Balta Cetariu Bihor,Oadea

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de atb333atb »

Weekendul acesta am facut o partida cel putin ciudata pe aceasta locatie. Am plecat de vineri pana dumineca cu sotia. Am gasit un lac destul de mare, eu rezervarea am facut-o pe standul 14 crezand ca fiind o luna de vara acesta va fi un stand productiv. Deasemenea m-am gandit sa fac un pat de nada numai din boiliesuri si pelete mari pe la 100-110m ca sa fac o selectie a pestilor si un pat pe la 50-60m cu seminte pelete de toate dimensiunile boiliesuri etc. in cazul in care pestele mai este inca si prin apa mai mica. Absenta trasaturilor m-a facut sa caut eu pestele si pe langa patul de nada dar tot fara succes. Cand am auzit de la Dl. Traian ca nu merge bine lacul am crezut ca se prinde crap dar mult mai putin decat cu ceeea ce eram obisnuit (trasaturi in medie 1 la 2 ore).
Dupa o ploaie destul de sanatoasa de vineri de la 7 seara pana pe la 10 am schimbat toate monturile si ne-am pregatit de inoptat in cort. Surpriza a fost un som adanc pana la rasarit nederanjat de nimic. Dimineata au inceput pe patul de seminte sa mai intre platici ceea ce mi-a readus speranta ca poate o sa vina si crapi asa ca am decis sa introduc si pe patul de la distanta niste bulgari cu seminte si pelete mai mici pe langa bolies.
Pe timpul noptii s-au prins izolat 2-3 pesti pe tot lacul cu toate ca a fost ocupat aproximativ 90%.
Lipsa raspunsul la nadire m-a facut sa nadesc din ce in ce mai putin si sa pescuiec maimult la interceptie cu saculeti pe langa patul de nada.
Seara a venit o mama de furtuna cum nu am mai vazut niciodata. De pe la 10 pana la 12 a plouat intruna si a traznit sifulgerat din toate partile asa ca am parasit cu sotia mea cortul si ne-am retras in masina pentru ca oferea mai multa siguranta.
Pe la 2 fara 20 ne-a trezit un beep nu foarte violent dar destul de sustinut venit la batul din dreapta patului de nada. Am intepat si am inceput drilul. Parea un peste micut care nu avea deloc iesiri insa venea greu. Initial am crezut ca e ceva ciortan sau platica care mi-a agatat plumbul in ceva fir de pe fundul apei sau alta agatatura. Pe la 10-20m de mal am auzit o pleoscaitura ceea ce m-a facut sa cred ca totusi am un peste marisor. Am reusit dupa maxim 5 min de dril (cu totul) sa-l capturam. Surpiza a fost ca era un comun de 12,8 kg! Oricum foarte letargic si pe mal. Nu am reusit sa facem poze de calitate pentru ca nu mai aveam baterie decat pentru poza nu si pentru Flash si nu am vrut sa tinem mult pe mal pestele pe uscat avand in vedere cat era de slabit de puteri (bateriile de rezerva erau pe fundul sacului ascunse de furtuna).
Dupa ce am vorbit cu Dl. Traian am ajuns la o concluzie comuna: reproducerea a stors pestii de puteri iar temperaturile scazute din timpul noptii, vanturile si ploile reci au determinat un strat de apa rece in ciuda temperaturii decente de la mal, motiv pentru care pestii nu prea se hranesc si stau ascunsi care pe unde pot.
Mentionez ca nici pescarii de la coada lacului, nici cei care au pescuit si pe platouri mai apropiate de mal, cu apa mica, nu au avut succes.
Probabil ca va mai dura minim 2 saptamani de vreme foarte calda sa se incalzeasca ditamai imesitatea de apa din lac. (apa a crescut cu 25-30 cm numai datorita furtunii de sambata)
Cine merge in perioada asta sa fie pregatit pentru un alt fel de pescuit fata de ceea ce eram obisnuiti.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
tavi83
Mesaje: 423
Membru din: Vin Feb 15, 2013 16:49
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de tavi83 »

