Lacul Boia,Loc.Frumusica,jud.Botosani

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
valetro
Mesaje: 41
Membru din: Mar Apr 13, 2010 13:11

Lacul Boia,Loc.Frumusica,jud.Botosani

Mesaj de valetro »

In acest an mi-am propus impreuna cu partenerul de pescuit Cristi,un periplu prin judet,la pescuit,avand in vedere ca jud. Botosani este pe locul doi in tara la suprafata de luciu de apa dulce dupa Tulcea,care,sa nu uitam, are Delta Dunarii.Un aport important il are Barajul Stanca -Costesti impreuna cu Prutul,unde se prind frecvent exemplare mari de crap si cteno ,mai ales in perioada de toamna.Din pacate pestii nu sunt eliberati.Scopul a fost testatrea pe mai multe balti,si verificarea potentialului acestora.In luna iulie am ajuns pe aceasta balta,Boia-Frumusica,o balta de aprox.15 ha.care era o necunoscuta pentru mine ,informatiile lipsind cu desavarsire deoarece nu a fost deschisa pescuitului in nici un fel.Evident ca activitatile de pescuit erau completate de activitati de bucatarie beneficiind si de prezenta unui vechi prieten, Liviu Tarzioru un adevarat maestru in ciorba de peste si saramuri,lucru confirmat si de Prof.Dr.Cagea la o partida de pescuit la rapitor pe Lacul de linistire de la Stanca-Costesti.Sa revenim la Lacul Boia,am inceput activitatea de pescuit si cea culinara in jurul orelor 16,bineinteles ca au sosit si o parte din autoritatile locale,Primar,viceprimar,sefi DADR, intr-un tarziu a aparut si antreprenorul baltii d-nul Doru Baciu destul de nervos de prezenta prea numeroasa de pe balta,ulterior integrandu-se si participand la povestirile si dezbaterile,uneori aprinse.Se prindea caras,acesta fiind si targetul pentru Cristi,altfel nu aveam de ciorba.eu am dat la crap trei scule pe boiles de 20 cu pop-up de 14,destul de sceptic.Aud o saritura "grozava" ,ceva ce nu am mai auzit pe nicio balta in cei 25 de ani de cand pescuiesc,nu aveam explicatii si eram foarte nedumerit,mai tarziu am aflat de sturionii cu greutati intre 30 si 120 de kg.pe care ii gazduieste balta.De(s)gustand vinul si consumand tuica de Radeni(premiul acordat de Vladut Mateianul la Greaca a fost binemeritat)aproape uitase-m de scule,la 20,30 primul crap de 5,5 kg.,il scot,cantaresc si-l eliberez,asistenta cu ochii cat cepele ma intreaba ce am facut?le spun cu "candoare"-"i-am dat drumul",stupefiati se uitau unii la altii ceea ce ma face sa cred ca nu mai vazu-se-ra eliberari.Zambind arunc si dupa 10 min ,la alta scula ,un crap de 4,5,aceeasi procedura.Asistenta incepu-se licitatiile,"urmatorul al meu","ba al meu" dupa rangul si functia ocupata.Noroc de noaptea ce sa lasat pe nesimtite.Cristi a schimbat si el pe crap avand prezentari la jumatate de ora,crapii avand intre 4 si 7 kg.La ora 2 Cristi ia un ten de 11,5 la bob flotant."Asistenta" sa retras "greoi'pe la 1,reusind totusi cu acceptul antreprenorului sa ia un singur crap de 4kg.Crapii prinsi au muscat exclusiv la boiles,pe plumb pierdut,erau surprinzatori de luptatori,fara exceptie,luptau ca nebunii dupa intepare si la 10m de mal.Pana la 8 am prins 23 de crapi.
Au mai urmat trei partide(1.echipa de doi,2 solitari) ,in total in cele patru partide s-au prins aprox 110 buc.intre 3 si 8 kg.Am hotarat cu D-nul Baciu sa organizam un pescuit de control cu repartizare pe toata balta.Lacul avand stuf pe ambele maluri in proportie de 85%,a fost necesar cosirea si executare a doua fante pe malul opus fermei.
La pescuitul de control au participat 4 echipe,(doi pescari,unul experimentat unul incepator),din SV.echipa Lucian Radulescu,din BT:echipa Daniel Ghitun,echipa Cristi Sauca,si echipa subsemnatului.Am gatit un gulas excelent,bucatar fiind partenerul meu de echipa Florin Lutia,si pe la 16 am plecat pe locurile de pescuit.Din pacate pestele nu a mancat pana pe la 23,30,sporadic au fost prinsi cate unul.La miezul noptii a intrat la toti,fata mijloc si coada.Cei 110 pesti prinsi de la 23,30 pana la 09.00 dimineata,ma indreptatesc sa spun ca este o balta echilibrata,pestele mananca pe intregul luciu de apa.Forma baltii este a unui Ogar,Coordonate: 47.502881,26.93176.
Concluzii:
Accesul:
este mediocru drumul a fost pietruit candva dar se poate,balta se afla la 2 km de soseaua Botosani- Iasi,la limita celor doua judete
Potential:
foarte ridicat,echilibrata,deocamdata pestii sunt nocturni dar cu un pat de nada intretinut poate fi convins si ziua.In cele 5 partide s-au prezentat la carlig dupa cum urmeaza: 20-10,16-10 plecat,20 -8,20-10 plecat,23.30-9plecat
Specii:
crap romanesc,salonta exemplare de 3-8 kg(sun informatii ca sunt si mai mari,ex.un crap adus din Prut de 22kg)cteno 10-17kg
Antreprenorul:
exigent dar corect
Taxe:
Intentioneaza sa o deschida pentru pescuit C&R,inclusiv concursuri (Vladut poate iti faci timp sa o testezi,sa mai bati si tu 450 de km.te primim cu bratele deschise)cum aflu noutati va tin la curent.
Intentioneza sa faca pontoane 6-10
Furajare:
pestele nu este furajat,luptatori si rapizi(probabil goniti de moruni).
Spectacol deosebit cand sar morunii
Cu stima,Valentin Tanase (valetro@yahoo.com)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lacul Boia,Loc.Frumusica,jud.Botosani

