Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

teo89
pescar de competitie
Mesaje: 2587
Membru din: Dum Sep 14, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de teo89 »

Nici eu nu aveam nimic personal cu ei sigur au fost pusi de administrator bai aia au platit 130 ron x3 cu tot cu plantatul sigur prind ceva din 12 lansete stai cu ochii pe ei sa nu isi dea pesti unul altuia sa plece cumva cu 15 kg de peste ca la 390 lei din 3 bonuri e paguba :))

Dar exact cum zici si tu vrei sa te relaxezi,una e sa vina sa se mai uite paznicul la juvelnic alta e sa il ai in carca 24 din 24 mai ales cand nici activitate nu ai e frustrant :)

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de Filip Mihai »

De evitat - La putineiu, la conac !

Partida pescuit acum 3 saptamani, 12 ore, am fost mai mult pentru gratar, lasand la o parte ca am fost singurul care am luat un ciortan la 2kg si inca o trasatura ratata de pe toata balta, nu asta m-a deranjat, e normal sa nu prinzi mereu, dar ATITUDINEA administratorului...dupa ce ca platesti taxa de pescuit, platesti si foisor, mai platesti si 10 lei / persoana "taxa de agrement", dar ce fel de agrement? In dreapta noastra aveam o betoniera care nu s-a oprit pana nu am plecat, iar in stanga noastra erau doua camioane care se tot plimbau cu treaba, spunandu-i treaba asta administratorului, el a reactionat: "daca nu va convine plecati in alta parte"...

Cam asta e parerea mea ! :)

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de cornelserbu »

oare o plangere la anpc, n-ar fi o alternativa ?
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de Filip Mihai »

cornelserbu scrie:oare o plangere la anpc, n-ar fi o alternativa ?
Nu ma complic, doar am vrut sa stie si ceilalti pescari despre ce e vorba, poate doar am avut eu ghinion :)) !

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de dancalinescu »

Balta - "La sina" - Sarulesti Gara

Nu recomand aceasta balta. Haideti sa va relatez intamplarea ce a avut loc Sambata 09.04.2016.
Am ajuns pe balta in jurul orei 6 dimineata.
Ne-am instalat (eram 4 persoane) spre capatul opus al baltii unde aveam informatii de la paznic cum ca ar fi ceva mai putina agatatura. Balta nu are standuri. Se aseaza fiecare si pescuieste unde prinde loc. Desi se pescuieste de pe ambele maluri, nu consider a fi asta o problema pentru ca e destul de lata, fapt care scade sansele de agatatura intre pescari de pe maluri diferite.

In regulamentul baltii se pescuieste cu 5 scule.
Dupa 1-2 ore a venit administratorul baltii cu un Duster si a oprit in dreptul nostru pentru a colecta taxa. Era de 50 lei / 12 ore cu retinere 10 kg crap si caras necontorizat.
Doi dintre noi aveau cate 5 scule. Eu si inca un coleg, aveam 3 respectiv 2 scule. Am negociat cu administratorul si pana la urma in loc de 100 de lei (2 taxe), ne-a luat 80 de lei.

Peisajul, deosebit. Balta e inconjurata de culturi de rapita cat vezi cu ochii.

Problema e ca nu a fost deloc activitate pe balta. Unul din colegi a prins un peste mort de cateva zile (chinezesc). Multi alti pesti morti langa malul apei.
S-a prins un crap comun la circa 3,4 kg care s-a dovedit a fi plin de paraziti.
In rest, s-au prins 2 chinezesti de ~2kg, respectiv ~4 kg cu minciogul. Inotau la 1,5m de mal, la suprafata. Au fost luati din apa direct cu minciogul. :lol:
In juvelnic au murit in maxim 30 de minute (cred ca erau bolnavi sau ceva de genul).
In 4 insi, cu aproximativ 15 lansete din care vreo 10 erau feedere, s-a prins crapul amintit mai sus (cel plin de paraziti) si un caras palmas.
Administratorul s-a laudat pe facebook ca a populat cu 1,5 tone de crap si 200 kg de caras dar la o balta uriasa ca asta, e o gluma proasta.

Cam asta a fost experienta de pe aceasta balta. In ciuda peisajului deosebit, nu se merita vizitata aceasta balta.

