Impresii de pe Nagykallo

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de shahjaban »

2 euro comision ? mie Raiffeisen mi-a luat 25 ...banditi ..de la 1 la 5000 de euro tot 25 este comisionul...
Dragos C. - Brasov

Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Exo_luci »

A mai pescuit cineva pe standul 1?

Am inteles ca e un stand mai slabut , dar totusi ma intreb ce inseamna slabut? macar 4,5 prezentari pe zi sunt?

briche
Mesaje: 196
Membru din: Mar Mai 04, 2010 23:31
Puncte: 0
Localitate: Medias, jud. Sibiu

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de briche »

Exo_luci scrie:A mai pescuit cineva pe standul 1?

Am inteles ca e un stand mai slabut , dar totusi ma intreb ce inseamna slabut? macar 4,5 prezentari pe zi sunt?

Salut, am fost eu pe standul 1 anul trecut in iunie. Am avut 9 prezentari in total. Depinde foarte mult perioada, vremea, ce vecini de stand ai, daca gasesti exact ce le place pestilor in momentul potrivit, etc. La nagykalloi poti sa nu dormi de trasaturi, dar poti si sa somezi cu orele.

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de shahjaban »

Si eu am fost pe standul 1 anul trecut in septembrie....initial rezervasem standul 6 ptr iunie , dar a intervenit ceva si am mutat rezervarea in septembrie .
Rezultat : 12 pesti in 5 zile toti intre 9 si 12.8 kg , la 6 bete...
Pe standul 14 in aceeasi perioada niste unguri au prins vreo 400 de kg , inclusiv doua bucati peste 20 kg ....ca i-am vizitat de vreo 2 ori .
balta este foarte dezechilibrata ( asta este parerea mea ) ...am fost de 4 ori pana acum si mi-a ajuns :D
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
thedriver
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 16, 2012 14:51
Puncte: 0
Localitate: Verona

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de thedriver »

shahjaban scrie:2 euro comision ? mie Raiffeisen mi-a luat 25 ...banditi ..de la 1 la 5000 de euro tot 25 este comisionul...
Eu am Unicredit,locuiec in Italia si am contul in euro,cred ca aici este diferenta,in Romania se plateste mult conversia din lei in euro,cred.
---------Ciobanu Liviu---------

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de shahjaban »

Nu este nicio conversie...contul meu este in euro ..de vina sunt bancile care in Romania nu sunt banci , sunt CAMATARI CU ACTE LEGALE...
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
thedriver
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 16, 2012 14:51
Puncte: 0
Localitate: Verona

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de thedriver »

shahjaban scrie:Nu este nicio conversie...contul meu este in euro ..de vina sunt bancile care in Romania nu sunt banci , sunt CAMATARI CU ACTE LEGALE...
Am vazut ca esti din Brasov,si eu tot din Brasov sunt( am fost ) cartieru scriitorilor :D :D,ai dreptate,am avut si eu cateva experiente neplacute cand a trebuit sa scot bani din contul meu in Romania,cel mai nasol este ca este totul legal :|
---------Ciobanu Liviu---------

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de radu_popeanu »

shahjaban scrie:Si eu am fost pe standul 1 anul trecut in septembrie....initial rezervasem standul 6 ptr iunie , dar a intervenit ceva si am mutat rezervarea in septembrie .
Rezultat : 12 pesti in 5 zile toti intre 9 si 12.8 kg , la 6 bete...
Pe standul 14 in aceeasi perioada niste unguri au prins vreo 400 de kg , inclusiv doua bucati peste 20 kg ....ca i-am vizitat de vreo 2 ori .
balta este foarte dezechilibrata ( asta este parerea mea ) ...am fost de 4 ori pana acum si mi-a ajuns :D
Balta nu e asa dezechilibtrata cum crezi... De exemplu, in 2012 am escuit pe 13 si am prins peste 200 kg peste, cel mai mare 14kg (din totalul de prezentari, jumatate i-am ratat pentru ca pescuiam cu momeli si carlige mici -bile 16, carlige 8, altfel nu vroiau sa puna botul deloc) iar pe 14, pescuiau doi unguri care stiau si romana. Au prins 6 bucati in 4 zile..... Ei nadeau mult cu seminte, eu am nadit doar cu bile. Tot in acea perioada, pe standul 11 s-au prins cat am stat eu doua bucati peste 20! Deci pestele se plimba, dar intr-adevar 14 si 0 tin peste mai mult cred eu pentru ca apa e mai adanca acolo plus ca mai sunt agataturi, copaci, crengi in apa. Cat despre standul 1, am pescuit acolo anul trecut la sfarsitul lui mai si am prins fix cand vremea s-a racit. Pestele nu a prea colaborat, totusi am reusit sa prind 12 bucati, cel mai mare fiind de 15 kg.
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de shahjaban »

Aici ai dreptate ....am scris cuiva si pe PM si exact asta i-am spus..14 si 0 locuri de top , urmeaza apoi 9 si 11 care tin peste , apoi 6 si 7 .
13 unde ai pescuit tu si 1 sunt slabute .....si eu am prins 12 pesti anul trecut pe 1 dar pe 14 au prins de 10 ori mai multi si mai mari in aceeasi perioada ...si chestia asta am remarcat-o de fiecare data ...( am prins si pe standul 5 acum 4 ani , multi pesti dar mici ..o medie la 5-6 kg ..asta am rezolvat-o in anii urmatori cand nu am mai prins crap sub 9 kg dar relativ putini ) ..Se pare ca acolo la 0 si 14 , stau pestii cei mai multi si mari . Structuri sunt si intre insule peste tot , dar la apa de maxim 1.80 m...acolo in capat apa este intre 3 si 4 metri..probabil si asta ii tine acolo.
Anul trecut cand am plecat de acolo , am vrut sa fac rezervare pe standul 14 si sa si platesc avansul ( si eram in septembrie) si ghici ce ??? era ocupat aproape 6 luni din anul urmator....:D ( nici pomeneala ptr lunile mai ,iunie , iulie , august septembrie , octombrie si o mare parte din noiembrie si aprilie . )
asa ca am renuntat la Nagykallo.....
Cel putin asta este parerea mea si din aceasta cauza am taiat de lista mea aceasta locatie...doar daca prind rezervare pe standul 14 ..e singurul care ma mai intereseaza acolo..:D
Dragos C. - Brasov

Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Exo_luci »

Am inteles ..asta este poate noi avem mai mult noroc.

O sa avem cam 20 de kile de bile S&O (George Alexandru) si vreo 10 kile de pelete si alune tigrate spicy

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”