Navomodele de plantat/nadit

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Încuiat
alex_m
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 76
Membru din: Sâm Ian 14, 2012 13:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Navomodele de plantat/nadit

Mesaj de alex_m »

Caracteristici:
- Coca fibra de sticla model Carp Range 2 - dimensiuni 78 x 30 cm
- Motor Electric POWER 755/ 40 12V - performante optime pentru plantat
- Regulator turatie cu revers si acceleratie progresiva
- Servo cuve cu angrenaje metalice - Turnigy 1501 - 17 kg forta
- Sistem de cuvare etansat si cu revenire pentru fiecare cuva
- Leduri Nichia de intensitate mare, made in Japan, (rosii - dreapta spate, albastre - stinga spate, albastru clipitor - stanga, rosu clipitor –dreapta, albe fata)
- Luminile sunt comandate din radiocomanda
- Optional se poate monta proiector de 3W, comandat separat tot din radiocomanda
- Elice dinamic 50mm
– Axul port elice montat orizontal si realizat cu bucse grafitate
- Carma 70x36mm (navomodelul intoarce aproape pe loc)
- Acumulator Plumb Acid 12V/7Ah (optional se poate asigura acumulator de rezerva)
- Incarcator pentru acumulator Pb Acid cu detectia terminarii incarcarii pentru a nu deteriora acumulatorul
- Radiocomanda cu 6 canale in 2,4GHz
- (optional se pot asigura acumulatori pentru radiocomanda + incarcator pentru ei)
- Voltmetru LED pentru afisare tensiune acumulator
- Protectie elice si carma din alama

Greutate totala cu acumulator: aproximativ 6 Kg
Raza de actiune maxima: 500m
Autonomie : peste 5 Km
Capacitate cuve: 1 Kg/buc

Navomodelul este lucrat cu materiale de foarte buna calitate (fibra de sticla, cabluri siliconice, conectori auriti, etc.)
Toate componentele sunt absolut noi.
Garantie 1 an.
Se asigura service post-garantie.
In perioada garantiei se ofera revizii gratuite la inceput si la sfirsit de sezon de pescuit.
In cazul unei defectiuni in perioada garantiei, se ofera gratuit spre utilizare, navomodel de rezerva, pentru perioada de timp in care clientii au navomodelul la reparat, daca repararea dureaza mai mult de 5 zile lucratoare.


PRET 1750 ron
Pentru Bucuresti se poate face proba de functionare.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=6IZ1BSZ3NbI

! La comanda se pot confectiona navomodele si in alte versiuni de echipare.
Varianta cu echipare minima: esc fara reverse, carma 50*36, servomecanisme cu angrenaje metalice de 10 - 12 Kg forta ----- pret 1580 ron
Varinata echipata completa: esc cu reverse, comanda luminilor din radiocomanda cu lumini de avarie+buzzer in cazul intreruperii legaturii radio, voltmetru pentru afisarea tensiunii bateriei, proiector 3W --- pret 1820 ron
Orice combinatie intre cele 2 versiuni.
Fişiere ataşate
_DSC0851-1.jpg
_DSC0851-1.jpg (179.46 KiB) Vizualizat de 4848 ori
_DSC0842.JPG
_DSC0842.JPG (227.61 KiB) Vizualizat de 4848 ori

alex_m
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 76
Membru din: Sâm Ian 14, 2012 13:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Navomodele de plantat/nadit

Mesaj de alex_m »

Tel: 0722280290

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Navomodele de plantat/nadit

Mesaj de Daniel Ene »

Salut Alex,
Vezi ca ma intreaba lumea de navomodelele facute de tine pentru ca anuntul tau este in mare parte copy/paste din anunturile mele.
Incearca sa iti personalizezi anunturile potrivit produsului tau, aranjeaza in pagina altfel, pentru ca se creeaza confuzie si cei care doresc sa achizitioneze un navo sunt derutati sau banuiesc ca e vorba de acelasi produs postat cu multiple ID-uri.
Sper sa nu te superi, dar am constatat ca toata lumea avea de pierdut datorita acestei confuzii.
Spor la vanzare,
Daniel
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

alex_m
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 76
Membru din: Sâm Ian 14, 2012 13:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Navomodele de plantat/nadit

Mesaj de alex_m »

Salut Mihai,

In primul rind pentru a inlatura eventualele confuzii in rindul clientilor, specific ca userul alex_m nu este aceeasi persoana cu userul b75danny alias si pilotul_ro de pe alte site-uri.