Am fost marti (09.07.2013)la o partida de pescuit de 10 ore pe balta Cetariu din jud.Bihor.Pe o zi foarte calduroasa in care credeam ca pestele nu va manca mai deloc,am avut o surpriza placuta din partea lui, atat si din partea produselor SENZOR.Spun si din partea produselor SENZOR deoarece in orele in care am stat pe balta nimeni nu a prins un peste,inafara de mine care am reusit sa pun pe salteaua 5 crapi intre 5 si 12  kg.Si am mai scapat inca 2 care sigur aveau undeva in jurul a 9,10kg.Ca si nada de carlig am incercat cam toate boiliesurile de carlig pe care le am,dar din pacate pestele nu a vrut sa raspunda la boilies,inafara de un crap care a luat bila solubila de 20mm cu aroma de FRANKFURT a firmei SENZOR PLANET.In rest a mers foarte bine din nou porumbul flotant cu aroma de MIERE dar de data asta si cu aroma de USTUROI tot a firmei PLANET.Am pescuit pe un pat de nada facut din aproximativ 1 kg de bile amestecate (CORBU PREMIUM,cateva 1016 si am mai adaugat si bile dulci (PORUMB&CAPSUNA).Am mai aruncat si 10 bulgari de nada facuta din jumate de kg de AMIX COMPETITIE USTUROI,jumate de kg AMIX COMPETITIE S&Q,cam 300 g MHLM BETAINA, 3 pumni de MHLM NADA PT SACULET (produse din gama Senzor) si inca cam 1 kg de mada care o fac eu din porumb,grau,canepa,srot de floarea soarelui toate macinate marunt + partea lichida formata din SPD,betamix S&Q si apa din balta.Nada care am folosito si pe naditot pe lansetele cu care pescuiam la porumb flotant.Cetariu este o balta de concurs la care ma steptam ca pestele sa raspunda foarte bine la boiliesuri dar se pare ca e cam satul de atatea bile si a preferat porumbul meu flotant.
Chertes Octavian < C&R >

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de atb333atb »

Pe ce stand ai stat si cam pe la ce distanta ai pescuit?
Felicitari pentru capturi, e foarte bine la cum merge lacul in ultima vreme mai ales in 10 ore...
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
tavi83
Mesaje: 423
Membru din: Vin Feb 15, 2013 16:49
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de tavi83 »

Am pescuit pe standul 10 la o distanta de 90 -100 m.Credema ca si eu am ramas surprins la cat de bine a mancat pestele in ziua aceea.Mai ales ca inainte cu o zi am tot citit pe forumuri si toata lumea se plangea ca nu prea se prinde pe cetariu.
Chertes Octavian < C&R >

obssesion carp
Mesaje: 56
Membru din: Mar Dec 01, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de obssesion carp »

@atb333atb
Afirmatia sau concluzia la care a-ti ajuns cu d-ul Traian este, ca sa nu zic puerila,o concluzie pescareasca care nu prea are legatura cu realitatea.Cauzele apatiei pestilor sunt cu totul altele dar pt.ale afla se impun anumite analize a apei cat si a catorva pesti(ma refer la compozitia chimica a carnii) dupa care ar urma o interpretare corecta a rezultatelor,si binenteles concluzia cat mai aproape de realitate..... 8) Binenteles conditia nr 1 este ca pestii sa fie aproximativ in acelasi numar ca si anul trecut.
NO offense...
RAZVAN M. C.
C.S. CARP CLUJ SOCIETY
CRAPI IN DRIL,ALB NEGRU SI VOIE BUNA

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de atb333atb »

Aicea sunt de acord. De exemplu la concursul de care s-a terminat ieri s-au prins 1200 kg ceea ce ar fi cam de 3 ori mai putin comparativ cu aceeasi perioada anul trecut. E adevarat ca lacul este mult mai mare si pestii s-aumai retras spre coada, zona care este mai productiva de la inceputul anului si pana in prezent. Totusi eu speram sa se prinda macar 2-3 tone ca sa ne linistim in privinta densitatii de pesti. Sper sa se mai normalizeze lucrurile si sa se mai populeze conform promisiunilor
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
BartLeby
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iul 07, 2013 10:28
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de BartLeby »

Totusi e cel putin ciudat ce se-ntampla, cu partide reusite de pescuit in acest an foarte putin pot sa se mandreasca si mie personal mi se pare ca s-a schimbat si atitudinea domnului Traian si a paznicilor fata de pescari, ceea ce imi da impresia ca s-a mai furat peste din balta si cred ca asta ar putea sa fie o explicatie legat de densitatea mai mica de peste.

Dar poate doar noi avem asteptari mari de la aceasta balta, pentru ca anul trecut am trait alte vremuri.

Avatar utilizator
poki
Mesaje: 322
Membru din: Dum Noi 14, 2010 11:19
Puncte: 0
Localitate: Deva

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de poki »

In 21-24 Iulie am fost la o partida pe Cetariu.
De duminica seara pana miercuri dimineata am prins 24 crapi majoritatea fiind de 7.5 kg si cel mai mare de 13.5 kg.

am pescuit pe standul nr. 21 pe apa mica.

cateva poze:

https://www.facebook.com/molnarmark/med ... 159&type=3

Avatar utilizator
Bogdan BN
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 22, 2011 19:25
Puncte: 0
Localitate: Bistrita

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de Bogdan BN »

Comun de 22 kg si oglinda de 21 in Noiembrie pe standul 3 la Cetariu.
Fişiere ataşate
2.jpg
2.jpg (172.75 KiB) Vizualizat de 2438 ori
1.jpg
1.jpg (223.7 KiB) Vizualizat de 2438 ori

calin88
Mesaje: 46
Membru din: Joi Ian 30, 2014 21:14
Puncte: 0
Localitate: turda

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de calin88 »

Salut care din locurile 1,2,3 sau 12, 13 ,14se poate campa mai bine cu o rulota.Va multumesc mult

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”