa recunosc ca teoretic un lot de 6 este mai slab decit un lot de 6 clasati pe primele locuri . Dar asta numai teoretic ! Un lot sudat condus de un antrenor si un consultant de mana intii , poate face mult mai mult decit un lot de valori ( nu merg mai departe decit sa-ti dau exemplu echipa de galactici a Real Madrid-ului )

Se mai ridica un aspect pe care poate am sa-l nuantez un pic :

- nu impiedica nimeni sa participe echipa vicecampioana mondial sa se prezinte in alcatuirea ei din Portugalia 2004 . Teoretic ar rupe tot !! De ce nu mai vin impreuna ? Personal nu stiu - dar ma duceam cu gindul la aceea sudura care trebuie sa existe in lot ! Poate sunt eu mai romantic .

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu te obliga nimeni sa participi daca n-ai timp !
Unii si-au dat viata ptr. tara, noi numai concediul si niste bani !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

M-ai spart frate cu comparatiile astea din Razboiul de Independenta . Te pomenesti ca te cheama Walter Maracineanu in loc de Vladut Mateianu :lol: :lol: :lol: :lol:
Eu nu am timp si spun asta deschis . Deranjeaza sau ma descalifica ? Poate trebuie sa existe vreo proba eliminatori la calificari ,de genul , in cit timp poti sa ajungi pe balta cind te cheama baietii ? :lol: :lol: :lol: :lol:
Te rup la fotbal diseara !!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Val, ce o zguduim atit cu timpul.
Cind eram in faza de discutii poate iti amintesti, eram cu totii de acor ca trebuie facut ceva pt. a da posibilitate cit mai multor echipe de a lua parte la selectii. De a scoate un lot national cit mai puternic pt. a ne reprezenta.
Nu te supara incep sa-i dau dreptate lui caaron. Pai cine sa ma reprezinte pe mine?
Acum ajungem la concluzia ca sacrificam prea mult timp si bani unei cauze de pe urma careia ne alegem cu o diploma amarita.
Pai atunci ce tot atita mascareda cu calificarile astea?
Hai sa ne intoarcem cu 3,4 ani inapoi cind faceam una scurta pe 200$de echipa. Ne vedeam linistiti de afaceri si mai plecam si cu-n ban acasa.
Iarta-ma, nu am nimic personal cu tine. Dar deocamdata esti singurul(pina acum) care sustine aceasta varianta.
Sti ca din lotul de anul trecut care au iesit Vicecampioni Mondiali, anul acesta nu va veni la selectii nimeni?
De ce? Simplu. Nu au celelalte doua echipe.
Stii ca din cele 21 de echipe care am participat anul trecut la selectii jumatate au anuntat ca nu mai participa? Motivul? Acelasi.
Stii ca si-n cadrul echipei de 2 au inceput discutii?(vezi Cezarica-Dan)
Si atunci te intreb: Cu ce am inbunatatit sistemul?
Cum am creat posibilitati provinciei?
Tu nu vezi ca aceste discutii le ducem noi 3-4 persoane.
Cite reactii au fost pina acum din tara?
Daca in Bucuresti e atita fierbere, unde slava domnului sunt destui pescari, ce o fii in orasele mici unde sunt mai putini pescari de competitie decit degetele de la o mina?
Acei putini care abia incropeau o echipa acum nu mai au nici o sansa.
Probabil ca pina la urma vor avea loc niste selectii. Crezi ca lotul care se va forma va unii ce-i mai bun in tara in materie de pescuit?
Vom ajunge din nou la CM unde vom fii de risul lumii.
Asta e parerea mea.
Inca o data te rog n-o lua ca pe o rautate. Iti respect punctul de vedere, insa un punct de vedere personal care nu ajuta cu nimic acest sport.

SA AUZIM DE BINE

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Atentie Cornele - sunt singurul care SCRIE pe Forum si sustin varianta asta !
Din cite stiu solutia asta s-a votat democratic . Eu nu fac altceva decit sa chibitez ca in Cismigiu si sa spun ce bine imi pare , ca imi vine manusa programul samd .( chestii personale) . Restul e treaba voastra fratilor ca voi sunteti in Comisie .
Ce va tot luati de faptul ca mie imi place asa ? Si Andrei incepuse aseara sa imi tina teorii . Pai trebuia sa-i convingeti pe aia din Comisie , nu pe mine . Ce treaba am eu cu ce votati voi ?

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Maestre,
Discutiile dintre mine si Cezar au la baza niste motive sau mai bine zis evenimente in desfasurare care ar putea sa conduca la neparticiparea noastra la aceste calificari.Repet, e vorba de motive obiective si nu de conflicte.
Vom merge impreuna la Darvari si daca vom putea si la alte concursuri.In ceea ce priveste calificarile, suntem fortati de imprejurari, sa decidem daca participam sau nu , pe la sfarsitul lunii Mai.Este adevarat ca formula in care se contureaza ca se vor organiza aceste calificari ne ingreuneaza si mai mult decizia.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Aud ca se coace in cadrul comisiei o amnistie pentru Cipica si Badica.
Daca acest lucru se va intampla inseamna ca degeaba mai vorbim de regulamente.
N-am nimic cu Cipica, a fost victima interpretarii regulamentului dupa bunul plac al organizatorilor dar in cazul Badica nu s-a dat nici o explicatie oficiala a motivului pentru care nu s-a prezentat la lot.Cu cine a fost inlocuit si ce paragraf din regulamentul precedent a permis inlocuirea.
Din punctul meu de vedere o astfel de decizie compromite din start ideea ca la aceste calificari lucrurile se vor desfasura normal.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Dane,
Nu am spus c-ar fi conflicte in cadrul echipei voastre. Am subliniat ca si in cadrul echipelor de 2 sunt discutii. Normal obiective. Dar intr-o echipa de 6?
Cit despre Badica, si cu sanctiune si fara, tot nu vine la calificari.(cauze obiective).

Val,
Asa e s-a votat democratic. Asta nu ma impiedica sa-mi spun punctul de vedere. Eu incerc sa inteleg un lucru. Cum la Dirvari pt. varianta actuala au fost 5(Cinci) voturi printre care si al tau, iar restul de 45 pentru varianta a doua? Din actuala comisie 2 membri erau pt. varianta actuala, 1 oscila iar 4 erau pt a doua varianta. La vot surpriza :cry: A iesit varianta actuala.
Asta incerc eu sa inteleg.
Formula asta imi suna ca un experiment. Sa vedem ce iese.

De ce nu a imbratisat sistemul acesta nici un organizator de concursuri privat?
Ar fi un risc prea mare?
Intervine aspectul financiar?
de ce se experimenteaza la calificari?
Oare nu se urmareste partiparea a cit mai putine echipe? Nu stiu. Intreb si eu.

Tu esti singurul care SCRI. Dar deocamdata nu ai nici un argument serios in sustinerea acestei variante. Chesti de timp, afaceri, cresterea copiilor, imi vine sa pling.

TE PUPA AL TAU PRIETEN.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

dan cotelici,
RADU BADICA a primit un avertisment din partea comisiei.
am considerat ca anul trecut, un an de pionerat, au fost destule alte nereguli pentru a sanctiona mai drastic.
am zis sa facem un fel de kilometrul o, ca sa zic asa...
aminteste-ti ca si la fotbal, multi au recunoscut ca au facut blaturi. au hotarat sa o ia de la inceput, fara blaturi, fara sa bage pe nimeni in puscarie!!!
andrei

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”