CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns

BALTA NR 1

GREACA
7
3%
PERIS HERMES
95
42%
MOARA VLASIEI
39
17%
TANCABESTI
20
9%
MAGURA 9
11
5%
SARULESTI
28
12%
ALTELE(PUTETI DA SI NUME)
27
12%
 
Voturi totale: 227

Avatar utilizator
Andrei Kusitchi
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 15, 2014 14:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Kusitchi »

@popescu59 dupa cum spuneam parerile mele sunt obiective.Anul ce vine intentionez sa incerc si pescuitul pe Teiu , ce-i drept nu am pescuit acolo cu toate ca am fost invitat de cateva ori de niste baieti de ai casei .
Altfel cunosc niste experiente ratate ale unor prieteni pescari pe acest lac datorate strict comportamentului celor de acolo..membri ai staff-ului(Paznicii).
Practic pescuitul C&R si lucrurile memorabile de pe orice lac sunt fotografiile si buna dispozitie......si sincer nu imi permit sa merg undeva unde exista riscul sa fiu tratat ca un infractor pe cheltuiala mea , motiv pentru care am evitat lacul.
Dacă nu mergi la pescuit pentru că ai crezut că o să plouă, nu o să mergi la pescuit niciodată.

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de popescu59 »

Andrei cred ca ai fost informat gresit suta la suta .
Am ajuns la balta TEIU fara nici un fel de recomandare si am fost tratat super super frumos mai ales de acei paznici de serviciu. Singura problema pe Teiu este ca nu ai voie cu masina linga tine , masina merge in parcare dupa care paznicii nu te deranjeaza in nici un fel pe toata perioada cit pescuiesti .
Cind am pescuit pe locurile din spate paznicul de serviciu m-a adus cu masina baltii INAPOI la locul de pescuit.
Nu vad ce probleme sa fie cu paznicii se poate sa fi fost discutii cu cei care pescuiesc cu retinere si care ar vrea ei sa tireze ceva mai mult peste decit este permis . Cum am pescuit prinde si elibereaza nu am fost deranjat NICIODATA de nici un paznic .Deci contrazic la maxim afirmatiile tale despre ce ai fi AUZIT despre balta TEIU.

Avatar utilizator
Andrei Kusitchi
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 15, 2014 14:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Kusitchi »

Probabil ca de 2 ani s-a mai schimbat componenta lotului de paznici:).
Sa nu fiu inteles gresit nu denigrez locul , de fapt chiar nu am nici o parere doar am argumentat motivul principal pentru care nu am ales pana acum pescuitul pe Teiu.
Faptul ca nu esti lasat cu masina la locul de pescuit din punctul meu de vedere nu esre un impediment.
Am pescuit si pe lacuri unde erai dus cu barca la locul de pescuit si lasat acolo zile.....
Nu vreau sa deviez de la subiectul topicului.
Numai de bine!
Dacă nu mergi la pescuit pentru că ai crezut că o să plouă, nu o să mergi la pescuit niciodată.

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de PallBogdan »

popescu59 scrie:Andrei cred ca ai fost informat gresit suta la suta .
Am ajuns la balta TEIU fara nici un fel de recomandare si am fost tratat super super frumos mai ales de acei paznici de serviciu. Singura problema pe Teiu este ca nu ai voie cu masina linga tine , masina merge in parcare dupa care paznicii nu te deranjeaza in nici un fel pe toata perioada cit pescuiesti .
Cind am pescuit pe locurile din spate paznicul de serviciu m-a adus cu masina baltii INAPOI la locul de pescuit.
Nu vad ce probleme sa fie cu paznicii se poate sa fi fost discutii cu cei care pescuiesc cu retinere si care ar vrea ei sa tireze ceva mai mult peste decit este permis . Cum am pescuit prinde si elibereaza nu am fost deranjat NICIODATA de nici un paznic .Deci contrazic la maxim afirmatiile tale despre ce ai fi AUZIT despre balta TEIU.
Domnule Popescu, tot ceea ce relatati aici, e adevarat, exceptand unele superlative, dar nu asta conteaza... Va intreb doar atat: care e cel mai mare peste prins pe Teiu si care e cel mai mare peste prins pe MV2...ca tot vorbeati de pesti... Vi se pare normal ca la un concurs, in care vremea e mai ploioasa sa "te balacesti" in noroi ca porcu-n cotet, pentru careva rabe de pietris care ar rezolva problema?! Teiu e o balta cu potential, dar mai e de munca la ea... Si nu uita un lucru...nu vorbesc in necunostinta de cauza!

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de popescu59 »

Eu nu am scris decit cum am fost tratat si mai ales ca am prins peste la greu pe Teiu .

Sunt de acord cu Andrei sa nu deviem de la topic .

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de Florin Pata »

As dori sa stiu care sunt capturile maxime pe Teiu si Hermes ! Scopul meu actual in domeniul pescuit este doar sa-mi imbunatatesc recordul personal la cel mai mare peste prins ! Am vrut sa merg la Hermes dar dupa cateva discutii cu pescari am inteles ca se prinde peste mai mare pe Moara ! Am vrut sa merg si la Varlaam , dar cand am auzit ca se prinde un peste la "x" zile si ca trebuie sa ai masina la receptie am renuntat ! Pe Moara am avut discutii cu paznicii doar la inceput(acum 6 ani) pana si-au dat seama ca nu fur peste(nici nu mananc crap) si sunt un etalon al ingrijirii pestilor capturati(fapt confirmat si de Vlad de la TancabestI) !

Avatar utilizator
crocodilu76
Mesaje: 871
Membru din: Mie Oct 12, 2011 17:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de crocodilu76 »

Varlaam
Probably the Best Angler on the Lake ...

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de gabi1 »

Am vrut sa merg si la Varlaam , dar cand am auzit ca se prinde un peste la "x" zile am renuntat !
Este o balta cu grad de dificultate mult mai mare decat cele enumerate mai sus, care impune un alt stil de pescuit(plantat), decat cel clasic, din mana. Datorita distantelor mari, structurilor si diferentelor de nivel specifice balastierelor si nu in ultimul rand echipamentului suplimentar de care ai nevoie,barca/motor, sonar,balize etc..."alti bani, alta distractie".
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de gabi1 »

Am vrut sa merg la Hermes dar dupa cateva discutii cu pescari am inteles ca se prinde peste mai mare pe Moara !
In concursuri pe Moara nu stiu sa se fi prins over18, e posibil sa ma insel. Rezultatele inregistrate la concursuri sunt cel mai neutru martor, restul e folclor.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: CARE ESTE BALTA NR 1 IN ZONA BUCURESTI ?

Mesaj de ionut72 »

gabi1 scrie:
Am vrut sa merg la Hermes dar dupa cateva discutii cu pescari am inteles ca se prinde peste mai mare pe Moara !
In concursuri pe Moara nu stiu sa se fi prins over18, e posibil sa ma insel. Rezultatele inregistrate la concursuri sunt cel mai neutru martor, restul e folclor.

S-a prins chiar anul asta la "Best MV2 editia a III-a" unul de 21,07 pe A8 (ultimul ponton de la padure).

Pentru capturi, Sarulesti si Varlaam. Pe Teiu parca, cel mai mare, a fost pana in 19kg. Dar Teiu e renumit pentru densitatea de ciortan de 4-5-6 kg care fac prapad pe patul de nada. Altfel o balta super, cu drumul (mai ales daca te-a prins ploaia) si cu paza (la siguranta pescarilor ma refer, n-as sfatui pe nimeni sa ramana singur noaptea pe balta), mai au de lucrat.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”