Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Încuiat
Mircea_ Cojocaru
Mesaje: 115
Membru din: Mar Feb 05, 2013 6:48

Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de Mircea_ Cojocaru »

@ Eugen

Poate ca nu am cea mai buna exprimare, eu consider ambasador un client care cumpara si promoveaza magazinul din pasiune pentru brand si nu pentru ca e platit. Eu sunt un asfel de client pentru BF, datorita influentei, pasiunii sau a felulului cum vorbesc despre BF toti prietenii pescari comanda de la ei.

Sper ca termenii sa nu creeze o discutie de fond ci sa vedem daca mesajul e cel acceptat de catre piata sau merita ca BF sa isi modeleze abordarea vis-a-vis de client.

E doar un exercitiu, asa cum zicea Cornel!


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de nit_matias »

Mircea intr-adevar, normal era sa iti zica "Domne peste 3 saptamani o sa fie promotie", daca nu au facut-o inseamna ca era ultimul cort intrat la un curs euro mai mare. Eu daca eram in locul celor de la bigfish incercam sa iti dau ceva de genul tricou/sapca. Daca isi doreau sa fie aproape de tine ca si client cred ca asta trebuiau sa faca. Patania ta ne da foarte multe de gandit in momentul cand cumparam ceva de pescuit. Eu unul cumpar nada iarna, iar echipamentul este in general mai ieftin fie de craciun fie in preajma celor 2 targuri AVP, dar in general promotiile de crap sunt primavara, pentru ca multi fac exact ca tine isi cumpara iarna pentru ca nu vor sa mai astepte si in primavara nu prea mai sunt client daca nu sunt reduceri.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de Genes Florin »

il faceti pe acest baiat inculpat cat si martir.
Aici este vb ca magazinul big fish nu mai lucreaza cu nash si prin aceste reduceri vrea sa scape de marfa si sa dea in cei care faci importuri de nash.
de ce am spus mai sus ca este o vare vrajeala tot ce a facut bi fish pana acum, din punct de vedere comercial.
a mintit pe toti comercianti ca are exclusivitate la anumite branduri pe care de fapt nu le avea.
Eu ca si magazin daca voiam sa iau un produs de la ei cu "exclusivitate" aveam un discount maxim de 7%, nu uitati ca este o afacere sezoniera...
ceea ce a facut cu acest pescar a facut si cu magazinele care luau marfa de la ei.
Ma opresc aici, daca se vrea o sa dezvolt dar numai acum ca na....e buna domnule...
Balta Puiesti

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de miyagi »

Mircea_ Cojocaru scrie:@ Eugen

Poate ca nu am cea mai buna exprimare, eu consider ambasador un client care cumpara si promoveaza magazinul din pasiune pentru brand si nu pentru ca e platit. Eu sunt un asfel de client pentru BF, datorita influentei, pasiunii sau a felulului cum vorbesc despre BF toti prietenii pescari comanda de la ei.

Sper ca termenii sa nu creeze o discutie de fond ci sa vedem daca mesajul e cel acceptat de catre piata sau merita ca BF sa isi modeleze abordarea vis-a-vis de client.

E doar un exercitiu, asa cum zicea Cornel!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Exact in acelasi mod vad si eu lucrurile.
George nu toti oameni gandesc la fel. Si eu sunt un client Big Fish, cu multumiri, sperante si neajunsuri. Cumpar de-acolo nu numai Nash ci si produse de stationar sau rapitor si-n general sunt foarte multumit, dar de ce sa lasam loc de reprosuri!!?
Urban culture.

Remus Munteanu
Mesaje: 195
Membru din: Lun Mai 17, 2010 8:19

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de Remus Munteanu »

@Genes...
Da' cine e importator Nash :?: Unde pot gasi tot ce vreau de la nash:?: :idea:
PS.Vezi c-ontrebat Forminte de tine..Zice ca pleaca de la Buzau cu 3-4 kile in plus... :lol: :lol:

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de Genes Florin »

Remus Munteanu scrie:@Genes...
Da' cine e importator Nash :?: Unde pot gasi tot ce vreau de la nash:?: :idea:
PS.Vezi c-ontrebat Forminte de tine..Zice ca pleaca de la Buzau cu 3-4 kile in plus... :lol: :lol:
iti aduc eu Remus, eu cu Forminte cand ma intalnesc sper sa ma care el pe mine :lol: :lol: :lol: :lol:
ne bate elefanta daca se muta la bz :lol:
da un tel 0754200205
Balta Puiesti

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de miyagi »

Remus Munteanu scrie:@Genes...
Da' cine e importator Nash :?: Unde pot gasi tot ce vreau de la nash:?: :idea:
PS.Vezi c-ontrebat Forminte de tine..Zice ca pleaca de la Buzau cu 3-4 kile in plus... :lol: :lol:
Nash si-a deschis o divizie in Romania. Total Fishing si Claumar au semnat contract direct cu sprijinul lui Legio, consultant, deasemeni contractant. Intra pe Facebook si gasesti acolo pagina lor.
Urban culture.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de nit_matias »

@ cornel

daca un magazine se face pentru a promova un produs si nu pentru a face o afacere si a obtine profit inseamna ca s-ar bate magazinele sa ne dea produsele lor
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de miyagi »

nit_matias scrie:@ cornel

daca un magazine se face pentru a promova un produs si nu pentru a face o afacere si a obtine profit inseamna ca s-ar bate magazinele sa ne dea produsele lor
Profitul e o chestie care vine din inertie cand promovezi un produs de top. Un provider stie asta si de aceea zic ca nu trebuie sa-ti faci griji din cauza profitului ci doar fata de cifra de afaceri care inseamna rulaj. Un client pierdut inseamna cifra pierduta, rulaj diminuat. Daca mai ai si feedback negativ, ceea ce nu se doreste aici, imagineaza-ti cat se multiplica diminuarea acelui rulaj. Plus ca in calitate de provider ai posibilitatea sa vinzi exclusiv si sa te extinzi vanzand si sub licenta. Si exemplele pot continua. Nu vreau sa tin lectii de afaceri ca fiecare mai este guvernata si de particularitati, iar in cazul nostru, Big Fish functioneaza in conditiile proprii, dar un minim de atentie fata de un produs brand-uit trebuie oricand ca zboara si cioara de pa gard.
Urban culture.

alexdumi80
Mesaje: 129
Membru din: Vin Feb 24, 2012 18:35
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Strategie de marketing - Magazinul Big Fish

Mesaj de alexdumi80 »

Genes Florin scrie:il faceti pe acest baiat inculpat cat si martir.
Aici este vb ca magazinul big fish nu mai lucreaza cu nash si prin aceste reduceri vrea sa scape de marfa si sa dea in cei care faci importuri de nash.
de ce am spus mai sus ca este o vare vrajeala tot ce a facut bi fish pana acum, din punct de vedere comercial.
a mintit pe toti comercianti ca are exclusivitate la anumite branduri pe care de fapt nu le avea.
Eu ca si magazin daca voiam sa iau un produs de la ei cu "exclusivitate" aveam un discount maxim de 7%, nu uitati ca este o afacere sezoniera...
ceea ce a facut cu acest pescar a facut si cu magazinele care luau marfa de la ei.
Ma opresc aici, daca se vrea o sa dezvolt dar numai acum ca na....e buna domnule...
cred ca e vorba de un produs Trakker armo mk2 man... deci ce treaba are nash aici ????

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”