P-Line Floroclear...

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

P-Line Floroclear...

Mesaj de Danio »

Salut!

Pe site-ul magazinului senzor apare firul P-Line Floroclear in doua versiuni...rola de 270m si rola de 1000m.

La versiunea de rola de 270m la 0,25mm rezistenta data este de 3,60kg
La versiunea de rola de 1000m la aceeasi dimensiune 0,25mm rezistenta data este de 7,47kg

As vrea si eu o lamurire daca se poate!
Multumesc!

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: P-Line Floroclear...

Mesaj de Danio »

Nu a sesizat nimeni chestia asta?

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: P-Line Floroclear...

Mesaj de Dan Mateianu »

Salut.

La rola de 270m este vorba de rezistenta la nod, iar la cea de 1000 de m de rezistenta la lung.

Am inteles ca ai fost la magazin si ti-a explicat si Stefan acest lucru.

Daca mai sunt nelamuriri, nu ezita sa le scrii.

calin v
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 11:14
Puncte: 0
Localitate: pe mal

Re: P-Line Floroclear...

Mesaj de calin v »

La rola de 270m este vorba de rezistenta la nod, iar la cea de 1000 de m de rezistenta la lung.
P-LINE CXX X-TRA STRONG 270m (HI-VIS)
trag concluza ca ii aceeasi explicatie si la firu asta.....fara suparare ii o parcarie...poi puneti ori una ori alta la toate...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: P-Line Floroclear...

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ai dreptate, dar doar partial.....pe site este tradus exact ce scrie pe rola. Rolele de 270 m sunt produse ptr piata americana, care are alte criterii dupa care clasifica firele. De aceea, este trecuta rezistenta la nod ! Ca sa trecem noi la acest fir rezistenta la rupere fara nod, ar trebui sa inventam....ptr ca nu este aceiasi rezistenta ca la rolele de 1000 m ! Din propie experienta, am vazut ca firele la role mici (270 m) sunt mai bune decat cele la 1000 m (la fel cum Pepsi la cutie este mai bun ca Pepsi la 2 l) :D , dar sunt si mai scumpe....

PS Vedeti ca a aparut Floroclear verzui, nou ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

calin v
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 11:14
Puncte: 0
Localitate: pe mal

Re: P-Line Floroclear...

Mesaj de calin v »

fara suparare...doar intreb.
eu sincer am crezut ca un producator de fire sau de orice alceva, are mai multe marimi cu care vinde pentru a satisface orice cerere (daca vreu putin cumpar putin 270m, daca vreau mult cumpar mult dar primesc si un fel de reducere pt ca iau 1000 de m odata) imi vine tare greu sa cred ca P-Line are doua lini de productie pentru acelasi tip de fir, doar difera catitatea de pe rola.
(la fel cum Pepsi la cutie este mai bun ca Pepsi la 2 l)
ma indoiesc ca bilele care se comercializeaza la ambalaj de 1kg sunt mai bune ca si cele care se dau la 5 kg
eu am fost chiar interesat de firul asta P-LINE CXX X-TRA STRONG 270m (HI-VIS) dar cand am vazut pe site care ii rezistenta lui mi-o cam picat fata. ca si pescar stiu ca rezistenta firului scade mult la nod, dar ca si client UE vreu sa stiu rezistenta la lung pt ca asa mi-am cumparat toate firele pana acum...mi se rupe de ce criterii au americanii...din cate stiu nici nu se prea dau in vant dupa pescuitul crapului...
de ce americanii tre sa fie mai buni ca si noi, ca la fel platim toti pt un produs. de ce nu luati englezii sau francezii ca si etalon la treburi dastea...
daca am sarit calu" imi cer scuze anticipat

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: P-Line Floroclear...

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu este nicio problema, este normal sa pui intrebari cand te intereseaza ceva...
Am facut urmatorul test, ca sa ma lamuresc si eu, inainte de a-ti raspunde . Am legat intre ele 2 role de acelasi tip de fir si acelasi diametru(masurat si cu micrometrul in prealabil !) , apoi am tras. A cedat cel de pe rola de 1000 m. Am mai repetat testul de 2 ori si acelasi rezultat. Concluzia este ca se poate sa fie valabila teoria cu rolelel mici !
Iar ca rezistenta, poti sa consideri ca are cel putin aceiasi rezistenta ca cel de pe rola de 1000 m.Asta daca chiar te intereseaza cifrele ! Dar eu cred ca cel mai bun test se face doar personal, cand ai firul in mana.....restul sunt povesti,reclama, laude etc.........
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: P-Line Floroclear...

Mesaj de cornelserbu »

si shimano da la tehnium rezistente diferite in functie de continentul in care le exporta.

chiar cred ca la valoarea lor au linii tehnologice diferite, probabil in functie de cerintele pietelor respective. nu cred ca aici conteaza banii care sunt aceeasi in orice colt de lume, ci mai de graba conditiile, apele si asa mai departe...probabil unele sunt mai rezistente la abraziune, altele la razele UV, altele la tractiune...oricum, si unii si altii sunt prea mari producatori ca sa ne gandim ca ne trag in piept :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: P-Line Floroclear...

Mesaj de Danio »

ADMINISTRATOR scrie:Salut.

La rola de 270m este vorba de rezistenta la nod, iar la cea de 1000 de m de rezistenta la lung.

Am inteles ca ai fost la magazin si ti-a explicat si Stefan acest lucru.

Daca mai sunt nelamuriri, nu ezita sa le scrii.
Salut!

Intr-adevar...am trecut pe la magazin si am primit explicatiile necesare. Am testat firul, am cumparat rola de 1000m, l-am pus pe mulinete si am si pescuit cu el...imi place!

Multumesc!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”