Mesaj de Vladut Mateianu »

Felicitari ptr momentele frumoase petrecute pe balta, frumoasa actiune..... :wink:
Sper ca la anul sa facem si o actiune pe aceasta balta, se pare ca este un colt de rai...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

dean
Mesaje: 71
Membru din: Lun Iun 11, 2012 18:56
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Lacul Boia,Loc.Frumusica,jud.Botosani

Mesaj de dean »

De anul asta s-a deschis la pescuit sportiv.
Am fost saptamana trecuta la invitatia unui prieten si din pacate m-am dus cam nepregatit.
Cu toate acestea am prins 2 exemplare de 3 respectiv 4 kg si mult caras de peste 200g bucata plus ca am avut 3 rupturi si 2 scapati aproape de mincioc (deh...incepator)...la rupturi cred ca au fost niste moruni dupa comportamentul din timpul drilului.
Abia astazi am descoperit pe forum pagina cu aceasta balta.
Oricum a fost super iar balta nu e aglomerata cu pescari.

Pe alt forum am gasit si regulamentul de pescuit pe lacul Boia:
Pescuitul se desfasoara de la rasarit pana la apus.
Pescuitul este permis doar pe malul cu cabana.
Dupa descarcarea bagajelor la locul ales,masina se lasa in parcare,langa cabana ,pana la plecare cand in prezenta personalului se poate incarca bagajul la locul de pescuit.
Se permite folosire a patru lansete dotate cu maxim 2 carlige fiecare.
Nu se permite intratul in apa.
Nu se permite focul direct pe iarba.
Locul de pescui se lasa curat.
Pe parcursul zile se pescuieste doar in perimetrul locului ales la inceputul partidei.

Taxe pescuit cu retinere:
100ron cu retinere 4kg crap sau cteno pana in 3kg si 3kg de caras.
pescuitul se poate desfasura doar de la apus pana la rasarit.
Exemplarele mai mari de 3kg se elibereaza imediat si neconditionat.

Taxe pescuit CR:
50ron in condtiile arhicunoscute(un singur carlig,saltea etc)
Pescuitul se poate desfasura doar de la apus pana la rasarit.
Pescuitul CR se poate desfasura 24H doar cu aprobarea in prealabil a administratorului - dati un tel inainte.
Pentru de detalii suplimentare:
Administrator
0740535871-Doru Baciu

Poze cu locatia:
http://postimg.org/image/67yjvfwfh/
http://postimg.org/image/y00ojf4ir/
http://postimg.org/image/whdn29fsh/
http://postimg.org/image/ev4hyk3br/

Avatar utilizator
gica maxim
Mesaje: 168
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:57
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Lacul Boia,Loc.Frumusica,jud.Botosani

Mesaj de gica maxim »

Din pacate balta sa inchis :oops: pestele sa vandut iar viitorul locatiei este neclar
Ghimar Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”