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de marin laurentiu »

dancalinescu scrie:Balta - "La sina" - Sarulesti Gara

Nu recomand aceasta balta. Haideti sa va relatez intamplarea ce a avut loc Sambata 09.04.2016.
Am ajuns pe balta in jurul orei 6 dimineata.
Ne-am instalat (eram 4 persoane) spre capatul opus al baltii unde aveam informatii de la paznic cum ca ar fi ceva mai putina agatatura. Balta nu are standuri. Se aseaza fiecare si pescuieste unde prinde loc. Desi se pescuieste de pe ambele maluri, nu consider a fi asta o problema pentru ca e destul de lata, fapt care scade sansele de agatatura intre pescari de pe maluri diferite.

In regulamentul baltii se pescuieste cu 5 scule.
Dupa 1-2 ore a venit administratorul baltii cu un Duster si a oprit in dreptul nostru pentru a colecta taxa. Era de 50 lei / 12 ore cu retinere 10 kg crap si caras necontorizat.
Doi dintre noi aveau cate 5 scule. Eu si inca un coleg, aveam 3 respectiv 2 scule. Am negociat cu administratorul si pana la urma in loc de 100 de lei (2 taxe), ne-a luat 80 de lei.

Peisajul, deosebit. Balta e inconjurata de culturi de rapita cat vezi cu ochii.

Problema e ca nu a fost deloc activitate pe balta. Unul din colegi a prins un peste mort de cateva zile (chinezesc). Multi alti pesti morti langa malul apei.
S-a prins un crap comun la circa 3,4 kg care s-a dovedit a fi plin de paraziti.
In rest, s-au prins 2 chinezesti de ~2kg, respectiv ~4 kg cu minciogul. Inotau la 1,5m de mal, la suprafata. Au fost luati din apa direct cu minciogul. :lol:
In juvelnic au murit in maxim 30 de minute (cred ca erau bolnavi sau ceva de genul).
In 4 insi, cu aproximativ 15 lansete din care vreo 10 erau feedere, s-a prins crapul amintit mai sus (cel plin de paraziti) si un caras palmas.
Administratorul s-a laudat pe facebook ca a populat cu 1,5 tone de crap si 200 kg de caras dar la o balta uriasa ca asta, e o gluma proasta.

Cam asta a fost experienta de pe aceasta balta. In ciuda peisajului deosebit, nu se merita vizitata aceasta balta.
sincer va compatimesc,dar va meritati soarta...si voua va place...."saorma cu de toate" :D :D
pai daca voi credeti ca la o balta unde ti se cere 50 ron ptr 10 kg de crap si caras "fara numar",chiar aveti sansa sa prindeti peste...inseamna ca mai aveti de...copilarit...grow up man !!!
pretul de achizitie e undeva la 10-11 ron kg de crap si 5-6 ron kg de caras...cine crezi ca iti da tie voie sa retii 10 kg de crap si caras cat poti cara, contra a 50 ron taxa? pe patronul respectiv il chema...robin hood? :lol: :lol: :lol:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu este chiar asa.... la Boldesti Gradistea balta costa 60 lei si nu ai limita de peste ! Si cunosc multe cazuri care au prins 10, 15 sau chiar 20 kg la 12 ore !

PS Doar ca pestele este din crescatoria proprie, ei il produc, il cresc, apoi populeaza balta deschisa pescuitului !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de oanavictor »

Vladut Mateianu scrie:Nu este chiar asa.... la Boldesti Gradistea balta costa 60 lei si nu ai limita de peste ! Si cunosc multe cazuri care au prins 10, 15 sau chiar 20 kg la 12 ore !

