Detalii balta Faragau

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Detalii balta Faragau

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cunoste cineva aceasta balta ? A pescuit pe ea ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

Vezi ca ai aici cateva detalii in caza ca nu le-ai gasit deja.

http://www.crap.ro/lacuri/28/139/faragau.htm

Inca un link:
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... ll/balta//


Cel mai bine ar fi sa intre cineva care chiar a pescuit acolo dupa crap.
Tot o balta interesanta pentru care ar fi utile niste pareri este Zau de Campie

Eu am gasit asta:
Zau de Campie



Lacul: ZAU, jud. Mures
Proprietar (administrator): SC PISCICOLA SA Zau de Cimpie,jud.Mures
Contact: tel : 065421004
Taxa:in 2005 250mii lei/zi, noaptea se plateste separat.
Perioada admisa la pescuit:martie -octombrie, chiar si in timpul prohibitiei(eu am pescuit personal cand carasul era la bataie)..
Retinere pesti: nu exista nici o restrictie(cat prinzi,atata duci acasa)
Localizare: Judet:Mures,localitatea Zau de Campie.
Sosea apropiata: Cluj- Mures,via Sarmas, Ludus, Tg.Mures, depinde de unde vii.
Detalii de ajungere: intrebati mai bine pe sateni ca va vor explica.
Pescuitul nu este permis pe toata suprafata lacului.
Daca nu detalii: In 2005, nu se va pescui pe partea cu soseaua, desi anul trecut am pescuit.
Cea mai apropiata benzinarie: Ludus, Sarmas
Pestii existenti (de interes pescaresc):Crap (mai multe varietati), cteno, caras, salau, somn (mai rar), obleti
Alti pesti (prada):costrusi(rari)si multi bibani(de fapt sunt corcituri de biban ca nu cresc nici ca palma) si biban normal
Originea lacului: piscicol (amenajat)
Sursa apei: o vale (nu stiu cum se cheama) + mai multe izvoare,stiu de la paznici.
Constitutia malului:o parte are beton(dig)restul pamant. Pe partea cu soseaua mult stuf si papura.
Fundul apei: argilos - namolos, in unele locuri (aproape
de mal)pietros
Adancime medie: 2 m, maxima aproape 2,5 m (tot de la
paznici stiu)
Vegetatie acvatica: rara in adancime,la mal din belsug
papura,trestie si alge.(nu afecteaza pescuitul).
Relief : Amplasat in depresiune, intre dealuri, tipic Podisului Transilvaniei.
Culturi pe malul apei : Agricole (porumb, paioase, tutun).
Balta salbatica furajata. Nu am vazut sa fie furajata de cand pescuiesc eu pe lac :4ani :nu am vazut sa fie arnuncata mancare la pesti(numai momeala de la pescari). In schimb este recoltata. Ei spun ca o si repopuleaza anual, mai ales cu salai. Am prins cel mai mare salau de 1,3 kg in 2003, de ½ kg mai multi. In toamna anului 2004 balta a fost recoltata rau de tot. Insa peste a ramas din belsug(cred ca au si populat cu mult puiet). Se pescuieste si noaptea !!!
Anul acesta s-au prins crapi mari, de 6,7,8kg (am vazut
eu) si am auzit laude ca s-au prins si de 16 kg. Un vecin a prins de 8,5 si 4 kg, la boaba de porumb USCATA (din coser = locul de depozitare al porumbului ) NU A FIERT SAU PUS LA INMUIAT ! BOABA USCATA !!!
VA ASTEPT LA PESCUIT !!!!
Milionar excentric

Avatar utilizator
florioro
Mesaje: 41
Membru din: Mar Iul 05, 2005 14:34
Puncte: 0
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de florioro »

Nici una din cele doua balti nu prezinta interes, nu sunt balti C&R si in fiecare iarna sunt recoltate pentru vanzarea pestelui. Cu siguranta dupa recoltare mai raman si exemplare mari, dar mult prea putine pentru luciul de apa.

