Balti in jurul orasului Sibiu

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Balti in jurul orasului Sibiu

Mesaj de lucian156 »

Va rog sa-mi recomandati si mie niste balti ok pentru a pescui la crap in jurul orasului SIBIU si va rog sa-mi dati cateva informatii despre ele(substrat, adancime, eventual nada testata acolo). In vara imi voi petrece 2 saptamani acolo si vreau sa merg si la pescuit. Va multumesc mult.

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Balti in jurul orasului Sibiu

Mesaj de Ursu Florin »

Colun ( Balta lui Iancu ), este un cot din Oltul vechi inchis. Este crap, cten si rapitor in balta. Balta ofera niste conditii foarte bune ( curent electric, apa curenta, sunt si cabanute pe malul apei ). Mai este si Stigma Fishing, am pescuit o singura data acolo acum 4 ani, este ok balta, se tin si concursuri acolo.
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Balti in jurul orasului Sibiu

Mesaj de lucian156 »

Iti multumesc pentru informatii Cretzu194. Orice alt detaliu legat de aceste balti sau de altele din jurul Sibiului este binevenit. Merci

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Balti in jurul orasului Sibiu

Mesaj de Ursu Florin »

La Balta lui Iancu sunt 3 case mari pe malul apei, cu 6 paturi duble , cu frigider, cu caldura, cu foisor, cu toaleta.Acestea sunt 150 lei 24h + taxa de pescuit care este 60 lei, casutele mici ( 2 persoane) dispun de curent electric, este o pompa de apa langa ele, toaleta este comuna pentru ele, sunt tot 3 casute.
Este un loc foarte fain, balta are cam 50m latime si 500-600m lungime. Balta are somn ( este somn mare 15-20 kg, crap media este intre 2-3 kg dar au si exemplare mai mari, este cten care la fel exeplare 2-3 kg dar sunt si exeplare mai mari , stiuca foarte multa.
Eu am pescuit anul trecut aici, am stat 1-3 mai, mi-a placut balta, daca vrei sa prinzi peste mare nu ti-o recomand, aici mergi de distractie. Noi am fost 10 persoane, a fost super, aa si am uitat sunt masute si gratare amenajate pe malul apei, se poate sta si cu cortul dar catre coada baltii. Sunt copaci pe malul apei care asigura umbra pe toata perioada zilei.

La Stigma Fishing, balta este tot un cot de Olt vechi inchis, ca latime este la fel, am impresia ca au mai latit umpic balta de cand am fost eu ultima oara. Aici nu mai stiu cat este taxa, ultima oara am pescuit acum vreo 4-5 ani pe aceasta balta. Nu exista umbra pe malul apei, este o balta cu mult stuf, aici exista exemplare mai mari.

O zi buna!
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

ghitighiusan
Mesaje: 341
Membru din: Vin Ian 23, 2009 15:55
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia- Cluj Napoca

Re: Balti in jurul orasului Sibiu

Mesaj de ghitighiusan »

Exista variante mult mai bune decat cele de mai sus. :wink:
Baltile 2 si 5 de la Tocile.Peisaj superb, conditii de cazare pentru familie(daca e cazul), preturi rezonabile(40-50 lei- 24 h), populatie buna de peste cu crapi 2-14 kg, cteno 2-12 kg si cateva exemplare de scoicar 12-16 kg.
Mai e varianta Sacel, balta 5.Peste mai putin, insa daca ai timp sa stai 5-7 zile, ai sansa la o captura mai mare.
Mai e varianta Ocna Sibiului.Balta mica, inghesuiala mare in weekend, dar cu sansa la ceva capturi mari.
Variantele Sacel 3-4, Tocile 1, Mandra, Apold si inca cateva sunt pentru capturi mici. :wink:
Imagine

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Balti in jurul orasului Sibiu

Mesaj de Ursu Florin »

Poti sa dai mai multe detalii despre baltile de la Tocile? Ma intereseaza si pe mine!
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

ghitighiusan
Mesaje: 341
Membru din: Vin Ian 23, 2009 15:55
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia- Cluj Napoca

Re: Balti in jurul orasului Sibiu

Mesaj de ghitighiusan »

Ti-am trimis mesaj privat cu nr. de tel. Suna-ma si iti dau detalii cate vrei.Nu e nimic de ascuns insa e mult de scris. :wink:
Imagine

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Balti in jurul orasului Sibiu

Mesaj de lucian156 »

Multumesc de sfat ghitighiusan. Este foarte interesanta locatia si f aprope de Sibiu. O voi vizita cu siguranta. Te rog sa-mi spui care dintre cele 5 balti mi le recomanzi?

Avatar utilizator
ovisb
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Dec 22, 2012 12:29
Puncte: 0
Localitate: sibiu

Re: Balti in jurul orasului Sibiu

Mesaj de ovisb »

Tocile 2 si Tocile 5 !

ghitighiusan
Mesaje: 341
Membru din: Vin Ian 23, 2009 15:55
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia- Cluj Napoca

Re: Balti in jurul orasului Sibiu

Mesaj de ghitighiusan »

Cum a spus si Ovidiu...Tocile 2 si 5. :wink:
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”