Dpdv al prezentarii caracteristicilor principale ale navomodelelor construite de noi, sunt aceleasi si nu stiu cum poate prezentarea lor sa fie foarte diferita cum doresti tu.
Folosim aceeasi coca, model Carp Range 2, realizata de Dorin (pe acesta cale multumiri lui Dorin pentru cocile construite). Daca tu ai dorit sa o rebotezi altfel navomodelul, a fost optiunea ta, eu unul spun clar clientilor ca este coca model Carp Range 2.
Dpdv motor tu creezi confuzie cu prezentarea unor caracteritici de functionare din catalog dar care in realitate nu sunt atinse. Din testele mele un 755/40 alimentat la 12V are undeva la 5200 rot/min in gol si ajunge la 4000 rot/min in sarcina la un consum de 5.3A si elice de 50. Iar la 18V, ajunge la 7500 rot/min in gol si la 6200 rot/min in sarcina pastrind "un consum mic dupa cum declari pe alte site-uri", de doar 8.5A. Iar la curentul pe care il consuma necesita si racire inclusiv in zona periilor ceea ce nu cred ca ii faci (sau ai omis sa faci reclama si la sistemul de racire pe care il montezi pe barcutele tale) ca mai costa ceva in plus. Cum ai reusit ca la 12V sa ajungi la 8000 rot/min in sarcina si sa mai ai si consum mic este "secretul tau".
Alta confuzie pentru clienti este esc-ul de 110A. Am folosit si eu doua si m-am lamurit cit sunt de bune. Prefer esc-uri "home made" cu mai putini amperi, dar reali. Amindoi stim foarte bine ce inseamna 110A (dpdv al componentelor, al suprafetei radiatorului de racire sau al cablurilor). Daca rezista de 20A este mare minune avind in vedere componentele folosite si modul cum stau pe linga radiator fet-urile de putere.
Servomecanismele folosite de mine au fost pina acum doar Turnigy pentru sistemul de cuvare si hxt12 sau hk15288 pentru cirma. Folosesc la cirma tot servo cu angrenaje metalice pentru fiabilitate, chiar daca costa mai mult, si nu folosesc servo cu angrenaje de plastic.
Led-urile folosite sunt de aceeasi firma ca cele folosite de tine asa ca nu stiu cum sa redenumesc firma doar sa iti fiu pe plac. Iar sa le vezi de la 500m poate daca au ochi de vultur. Si iar confuzie in prezentarea ta: un amarit de led de maxim 0.5W il vezi de la 500m iar un proiector de 3W doar de la 300m ?????
Axul port elice stii foarte bine ca prefer sa-l construiesc cu bucse grafitate si sa montez motorul cit mai in fata cocii pentru ca axul sa fie aproape orizontal si in acelasi timp sa elimin si fenomenul de "bolloroseala" care apare la barcutele facute de tine datorita montarii elicei foarte sus.
Cirmele folosite de mine au alte dimensiuni decit cele folosite de tine si la unii clienti (care au solicitat acest lucru) am montat inclusiv servo stretcher pe servo de cirma pentru ai mari cursa servo, a putea regla capetele cursei servomecanismului (sa nu ajunga sa se dea peste cap) si asa navo chiar intoarce aproape pe loc nu doar vorbe. Iar cirme cu bucse grafitate cum prezinti pe alte site-uri iar nu cred sa folosesti decit daca tu consideri ca o bucata de teava de alama de 4 prin care trece axul cirmei este bucsa grafitata.
Autonomia in cazul meu este doar peste 5km. Nu am reusit sa ajung la "performantele" tale cu aceeasi coca, acelasi motor, aceeasi elice, sa am autonomie de peste 10km singura diferenta fiind 0.2A in acumulator. Iar daca incarcatorul (care costa pina in 50 ron) pe care il lauzi este profesional atunci cum pot fi catalogate cele cu adevarat profi ?
Voltmetrul folosit de mine este cu afisaj LED nu LCD, sa devina negru de la soare si sa nu il vezi noaptea.
Protectia de la cirma si elice este la amindoi din alama (ca doar nu sunt idiot sa o fac din fier sa aiba ce rugini). Numai ca eu nu vopsesc alama, cred ca arata "bine" si nevopsita (nu vad rostul la a vopsi alama cu n straturi poate doar ca in timp sa aiba de unde sa sara vopseaua si sa arate naspa). Iar daca tot vrei sa vopsesti ceva de ce nu vopsesti coca la interior ca mine si ca altii, pentru a proteja in timp componetele de efectul vaporilor de fibra de sticla ??
Daca am specificat ca folosesc cabluri siliconice, fibra de sticla si "mamut" pentru prinderea diferitelor componente, furci de metal, chiar le folosesc si in barcutele mele nu o sa gasesti nici macar la leduri cabluri ieftine de la difuzoare, furci de plastic sau adezivi de proasta calitate dar ieftini.
Componetele spui ca sunt importate din Olanda, Germania, dar nu specifici si ca sunt tot ceea ce luai din HK de la hobbyk... (made in china sau taiwan) incercind sa creezi impresia ca tu folosesti componente produse prin Germania sau Olanda. Si motorul 755/40 chiar daca il cumperi in cutie robbe pe el sta scris mare made in china, si atunci este piesa nemteasca sau tot chinezarie??
Poate specifici clar pentru clienti nu doar de unde importi marfa ci producatorul marfii.
Revizii in perioada garantiei mi se pare de bun simt sa ofer, iar navomodel la schimb pe perioada cit o barcuta este la reparat in cazul unui defect iar mie mi se pare normal sa ofer.

