Balta Cetariu Bihor,Oadea

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
razvism
Mesaje: 126
Membru din: Mie Oct 19, 2011 19:50
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de razvism »

Buna ma numesc Chis Razvan sunt din Satu Mare si doresc sa merg impreuna cu un prieten pe 2 posturi pentru 72 de ore la Cetariu (Bihor,Oradea) si as dorii cateva detalii legate de:
-adancimea apei
-substrat(da existsta vegetatie sau mal)
-cam ce momeli de carlig
-ce arome pentru momeli pentru carlig si nadit
-cu ce sa nadim(seminte/pelete/boiles)
-daca merg momelie puturoase/dulci/picante
-la ce distante sa lansam
-cateva locuri unde se prinde bine(nu dorim sa facem deplasarea si sa nu prindem nimic totusi chiar daca poate este un "secret pescaresc")
-ce tactica sa abordam nadim mult si dupa aceia doar de intretinere sau dor de intretinere
-eventual niste retete de mix de seminte
Respecta si vei fi respectat!

Avatar utilizator
bogdanb305
Mesaje: 22
Membru din: Mar Mar 29, 2011 21:07
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de bogdanb305 »

Salut
pt inceput ar trebui sa va faceti o rezervare sa nu bateti atata drum de la SM la Oradea si sa constatati ca standurile bune sunt ocupate, 0724949525_d-nul Traian ,administratorul lacului, standuri bune ar fi :
- 1,2,3 pe partea cu cabana paznicilor (pe standurile astea se poate campa OK, adancine undeva intre 3-4,5m la 90-100m de mal)
- 12, 13, 14, 15 sub padure, adancine undeva intre 3-4,5m la 90-100m de mal,
lacul acum este foarte scazut, dar pe ''apa mare'' la dig(standurile sus mentionate se prinde ok)
substrat in general tare ici colo cate o zona cu mal dar nu foarte gros
ca si momeli/nade se prinde bine la boilies, de obicei cele cu aroma clasica de squid-octopus ,crab, belachan, dar merg si cele de fructe,
fire intinse...
....... it's all about the benjamin'$ .....

Avatar utilizator
razvism
Mesaje: 126
Membru din: Mie Oct 19, 2011 19:50
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de razvism »

In privinta rezervarii avem si noi doua numere de telefon primite de la cineva cred ca sunt ale paziniclor si nici nu ne gandeam sa mergem fara rezevare.


Multumesc pentru sfaturi si astept si altele.


PS:o medie aproximativa a crapilor din balta sau prinsii ?
Respecta si vei fi respectat!

R.R. FISHING TEAM
pescar de competitie
Mesaje: 1379
Membru din: Mie Iun 24, 2009 20:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de R.R. FISHING TEAM »

undeva la 6 kg-media!
Fir intins!

Avatar utilizator
razvism
Mesaje: 126
Membru din: Mie Oct 19, 2011 19:50
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de razvism »

Multumesc.
Respecta si vei fi respectat!


aditzzu
Mesaje: 105
Membru din: Dum Aug 05, 2012 21:59

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de aditzzu »

ajunge un post pt 2 persoane! fiecare post beneficiaza de 20 m in stanga si 20m in dreapta de loc de drill ! un post are vreo 10-15m deci cu tot cu loc de drill are cam 50 m, deci e ok 1 post pt doua persoane! parerea mea!

Avatar utilizator
razvism
Mesaje: 126
Membru din: Mie Oct 19, 2011 19:50
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de razvism »

am fost deja si am fost foarte impresionati de balta si de peisaje si cu siguranta vom mai merge de multe ori acolo
Respecta si vei fi respectat!

zander
Mesaje: 449
Membru din: Mar Oct 05, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Dej
Contact:

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de zander »

Si ce ati reusit sa prindeti? Detaliaza te rog un pic cum si unde ai pescuit ?
Merci!!

Avatar utilizator
razvism
Mesaje: 126
Membru din: Mie Oct 19, 2011 19:50
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Balta Cetariu Bihor,Oadea

Mesaj de razvism »

Deci.... in primele 24 de ore am stat pe postul nr.3 iar dupa aceea din motive de caldura dar si pentru ca s-a eliberat postul nr.2 ne-am mutat acolo aici am avut si cele mai mari capturi eu prinzand 2 crapi de 8kg si recordul personal si al partidei un solzos de 9.200 kg( am avut mai multe capturi dar acestea sunt cele mai notabile media capturilor mele a fost de 6.6kg.).Am nadit cu un mix de seminte facut de noi format din porumb/grau/ovaz/canepa/ceva pelete mixul lam fiert o parte lam facut dulce si una puturoasa cand am nadit cu cel puturos am avut rezultatele mentionate mai sus am pescuit undeva la 60-70m din motive de probleme la lansare nefiind foarte experimentati la lanseu la doar 16 ani cat avem eu si colegul meu ca momeala de carlig am folosit mai multe combinatii dar cea care a prins la mine este o bila de 20 taiata cub de la Dynamate Squid cu un pop-up tot de 20 si taiat cub de la Carp Academy Halibut. dar am mai prins si la bilele Squid dipuite in MR-ML de la Senzor cu Squid&Octopus. Intradevar ajunge un post pentru doi pescarii daca se doreste se poate achizitiona baliza de semalizare dotata si cu un beculet pentru noapte la 120 direct de la paznic la el se face si plata taxei la sfarsitul perioadei de pescuit si tot el merge si nadeste cu barca si pune si baliza.

Daca doriti si alte informatii intrebatima si in masura in care am informatiile respective va pot raspunde cu cea mai mare placere.
Respecta si vei fi respectat!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”