LUPINS

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

LUPINS

Mesaj de Danio »

Salut !!!

Sunt curios daca a folosit careva din voi LUPINS !!! Si ce rezultate a avut!

Multumesc!

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

da tati, am prins eu la lupin ,combinat cu porumb "dinte de cal", dar e chestie de 4-5 ani de atunci.Pescuiam mai mult cu graunte(sau particles, ca sa fim intreresanti :) ) pe vremea aia..

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Am prins si eu la lupin - o boaba de lupin intre 2 de porumb - pe Peris . Dar nu sunt sigur ca este chiar o momeala minune . Mai degraba un adjuvant pentru cei care sunt specializati pe porumb .

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Unde vrei sa pescuiesti cu lupin ,Dani si mai ales cand ?
Este f. important, ptr ca e pacat sa-ti irosesti o partida de pescuit ptr un test ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Danio »

Salut !!!


Dupa jumatatea lunii Mai vreau sa fac o partida de o saptamana pe o balta mare. Nu am ales inca balta dar cu siguranta am sa aleg o balta mare si cu siguranta NU una din baltile renumite din jurul Bucurestiului. Pana acum am pe lista 2 variante : Murgeanca-Lacul mare si Ratca; dar lista ramane deschisa. Din cunostintele mele , pe aceste baltii se prinde in general la porumb.
Si mai am o balta despre care culeg informatii deocamdata : Barajul de la Paltinu jud. Prahova ( 30km. mai sus de Campina) ; am inteles ca a fost populat cu crap ceva mai demult si ca ar avea exemplare frumoase. Daca stiti ceva despre lacul asta poate imi spuneti si mie daca merita sau nu !!!

FIR INTINS !!! Multumesc!!!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ratca ???/ :?: Cum se poate intra acolo, m-ai facut f. curios, cred ca este una dintre cele mai bune balti din tara.
La Murgeanca(Streachina) consider ca porumbul este arma nr. 1. Important este sa ti-l prepari ca lumea, cu tot dichisul.
Da ce-ti veni cu lupinul ? :D Stii ceva ce noi nu stim ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Danio »

Salut !!!

Desi imi place la nebunie Ratca ( este cea mai frumoasa balta din cate am colindat) , nu m-am gandit la ea ca la cea mai buna balta din tara .

Eu sunt " indragostit " de balta asta . De cate ori ajung , ma opresc in capat la dig si stau 5 minute sa o admir in toata splendoarea ei . As merge acolo si as sta cu saptamanile chiar daca as stii ca este doar un singur peste in apele ei .

Din pacate nu este deschisa la pescuit sportiv. A fost deschisa o perioada scurta.

Este ceva cuidat cu balta asta ; stiai ca a fost sapata de oameni si carat pamantul cu carutele? Stiu asta din surse sigure, de la persoane care ocupau functii publice pe vremea aceea.

Daca ai fost acolo poate imi scrii si mie cate ceva !!! Eu nu am mai vazut-o din 2004 si imi este dor de ea!!!

Sa nu ma intelegi gresit!!! Pur si simplu ma fascineaza :D :!: :!: :!:

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Danio »

Vizavi de intrebarea ta, daca stiu ceva ce voi nu stiti . SINCER - ma indoiesc :D :!: :!: :!: .

Cristi_Mosharu
Mesaje: 248
Membru din: Lun Feb 13, 2006 13:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

.

Mesaj de Cristi_Mosharu »

cum dracu Dane frate...."a fost carat pamantul cu carutele" :shock: :shock:
pai...la cat e de mare Ratca...cred ca au inceput sa care pamant de pe vremea iobagilor. :idea: :lol: ai naibii taranii astia.... :lol: :lol:

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Lupins ?

Mesaj de Marinarul »

Invatati-ma si pe mine v-as ruga , ca de cand cu pescuitul asta inca nu mi-a ajuns la urechi acest cuvant "lupins" sau e vreo "zicatoare" de-a voastra?
Sincer habar n-am despre ce vorbiti , ce e aia lupins ? Trebuie sa fie vreo chestie mai putin raspandita , dintr-o anumita zona din tara ??
Chiar m-ati facut curios cu chestia asta si n-as vrea sa ma framante mult timp :)
Utilitatea cred ca e cel putin discutabila ca daca era ceva de capul ei , nu ramanea un secret de putini stiut , iertata-mi fie aroganta .
Fac pariu ca daca intrebati 100 dintre cei inscrisi aici (care totusi au lucruri in comun cu pescuitul crapului, nu ca mine) , mai putin de un sfert stiu ce e chestia asta .
Auzi tu ..., lupins ??? :shock: zici ca e frun dicton latinesc : lupins non prindere carpas :?

Multumesc .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”