Spor la vinzare
Alexandru

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Navomodele de plantat/nadit

Mesaj de Daniel Ene »

Iti repet: anuntul tau este copiat dupa al meu, cu fraze identice si asezare in pagina identica.
Era vorba de forma anuntului care creeaza confuzie pentru cititori.
Nu ti-am criticat produsul sau componentele pe care le utilizezi si nu vad rostul polemicii pe care te-ai chinuit sa o scrii in atatea randuri.
Spor la copiat in continuare.
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

alex_m
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 76
Membru din: Sâm Ian 14, 2012 13:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Navomodele de plantat/nadit

Mesaj de alex_m »

Eu nu inteleg de ce a trebuit sa te bagi in seama, dupa juma de an, si aici si pe alte site-uri. Nu cred ca pina acum am intrat in polemici cu tine despre reclama care o prezinti clientilor si care probabil nu o crezi nici tu, si nici cum au ajuns clienti la mine, clienti pe care tu i-ai tratat cu scirba si i-ai repezit netinind cont ca fiecare client da o groza de bani pe o barcuta si poate are si el dreptul sa isi spuna punctul de vedere despre ce isi doreste la ea.
Spor

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Navomodele de plantat/nadit

Mesaj de Daniel Ene »

alex_m scrie:Eu nu inteleg de ce a trebuit sa te bagi in seama, dupa juma de an, si aici si pe alte site-uri. Nu cred ca pina acum am intrat in polemici cu tine despre reclama care o prezinti clientilor si care probabil nu o crezi nici tu, si nici cum au ajuns clienti la mine, clienti pe care tu i-ai tratat cu scirba si i-ai repezit netinind cont ca fiecare client da o groza de bani pe o barcuta si poate are si el dreptul sa isi spuna punctul de vedere despre ce isi doreste la ea.
Spor
Mai omule:
Eu am incercat sa te ajut pt. ca au fost baieti care au vazut anunturile identice si vazand datarea anuntului si-au dat seama ca ai copiat anuntul. Acest lucru i-a determinat sa nu te contacteze. Tu te-ai apucat construiesti o comparatie prin care ai dorit sa demonstrezi intr-un mod gresit ca ai un produs mai bun decat altul similar. Nu se face asa ceva pt ca o sa-ti indepartezi clientii. Chestiunile tehnice se pot discuta pe forumurile de modelism si nu aici. Iti repet nu ti-am comentat produsul si daca vrei o parere corecta, cred ca navomodelele pe care le faci sunt ok si sunt sigur ca vei gasi o modalitate sa cresti autonomia ( e ca la masina - nu trebuie sa maresti capacitatea rezervorului, trebuie doar sa umfli rotile :) ).
Nu-ti dau replica la tot ce ai scris pt. ca o sa stricam acest anunt, care oricum ar trebui sters de un moderator si sa-ti postezi altul.
Daca iti place modul de prezentare al anuntului, il poti pastra (o sa le modific eu pe ale mele).
Bafta!
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Navomodele de plantat/nadit

Mesaj de Daniel Ene »

Pentru ca vad ca nu te potolesti pe alte forumuri:

Coca pe care construiesti este copiata prost dupa original ( cea facuta de Dorin si vanduta doar de el), fapt pe care l-ai recunoscut pe forumurile de modelism. In poza si film pare sa fie ultima originala pe care Dorin ti-a dat-o inainte sa se prinda ca i-ai furat munca.
Nu dau link decat cu acceptul adminului.
Te sfatuiesc sa termini cu minciunile si cu dezinformarea.
Repet: nu comentez echiparea tehnica a ceea ce faci si m-am luat de tine doar pentru copy/paste de la anunturile mele de pe alte siteuri.

Acum vorbeste cu adminul sa stearga postul, desi nu cred ca o va face.
Fire intinse si vant la pupa!
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”