Blasova 2017

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Blasova 2017

Mesaj de Vladut Mateianu »

A fost cineva anul acesta ? Ce locuri recomandati ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

vasilescu.alin
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 08, 2017 15:13

Re: Blasova 2017

Mesaj de vasilescu.alin »

si eu ma gandesc sa merg pe blasova dar nu mai stiu exact despre ce e vb acolo..am o impresie vaga in ideea ca nu mai e voie sa plantezi..si aici e o problema deja...daca ai vb sau ai ceva informatii despre regulament te as ruga sa mi transmiti si mie..
cat despre locuri si daca ai masina 4x4 iti recomand din experienta locurile pe partea cu fosta vila a tovarasului Ceausescu

Virgil Balaitza
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 27, 2017 14:09

Re: Blasova 2017

Mesaj de Virgil Balaitza »

Salut Vladut , eu cunosc foarte bine Blasova , daca vrei calitate in interiorul potcoavei , cauta primul prag ca ideie e undeva la 20-30 m depinde de loc ai sa gasesti adancimi la primul prag de 3-4 m tot asa depinde de loc . Si drumul e bun e asfaltat pana in balta

petrica281
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 09, 2017 21:39

Re: Blasova 2017

Mesaj de petrica281 »

Salutare,
sa va transmit mai pe detaliu o zi la balta Blasova:(09.09.2017)
- plecare dimineata ora 4,30 ajungem la Trecere Bac in Insula Marii a Brailei,Bacul trece primul la ora 5,00 (20 Lei) masina.Dupa fugareala de pe drum care sa ajunga primul sa prinda cel mai bun loc si dupa drumul in mare parte bun,asfalt(de la indicatorul stanga Blasova - grija mare ca sunt mega gropane)ajungem la balta pe la 5,45 si ce sa vezi ? 80% din locuri erau ocupate cu o seara inainte(ce-i drept eu m-am dus Sambata dimineata).
- am facut stanga la ferma parasita si am mers pe malul lacului pana am gasit liber(majoritatea locurilor cu intinsoare si namol la mal).Ne am postat intr-un loc zic eu destul de bun..punem in functiune nu mai putin de vreo 6 lansete(utilate si pregatite cu boabe,rame,mamaliga,nada si tot neamul) si vreo 3 undite.Taxa balta 50/zi si 50/noapte.
Nu va mint de la 6,30 pana la 12,30 nu am prins nimic..la undita am luat 2 rosioare si un carasel.Apa e destul de scazuta si am inteles ca sunt ceva praguri(nu stiu unde si cum - insa e clar nu am prins nimic).
Se tot aude ca se prinde foarte bine Novac...si Crap..insa nu a fost o zi buna pentru mine...
Pentru toti colegii pescari...fir intins...

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Blasova 2017

Mesaj de nit_matias »

Invatati si voi, ca pe baltile astea de unde se pleaca si cu saci de peste, toamna nu prea mai e. La primavara mai baga, cam asta se intampla pe toate baltile de genul retinere fara numar sau cantitate.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Blasova 2017

Mesaj de Dan Serban »

nit_matias scrie:Invatati si voi, ca pe baltile astea de unde se pleaca si cu saci de peste, toamna nu prea mai e. La primavara mai baga, cam asta se intampla pe toate baltile de genul retinere fara numar sau cantitate.
De unde stii? :D
Pescar de rând

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Blasova 2017

Mesaj de gabi1 »

nit_matias scrie:Invatati si voi, ca pe baltile astea de unde se pleaca si cu saci de peste, toamna nu prea mai e. La primavara mai baga, cam asta se intampla pe toate baltile de genul retinere fara numar sau cantitate.
Tot pățitu-i priceput! :P :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

addrrian13
Mesaje: 117
Membru din: Vin Sep 11, 2015 15:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Blasova 2017

Mesaj de addrrian13 »

Salut,

Plecare duminica dimineata, 3 septembrie. Am ajuns dupa ora 12,30 pe balta. Recomand zona, de la ferma pana in Vila lui Ceausescu, apa mare, eventual, unu doua vaduri dupa vila.
Taxa - 100 de lei la 24 de ore. Nu mai ai voie sa plantezi cu barcuta, insa primesti barca de fibra de la restaurant pentru a putea face patul de nada.
Am nadit cu porumb, aroma capsuna si usturoi(de la voi)
Carlig plastice si porumb uscat, 2-3 boabe, depinde de fiecare.

Am avut capturi frumoase, ten, romanesc, plus distractie la feeder caras si de 700-1200 g. Control riguros la peste - se verifica malurile, stuful si adancimea apei. Se pot retine - 5 kg de crap/ten zilnic.
Distanta de mal - 90-120 de m ptr crap si ten.
La feeder - 35-40 de m.

Pe 5 septembrie am incheiat.
Aurica - 0751 200 151, Administrator. Va poate da toate detaliile.


Fir intins.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Blasova 2017

Mesaj de nit_matias »

Dan Serban scrie:
nit_matias scrie:Invatati si voi, ca pe baltile astea de unde se pleaca si cu saci de peste, toamna nu prea mai e. La primavara mai baga, cam asta se intampla pe toate baltile de genul retinere fara numar sau cantitate.
De unde stii? :D
Mi-a zis un prieten :D
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”