Cupa MARAMURESULUI la Crap

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

horiacrap
Mesaje: 91
Membru din: Dum Feb 19, 2006 16:24
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Cupa MARAMURESULUI la Crap

Mesaj de horiacrap »

16 - 18 IUNIE 2006
Amenajarea Sacalaseni, 12km de Baia Mare
20 echipe
Inscriere 400 ron/echipa (2pescari + 1 ajutor optional)
Se ofera: 2 mic dejun, 2 cine, 1 masa festiva la restaurantul Moara Veche.
Loc I - 2000 ron
Loc II - 1000 ron
Loc III - 500 ron
Loc IV - 100 ron
Captura - 100 ron
+ 1800 ron premii de la sponsori.

Cam atat, decat deloc e bine si asa, tinand cont ca e organizat de filiala MM.

Nu am participat la nici un concurs si m-ar tenta, dar nu am coechipier deocamdata, maine ma interesez daca pot participa si din afara judetului, poate gasesc printre voi un doritor.
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Frumoasa initiativa Horia, sfatul meu este sa participi daca gasesti partener ! :D
Cunosc bine balta, o sa fie cam aglomeratie ! Si cred ca favorit este ultimul loc de pe balta, cel mai aproape de stuf. Pacat ca ai mult de mers pe jos de la pancarda.
Cine a avut initiativa, nu cumva Cipri ? :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

horiacrap
Mesaje: 91
Membru din: Dum Feb 19, 2006 16:24
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap »

Vlad cu el nu am vorbit inca ca nu am fost hotarat, dar nu cred ca e interesat.
Vladut balta s-a schimbat mult si nu mai exista stuf deloc. Pescuiesc des acolo. Cele mai bune locuri sunt in stanga si dreapta barajului unde intra cele doua canale care si-au croit niste santuri, singurele structuri ale betlii.
Vladut esti invitatul meu daca vrei. Oricum o sa vorbim daca merg la concurs, sa ma sfatuiesc si sa-mi trimiti ceva.
Numai bine.
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ciudat, eu am fost acum vreo 3-4 ani cu Radu Pamfil, poate il cunosti, fostul fotbalist. Din ce cauza a disparut stuful ? De la amur ?
PS Mersi de invitatie Horia,o sa tin minte ! Despre sfaturi, cu cea mai mare placere ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Acest concurs sa m-ai facut si in anii trecuti si a fost organizat de catre A.G.V.S.P. singurul dezavantaj a fost durata de numai 24 de ore
Te rog Horia daca poti sa relatezi mai pe larg regulamentul si echipele si cine-l organizeaza sant si eu interesat de inscriere in concurs dar pentru anul viitor daca sant pregatite listele :lol: :lol: :lol:

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Horia din pacate ai dreptate.Chiar nu sunt interesat.

vlad_rzv
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 17, 2005 21:04
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Mesaj de vlad_rzv »

Concursul a fost organizat la initiativa presedintelui Clubului pescarilor, Baia Mare. Balta va fi populata zilele acestea cu inca 2 tone de crap aduse din Bv, crapi frumosi i-am vazut personal, durata concursului a fost crescuta la 52 de ore (parca mai suna a concurs de crap), initial i-am propus lui Cristi, organizatorul competitiei, sa incerce o sectorizare gen Hobaia avand in vedere ca si locurile au un rol care poate fi hotarator, dar fiind 20 de echipe si la inceput nu cred ca a preluat ideea. De ieri pescuitul pe balta este interzis, peste o saptamana se organizeaza un concurs de stationar, tot pe aceasta balta va avea loc si finala B la stationar.
@cipri
salut, initial si eu am zis ca nu sunt interesat pt. ca ma gandeam ca va fi tot de 24 de ore si in saptamana urmatoare dupa Hobaia, dar am zis ca daca batem atatia km pt un concurs in sud de ce sa nu participam si la cele de la noi de acasa, daca te razgandesti mai sunt cred ca 4 locuri, cel putin asta era ieri. 30.05.2006
@edwin
cred ca anul viitor va fi prea tarziu sa te mai inscrii :) din pacate imediat dupa concursuri balta va fi secata pt lucrari de intarire a digurilor si nu cred ca va mai fi folosita la pescuit pt. ca denumirea baltii este de polder (adica acumulare de apa nepermanenta) mai exact fara apa,iar ANIF a hotarat sa nu mai umple balta, cred ca si din cauza isteriei cu inundatiile astea.
@horia
pot sa participe si din alt judet, cu conditia sa aiba permisul pe ses vizat si sa nu aiba avertisment in permis
Eu sper sa nu fiu f. obosit dupa Hobaia si sa ma pot simti bine si la acest concurs avand in vedere ca e unul de casa.
Fire intinse
Born to fish...Forced to work

