Lacul Darvari

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Lacul Darvari

Mesaj de viorel doloc »

Servus.
A fost prima balta de competitie/catch&release pe care am pescuit(dupa ce am arbitrat la Cupa Pelicanul )...ce amintiri frumoase iar crapii aia de Frasinet erau superbi prin 2007...intr-adevar frumoasa balta!!!! Salutari si toate cele bune, nea Victore.

PS. Matei, eu as alege o casuta(in dreptul pompelor de apa, in stanga casei d-lui Victor)...asta dupa de mai aduni informatii in legatura cu populatia, siguranta ta, etc.).
O zi buna.
Carp Passion

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Lacul Darvari

Mesaj de Razvan Chirita »

@laurentiu sarghie
Montura o puneai pe cocioc sau la marginea lui ?

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Darvari

Mesaj de nit_matias »

Informatii despre balta sunt relativ destule, pe mine ma intereseaza daca se merita sa investesc timp in a face mai multe partide acolo sau nu, adica daca balta mai are exemplare de crap peste 10 kg macar.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Lacul Darvari

Mesaj de Razvan Chirita »

Tu decizi daca se merita sa te duci acolo sau nu. Crapi peste 10 kg sigur mai are, numai ca sunt foarte greu de prins. Parca si Laurentiu Sarghie spunea odata ca nu s-a mai dus acolo pentru ca ajunsese sa stea pe balta doua zile fara trasatura, pescar care stie balta foarte bine, asa ca imagineaza-ti ce sanse ai tu, care nu cunosti balta ca el, sa prinzi un crap peste 10 kg. Si cum spuneai pe alt forum, daca dl Oana ar lasa taxa de c&r la un 50 RON pe 24 de ore, s-ar merita cateva pescuituri numai pentru peisajul de acolo.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Lacul Darvari

Mesaj de oanavictor »

din planurile societatii victor -exim pe termen lung a reiesit ca activitatea de pescuit la crap c&r nu este rentabila ,mai mult decat atat firma sa confruntat cu foarte multe cazuri de furt de crapi mari ,furturi savarsite de asa numitii pescari sportivi profesionisti .
cat priveste faptul daca mai sunt sau nu crapi foarte mari in balta ,eu personal garantez ca exista foarte multi intre 20 si 30 kg ,crapi vazuti in timp ce facem pescuit industrial la pestele chinezesc ,activitatea de baza a firmei .......dar ca sa prinzi acesti pesti trebuie sa te inarmezi cu destula rabdare si sa stapanesti o anumita tehnica de adaptare plus nada si momeala de cea mai buna calitate adaptata sezonului repectiv .....iar pescarii din ziua de azi numai de timp liber nu au parte mai ales ca exista destule balti care dau rezultate imediat fara sa ai cunostinte despre pescuit solide si nici o experienta certificata de rezultate in competitii
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Lacul Darvari

Mesaj de petre iulian »

Balta se preteaza acum unui stil de pescuit gen `englezesc.
Trebuie sa cauti bine structurile ,monturi cat mai fine si momeli cat mai mici ,nada de calitate si cat mai putina etc

Sunt sigur ca balta are capturi mari de peste 20 kg dar este foarte greu de pacalit .Daca aceasta balta era in Anglia era raiul pescarilor :wink: . Din pacate la noi nu prea se mai cauta acest stil de pescuit dar cu timpul o sa ne plictisim sa prindem peste si la mot de cacat si in orice `pozitie ...Eu prefer acest tip de pescuit (englezesc )dar nu am timp din cauza programului incarcat in regim de competitie si nu mai fac partide de `placere . Un concurs de `plantat ar fi foarte bun pe aceasta balta dar nu se incumeta nimeni sa-l organizeze .. Pacat .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
laurentiu sarghie
Mesaje: 362
Membru din: Lun Iun 08, 2009 6:52

Re: Lacul Darvari

Mesaj de laurentiu sarghie »

Iulica, toti pesii prinsi de mine la Darvari de-a lungul timpului au fost pescuiti din aruncat. Nu am plantat niciodata in viata mea pe acest lac, si nici la vreun concurs de plantat nu am participat. Am invatat sa folosesc markerul inainte sa invat sa arunc cu lanseta. Asa mi-a placut mie. De aceea zic ca e extrem de greu pentru un pescar caruia ii place sa aiba trasatura la 10 minute dupa ce a auncat lanseta sa vina la Darvari si 5-6 ore sa perie fundul cu markerul. Dar si satisfactia e pe masura.
Parerea mea. Fiecare adopta stilul care-i face placere !

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Darvari

Mesaj de nit_matias »

Din cate observ, mesajul de neincredere al dlui Oana este destul de clar, cred ca ma voi indrepta catre alta balta, multumesc inca odata pentru sfaturi.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Lacul Darvari

Mesaj de oanavictor »

nit_matias scrie:Din cate observ, mesajul de neincredere al dlui Oana este destul de clar, cred ca ma voi indrepta catre alta balta, multumesc inca odata pentru sfaturi.
ai inteles gresit .
nu este un mesaj de neincredere ,este un mesaj clar pentru pescarii care nu dispun de timp liber pentru pescuit si nu au experienta lacurilor mari,adanci si cu foarte multe structuri submerse .
Cred ca mesajul ar trebui sa te motiveze pentru ati dovedi tie insasi daca esti pregatit sa treci la grupa mare a pescuitului si sa vi la darvari pentru a-ti da examenul de maturitate minim 72 ore .
scuze daca am deranjat cu postarea .......este mai mult o gluma si nu vreau sa jicnesc pe nimeni ,dar contine si un mare sambure de adevar si anume mofturile si toanele crapilor mari intr-un lac semisalbatic !
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lacul Darvari

Mesaj de Vladut Mateianu »

Important este sa prinzi crap acolo unde nu prinde nimeni, pe carpodroamele suprapopulate prinde orice prost ! Sau este mai placut sa ne amagim singuri ce buni suntem ?

Poate posteaza cineva niste poze cu crapii mari de Darvari, sa vada si cei aflati la inceput de drum (si nu numai) care este diferenta dintre un crap "furajat de carpodrom" si un "salbatic de ocean" ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”