PS Doar ca pestele este din crescatoria proprie, ei il produc, il cresc, apoi populeaza balta deschisa pescuitului !

poa sa fie din orice crescatorie .....pretul de productie la crap depaseste 6 lei kg ,asta ca sa fie dezvoltat si sanatos corespunzator plus timpul pentru a ajunge peste de consum care este de minimum 3 ani ........sigur ca exista si o zi ,doua pe an in care pestele se hraneste ca nebunul si se prinde din orice pozitie dar pana la a fi o balta fara limita de retinere si sa aiba si peste cantitativ pe placul si multumirea pescarilor tot sezonul de pescuit .........in mod sigur in 3-4 luni patronii baltii respective trebuie sa vanda casele si masinile pentru a popula din nou .......
vladut .......poate ne spui si noua profitul de anul trecut de la sulimanu !!!!!
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de dancalinescu »

@Mihai Laurentiu, Victoras si restul :
Balta de care am vorbit eu mai sus, in ciuda frumusetii peisajului, are 0 investitii. Nu are standuri delimitate, are niste cocioabe de lemn cu 0 igiena pe care ei le numesc WC-uri (culmea e ca cel din dreptul nostru avea usa batuta in cuie :)) ).
Pana si sariturile pestilor erau rare si localizate razlet pe aceasta balta. Acum 2 saptamani am fost pe Solacolu si erau sarituri ca la jocurile olimpice. :))
E adevarat si ce spune Dl. Laurentiu ca nu poti avea pretentii sa fie peste la o taxa cu 50 lei si 10 kg retinere. La fel de adevarat ca presupusele populari s-au facut RAR, in cantitati mici (1,5 t de crap) in conditiile in care balta e imensa.
La fel de adevarat e ca pestii erau destul de bolnavi. Novacii care se prindeau cu minciogul de pe mal de parca erau fluturi, mureau dupa 15 minute in sacul de pastrare, iar crapul prins, acel singur exemplar prins toata ziua, era plin de tenie sau cum se cheama. :)

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Balti de evitat 2016 - RELATARI, IMPRESII

Mesaj de marin laurentiu »

oanavictor scrie:
Vladut Mateianu scrie:Nu este chiar asa.... la Boldesti Gradistea balta costa 60 lei si nu ai limita de peste ! Si cunosc multe cazuri care au prins 10, 15 sau chiar 20 kg la 12 ore !

PS Doar ca pestele este din crescatoria proprie, ei il produc, il cresc, apoi populeaza balta deschisa pescuitului !

poa sa fie din orice crescatorie .....pretul de productie la crap depaseste 6 lei kg ,asta ca sa fie dezvoltat si sanatos corespunzator plus timpul pentru a ajunge peste de consum care este de minimum 3 ani ........sigur ca exista si o zi ,doua pe an in care pestele se hraneste ca nebunul si se prinde din orice pozitie dar pana la a fi o balta fara limita de retinere si sa aiba si peste cantitativ pe placul si multumirea pescarilor tot sezonul de pescuit .........in mod sigur in 3-4 luni patronii baltii respective trebuie sa vanda casele si masinile pentru a popula din nou .......
vladut .......poate ne spui si noua profitul de anul trecut de la sulimanu !!!!!
e posibil nea victore si ceea ce spune vladutz...stiu si eu cateva locatii care funtioneza pe genul asta de biznis...dar in general sant balti pe vechi platforme de ferme piscicole de pe ..vremuri,cu toata infrastructura necesara ..isi produc singuri puietul,au bazine de crestere cu generatii de peste de la vara 1 -vara 3 si bazinul de pescuit pe care il alimenteaza constant in functie de..vanzari :wink: ...practic oamenii isi vand pestele direct din balta fara sa isi mai bata capul cu piata de desfacere,facturi etc...
ptr patronul respectiv,calculul e simplu: baga 2 tone de crap (exemplu),are 50 de platitori sambata si 50 duminica..la 60 ron de caciula are 6000 pe week end..intr-o luna si-a scos 24 000...nici nu il intereseaza cat peste i-a plecat din balta(mai mult decat a bagat, nu are cum sa plece,mai putin - da :wink: ) atata timp cat el si-a luat 12 ron pe kg(24 000/ 2 tone=12 ron /kg)...un pret bun daca stai sa te gandesti ca pe piata de consum il vindea cu 8-9 ron..maxim 10 pe la diverse balti ptr populari...luna urmatoare populeaza din nou cu 2 tone..si ciclul se repeta...apar din nou "cazuri" cum spunea vladut :D ,in care se prind 10-15-20 kg per partida,pescarii sant fericiti si patronul linistit muta cash-ul de pe stanga pe dreapta...ni paznici stresanti cu pretentii salariale de ingineri piscicoli,ni control la bagaje,ni certuri cu pescarii,ni bataie de cap cu tva-auri... :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”