Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

razvan121cj
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 22, 2016 16:43
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de razvan121cj »

Buna seara.
M-ar interesa o comparatie intre cele doua lansete mentionate ambele in varianta de 3.9m si 3.5lb.
Ma poate ajuta cineva ?
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de viper28 »

razvan121cj scrie:Buna seara.
M-ar interesa o comparatie intre cele doua lansete mentionate ambele in varianta de 3.9m si 3.5lb.
Ma poate ajuta cineva ?
Multumesc anticipat.
Termeni de comparatie nu prea ar fi intre cele modele. Velo este net superioara.

razvan121cj
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 22, 2016 16:43
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de razvan121cj »

Ok. M-am exprimat eu gresit.
Pareri pro sau contra privind cele doua lansete.

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1630
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de mihai florescu »

razvan121cj scrie:Buna seara.
M-ar interesa o comparatie intre cele doua lansete mentionate ambele in varianta de 3.9m si 3.5lb.
Ma poate ajuta cineva ?
Multumesc anticipat.
In primul rand este vorba de gradul de rigiditate, lanseta Shimano Tribal Velocity este mult mai rigida chiar daca diamentrul blankului este mai mic. Maver Genesis Extrem chiar si in varianta de 4 lbs este mai blanda. Acest lucru nu este un dezavantaj, poate fi chiar un lucru bun pentru pescarii care nu detin o tehnica foarte buna pentru lansat, este mai usor de comprimat, incarcat.
Ca si recomandare, eu as merge pe Shimano Velocity
http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 31015.html

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de dumitru1 »

salut, nu-stiu cat te poate ajuta parerea mea ,detin de putin timp velociti iar mawer extrem le-am testat an pescuit ,la velociti partea de la anbinare pana la mandrina si varful la ultimele 2 inele le vroiam putin mai flexibile ,iar de la mandrina pana la dop daca era mai usoara se echilibra mai bine e doar parerea mea repet le detin de putin timp ,pentru mawer am numai contra an primul rand este o serie de lansete iniziata an 2007 cu foarte putine agiornamente an ziua de azi iar an al doilea rand pentru a ajunge la o fasa economica an care se ancadreaza velociti mawer ar costa de 3 ori mai mult decat costa shimano,sunt lansete robuste pe care le poti folosi foarte multi ani dar nu foarte placute an lanseuri si dril ,sper ca tiam fost de folos cu putine mele cunostinte si rog pe cei mai experti ca mine sa ma corecteze unde am gresit.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de DumiD »

dumitru1 scrie:...cu putine mele cunostinte si rog pe cei mai experti ca mine sa ma corecteze unde am gresit.
Ai gresit ca n-ai terminat 8 clase, ma dor ochii dupa ce m-am chinuit sa-ti citesc toata postarea. Si crede-ma ca nu dau 2 bani pe gramatica, mai ales pe un forum de pescuit, si nici nu sunt vreun expert in domeniu!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de gabi1 »

DumiD,
Bravo !!!
Ai început să înțelegi limba malgașă. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de dumitru1 »

de fapt e o greseala de tastatura dar sa nu facem of topic rog un administrator sau moderator sa ami canceleze postarea va multumesc.

razvan121cj
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 22, 2016 16:43
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de razvan121cj »

Mersi. Mi-am luat mtx14.

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de dumitru1 »

ai facut cea mai buna alegere eu optasem pentru mtx 14 pret calitate de neantrecut sau extrem 9 caperlan doar ca nu aveam ce face cu bani an portofel si miam luat shimano .

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”