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Pacat ca se desfinteaza inca o balta din judetul nostru ca si asa sant putine, nu inteleg politica de ce pana acum a fost buna pentru pescuit atatia ani si acum ne amintim defapt originile ei.Acum cativa ani se vorbea de extinderea ei, aveau cei de la A.G.V.S.P. planuri mari.
Inca un lucru numi explic de ce o populeaza acum ca peste putin timp sa scoata pestii afara nu sant destui in balta ca sa ajunga pentru concurs?... s-au nu sa populat anul trecut deloc?
Si inca ceva cel mai important, unde se va transfera pestele din balta?... Tare ma tem se vor teleporta foarte multi prin congelatoare ca doar asa-i obiceiul cand sant sarbatori de astea.
Si ultima ce-i ANIF-ul asta frate ca eu nu am auzit de el?

horiacrap
Mesaje: 91
Membru din: Dum Feb 19, 2006 16:24
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap »

edwyn
Atat pot spune ca in august balta se goleste si pestele se pune in restul amenajarilor, se retrocedeaza terenul oamenilor.
Se aduce peste chiar azi seara de langa brasov si se pune in balta doua luni in carantina. asta le-a fost cerut de catre cei de la sanepid, mediu, deoarece au avut anul trecut ceva probleme cu ei, aveau ceva boala si sa nu se raspandeasca. Ii pun in balta doua luni si daca totul e ok, dupa aceea-i impart in amenajari.

In legatura cu regulamentul concursului sunt vreo 2 pagini si nu stau sa-l scriu tot, daca te intereseaza ceva anume intreaba si-ti raspund.

IN MARE:
Durata 50 ore;
Standuri 20;
Concurentii si mergatorul vor avea permisele vizate de AJVPS pe anul 2006;
2 sectoare a 10 echipe;
4 lansete;
2 markere;
un singur carlig;
"montajul utilizat trebuie sa permita eliberarea rapida a pestelui de plumb, in caz de ruptura";
pesti se vor pune cate unul singur intr-un sac special de crap;
saltea de primire, mincioc mare crap;
punctabili peste 1kg
intre 12-16 iunie pescuit inchis;
organizatori Clubul Pescarilor Baia Mare.

Rectificare: Locul IV - 250ron, prima captura 100ron

cipri
Am stiut de la inceput de aia nici nu am intrebat. Dar cred ca nu voi rata urmatorul concurs de la Paleu care am inteles ca se va tine in curand, datorita domnului primar care era incantat de cum au decurs lucrurile. Poate atunci te voi corupe sa vi de coechipier (sau invers):lol:
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

vlad_rzv
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 17, 2005 21:04
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Mesaj de vlad_rzv »

@ Edwin , ANIF- este Administratia Nationala de Imbunatatiri Funciare propritarul baltii inca de la construire, politica baltii a fost una specifica adica lasa-ma ca sa te las, ANIF-u' nu zicea nimic AJVPS, ajvps dadea permise popula etc, dar balta tot polder se numeste, inclusiv directorul a zis ca balta a mai fost secata prin anii 80 tot dintr-o isterie gen inundatii foarte mari si hai sa facem lucrari daca tot e de lucru, polderul nu numai ca va ramane acolo, nici vorba de retrocedari de teren, ba chiar i se vor intarii digurile, lucru buna daca in vreo 2 ani trece isteria gen "inundatii" si se poate reumple balta, ce iti pot spune despre repopularea de acum este facuta special pentru a exista un concurs frumos in care se prind si pesti, in ceea ce priveste transferul pestilor te asigur personal ca nu vor lus calea frigiderelor atata timp cat exista actualul comitet de pescari, carora nu burta le dicteaza actiunile.
In final pot sa iti spun din surse sigure ca se cauta un teren propice de balta in vederea achizitionarii si construirea unei balti bune de pescuit.
Sanatosi sa fim ca pestii nu au grija noastra.
P.S. Horia pestii nu sunt bagati in carantina in balta,la populare au fost dati cu solutie antibiotica, nu stiu ce sanepid sau mediu ai tu impresia ca iti zice sa bagi in carantina pestii intr-o balta in care au fost deja bolnavi, boala pe care o au se numeste fitofizie si o au pestii din crescatoria Motis, un alt exemplu de bun manageriat la noi in zona, dar nu mai intru in amanunte,ci doar zic inainte sa faci unele afirmatii ar fi bine sa te documentezi putin, nu numai de pe net...
Fire Intinse
Born to fish...Forced to work

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”