Lacul Darvari

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Lacul Darvari

Mesaj de ionut72 »

Poate posteaza cineva niste poze cu crapii mari de Darvari, sa vada si cei aflati la inceput de drum (si nu numai) care este diferenta dintre un crap "furajat de carpodrom" si un "salbatic de ocean" ! :wink:
Da, my friend, dar ar fi extrem de sugestiv sa fie de actualitate, de anul trecut, de exemplu! Ca, ce crapi erau la Darvari acu 6-7-10 ani, da, e intr-adevar de poveste!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lacul Darvari

Mesaj de Vladut Mateianu »

Era o discutie de ansamblu Ionut.... De unde sti ca nu mai sunt ? :roll: La o asa imensitate de balta, cu adancimi de 8-9 m, nici daca vrei sa-i scoti pe toti nu poti ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Lacul Darvari

Mesaj de oanavictor »

trebuie retinut un simplu fapt si anume ca acumularea Darvari nu se poate seca niciodata ,ca este singura acumulare care este dragata DE LA UN CAPAT LA ALTUL astfel incat atunci cand cota lacului este ZERO RAMANE PARTEA DRAGATA DE 4 KM LUNGIME, CU O LATIME DE 25 METRI SI CU ADANCIMEA DE 7-11 METRI IAR IN ACEST CANAL PESTELE A SAPAT ADEVARATE GALERII MAI DESE DECAT LA MINELE DE CARBUNI ,PRAGURILE SUNT ROSII DE HRANA NATURALA DIN BELSUG [libelule ]astfel incat pestele nu are nici un motiv sa paraseasca acele galerii si sa caute mancare in alta parte ,cu exceptia primaverii cand iese la dezmortit in apa mica .
Eu pesti mari prind in fiecare zi cand pescuiesc industrial ,binenteles ca toti sunt eliberati dar repet am incetat din 2011 sa mai pozez pestii pentru reclama de orice fel ,renuntand la concursuri si la pescarii de competitie ,considerand nerentabila activitatea de pescuit la crap si considerand mult mai profitabila activitatea de pescuit la caras si platica plus salau pentru sezonul rece, pesti ce se inmultesc singuri in balta,fara a necesita populari masive ,pescarii sunt multumiti iar incasarile din pescuit recreativ au crescut considerabil .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Lacul Darvari

Mesaj de ionut72 »

Era o discutie de ansamblu Ionut.... De unde sti ca nu mai sunt ? :roll:

De acord, Vladut, am spus eu ca nu mai sunt pesti (din lacul ala nu poti scoate tot pestele decat daca golesti inclusiv canalul ala)? Eu ma indoiesc doar de faptul ca mai sunt poze "proaspete" cu pesti prinsi la Darvari, nu pesti! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Lacul Darvari

Mesaj de Razvan Chirita »

Dl Oana, care este cel mai mare crap si cel mai mare ten prinsi la pescuitul industrial in ultimii doi ani ?

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Lacul Darvari

Mesaj de oanavictor »

ionut72 scrie:
Era o discutie de ansamblu Ionut.... De unde sti ca nu mai sunt ? :roll:

De acord, Vladut, am spus eu ca nu mai sunt pesti (din lacul ala nu poti scoate tot pestele decat daca golesti inclusiv canalul ala)? Eu ma indoiesc doar de faptul ca mai sunt poze "proaspete" cu pesti prinsi la Darvari, nu pesti! :)
poze sunt destule dar la rugamintea mea nu sau postat pe forumurile de pescuit si cu ocazia asta le multumesc lui Dragos ,Stefan [pescar cunoscut ] ,domnului Badescu ,baietilor din brasov si codlea [pescari cunoscuti ]domnului Fundeanu ,baietilor din Galati ,lui Madalin ,domnului Ionescu ...........pesti nu povesti :lol:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Lacul Darvari

Mesaj de oanavictor »

ionut72 scrie:
Era o discutie de ansamblu Ionut.... De unde sti ca nu mai sunt ? :roll:

De acord, Vladut, am spus eu ca nu mai sunt pesti (din lacul ala nu poti scoate tot pestele decat daca golesti inclusiv canalul ala)? Eu ma indoiesc doar de faptul ca mai sunt poze "proaspete" cu pesti prinsi la Darvari, nu pesti! :)
poze sunt destule dar la rugamintea mea nu sau postat pe forumurile de pescuit si cu ocazia asta le multumesc lui Dragos ,Stefan [pescar cunoscut ] ,domnului Badescu ,baietilor din brasov si codlea [pescari cunoscuti ]domnului Fundeanu ,baietilor din Galati ,lui Madalin ,domnului Ionescu ...........pesti nu povesti :lol:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Lacul Darvari

Mesaj de oanavictor »

Razvan Chirita scrie:Dl Oana, care este cel mai mare crap si cel mai mare ten prinsi la pescuitul industrial in ultimii doi ani
nu vreau sa par neserios ,sa scriu ceva si sa nu ''vreau'' sa dovedesc chiar daca am dovada :idea:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Lacul Darvari

Mesaj de Dumitrache »

Suntem curiosi totusi...rugati unu din pescarii ce v-au calcat pragul anul trecut sa ne povesteasca cum a fost.Sunt sigur ca cine va cunoste stie ca nu va sta in caracter sa postati informatii false.Cel mai bine ar fi sa vedem si noi, cei interesati, sunt destui curiosi.

Avatar utilizator
laurentiu sarghie
Mesaje: 362
Membru din: Lun Iun 08, 2009 6:52

Re: Lacul Darvari

Mesaj de laurentiu sarghie »

Casuta 2, un concurs intre componentii Clubului Pelicanul, anul 2011 ( cred ).
Fişiere ataşate
darvari.jpg
darvari.jpg (53.61 KiB) Vizualizat de 1249 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”