Pentru ce te intereseaza amanunte despre Faragau?

Avatar utilizator
florioro
Mesaje: 41
Membru din: Mar Iul 05, 2005 14:34
Puncte: 0
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de florioro »

Nici una din cele doua balti nu prezinta interes, nu sunt balti C&R si in fiecare iarna sunt recoltate pentru vanzarea pestelui. Cu siguranta dupa recoltare mai raman si exemplare mari, dar mult prea putine pentru luciul de apa.

Pentru ce te intereseaza amanunte despre Faragau?

alex_mures
Mesaje: 264
Membru din: Mar Ian 29, 2008 19:52
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures
Contact:

Mesaj de alex_mures »

Florine
Iti garantez ca balta Faragau nu este recoltata, dar fiind rezervatie naturala nu este voie pescuitul de noapte.
E adevarat ca nu este o balta C&R dar este o balta foarte dificila si de asta nu este prea pescuita,sant adevarate exemplare de crapi,somni,stiuci si rosioare...de peste 1 kil(record personal 1,1 kg)

Avatar utilizator
Rahan
Mesaje: 401
Membru din: Dum Feb 24, 2008 14:46
Puncte: 0
Localitate: Turda-Cluj Napoca

Mesaj de Rahan »

Despre Zau va pot spune sigur ca nu e ce pare, deoarece in fiecare an "baietii buni" recolteaza balta si asta spune totul. :cry:

ionut_crap
Mesaje: 10
Membru din: Dum Ian 06, 2008 17:56
Puncte: 0
Localitate: Reghin

Mesaj de ionut_crap »

Locatie
-30 km Tg Mures
-15 km Reghin
-80 km Cluj Napoca


Caracteristici:
-nu se introduce plasa,este interzis pescuitul noaptea, este interzis accesul cu barca pe lac, este rezervatie naturala, multe insule plutitoare, adancime maxima 8 m,structuri incredibile, multa scoica si vegetatie, paza este asigurata de jandarmi, concesionata, nu au mai fost adusi pesti de ani de zile, s-a pescuit foarte putin cu boiles, suprafata 35 ha,taxa 2008 -25 ron,

Pesti:
-predomina rapitorul: somn, stiuca, salau, biban ( sunt cu siguranta exemplare foarte mari)- s-a prins anul acesta stiuca 15 kg
-exemplare mari rosioara
-mult fitofag -s-a prins 35 kg acum doi ani
-putine exemplare crap comun, crap oglinda, ten , dar foarte mari +20 kg....30 kg


Ar putea fi o balta superba, dar pe an ce trece ecositemul se duce pe rapa.........., iar crapul este tot mai rar.............

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@florin

Am intrebat deoarece doresc sa petrec 1 saptamana din 2009 pe aceasta balta, impreuna cu cativa colegi de la Senzor Carp Team......
Sunt convins ca avem si noi balti cu crapi de peste 25 kg, de ce trebuie sa-i cautam numai prin Franta si Ungaria ??

Dar ce fac ca nu este voie noaptea ? :roll:

@ionut

Pescuiesti pe aceasta balta ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Mesaj de odsec »

precis ca balta are crap de "25"kg,fiindca acum vreo 10 -15 ani deja prindeam crapi peste 10 kg si nu una si atunci numai cu porumb,nu am pescuit de mult la faragau chiar de aceea ca nu e voie noaptea acum vreo 3 ani am fost amendat din cauza asta au fosti trimis jandarmi au confiscat tot echipamentul ,a iesit un scandal mare si am spus ca nu ma mai duc la fargau

ionut_crap
Mesaje: 10
Membru din: Dum Ian 06, 2008 17:56
Puncte: 0
Localitate: Reghin

Mesaj de ionut_crap »

da

-cunosc destul de bine balta, dar nu pescuiesc noptea
-daca o sa puteti obtine aprobare pentru pescuit de noapte ar putea fi o partida interesanta ,
-e greu nu s-a pescuit cu boiles aproape deloc, iar densitatea crapului este mica

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”