Balta potrivita ptr copii si apropiata de Bucuresti

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
dsdev
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 05, 2016 17:59

Balta potrivita ptr copii si apropiata de Bucuresti

Mesaj de dsdev »

Tot incerc si nu gasesc, poate ma puteti ajuta voi cu un sfat :-) Incerc sa il imping pe fi-miu catre pescuit si dupa 5 partide anul asta in care n-a prins decat 2-3 carasei incepe sa nu-si mai doreasca :D

Caut o balta care cumva sa satisfaca urmatoarele puncte:
- sa fie cat de cat aproape de Bucuresti (50-60 km);
- sa traga si la undita (nu ma intereseaza nu stiu ce capturi la undita, dar macar carasei / ciortani, sa aiba si el activitate si sa simta ca nu "munceste" degeaba);
- sa nu fie super aglomerata (e de ajuns ca imi incurca mie lansetele, nu e nevoie sa le incurce si pe ale altora);
- sa nu fie un regulament super strict (tot respectul ptr Moara Vlasiei 2, dar e greu sa convingi un copil de 6 ani sa nu se "joace" cu pestii prinsi, trezit la 4 dimineata si stat o zi in soare);
- sa se pescuiasca de pe mal lin, nu ponton sau mal foarte inalt (are talentul sa ajunga in apa).

Anul trecut ne-am impacat bine cu Fundulea 7 (aveam si eu activitate la lansete, avea si el la undita) insa acum e secata. Fundulea 6 e aproape ok ptr ce caut, doar ca e plin de puiet de 5-6cm la undita.

As aprecia orice sugestie ptr o astfel de balta :-)

Multumesc!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta potrivita ptr copii si apropiata de Bucuresti

Mesaj de nit_matias »

De ce nu incerci Varlaam sectorul B. Se prinde la feeder foarte bine, iar la undita poti sa iei si 10 kg intr-o zi, daca pescuiesti cum trebuie.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
addicted
Mesaje: 813
Membru din: Mie Feb 16, 2011 2:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta potrivita ptr copii si apropiata de Bucuresti

Mesaj de addicted »

incearca pe floarea popestiului....

Avatar utilizator
laurentiu sarghie
Mesaje: 362
Membru din: Lun Iun 08, 2009 6:52

Re: Balta potrivita ptr copii si apropiata de Bucuresti

Mesaj de laurentiu sarghie »

va propun Greaca Cercani, este o densitatea foarte mare de peste, si nu e greu de prins. Merge si la undita si la lansete cu orice momeala posibila si imposibila ! Duceti-l acolo si nu veti regreta !

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Balta potrivita ptr copii si apropiata de Bucuresti

Mesaj de Madalin Dirla »

Greaca Cercani este balta potrivita pentru juniorul dvs.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”