lac balaton

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
kafe_1983
Mesaje: 23
Membru din: Dum Feb 01, 2015 20:53
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

lac balaton

Mesaj de kafe_1983 »

recomandari tactici (incepand cu echipament, nadire, momeli etc.) pt lacul Balaton, Ungaria...perioada va fi probabil de 1 saptamana in luna august...multumesc

kafe_1983
Mesaje: 23
Membru din: Dum Feb 01, 2015 20:53
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: lac balaton

Mesaj de kafe_1983 »

se poateinchide

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: lac balaton

Mesaj de Ursu Florin »

Nu inchideti topicul, sunt curios si eu de niste detalii, doresc sa fac o partida de pescuit acolo. Poate intra oricine pe lac? Care sunt taxele ? La ce fel momeli merge pestele ? Este nevoie de barca pentru plantat sau se poate pescui si lansat ?
Multumesc!
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: lac balaton

Mesaj de Dan Mateianu »

Poate te ajuta un pic acest articol:

http://www.crapmania.ro/articole/compet ... lume-37722

kafe_1983
Mesaje: 23
Membru din: Dum Feb 01, 2015 20:53
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: lac balaton

Mesaj de kafe_1983 »

cateva detalii pot oferi eu...am fost 1 saptamana si am pescuit acolo...e cam complicat cu permisul de pescuit si taxele aferente...daca aveti rude, prieteni pescari pe acolo e usor de obtinut...se da un examen online (relativ simplu daca se cunoaste limba), permisul se poate lua si online parca direct din Romania...se poate pescui si din barca (atata timp cat barca are nr de inmatriculare, lumina de noapte si veste de salvare...politia vine cu salupa 1-2 pe tine la verificat) si lansat...mentionez ca am pescuit in partea mai de catre sud (balatonmariafurdo)...poate ca zona mai de nord ofera mai multe posibilitati in ceea ce priveste pescuitul la crap...apa mica ce se adanceste foooooarte lent catre larg, fund malos-nisipos, in apa sint pontoane mici mobile pt pescari amplasate la cca 50-100 de m in larg...peste este, muuuult...mentionez ca am pescuit la feeder, la rapitor si la crap...daca la primele 2 metode se prind exemplare frumoase si multe de caras, platica, rosioara (langa stuf), iar la rapitor avatul bate absolut peste tot in cantitati industriale si de dimensiuni frumoase (intre anumite ore) la crap nu am reusit absolut nimic (am pescuit exclusiv la bile) desi am vazut multe sarituri in zona...necesita nadire masiva, valurile spala rapid paturile de nada...de neratat spun eu este Balatonul mic (Kisbalaton) ce se afla in apropierea lacului mare...lac frumos, salbatic, se pescuieste cu acelasi permis...am sa-mi mai aduc aminte din detalii si am sa mai scriu...merita incercat si pescuitul de noapte la anghila de pe pontoane...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”