Lacul Mihailesti

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

jhn
Mesaje: 38
Membru din: Vin Sep 03, 2010 0:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lacul Mihailesti

Mesaj de jhn »

Va salut , stie careva ceva de lacul Mihailesti - Cornetu , in ce conditii se poate pescui acolo

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de Simu Alexandru »

nu se poate este inchis pescuitului pana la podul de fier
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

jhn
Mesaje: 38
Membru din: Vin Sep 03, 2010 0:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de jhn »

am trecut pe acolo iar pe partea dreapta inspre buturugeni erau cred ca 10 pescari , acum nu stiu despre care pod vorbesti

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de Simu Alexandru »

teoretic lacul este concesionat de la baraj de pe DN la podul de fier la buturugeni acum .......
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de Dan Mitranescu »

jhn scrie:am trecut pe acolo iar pe partea dreapta inspre buturugeni erau cred ca 10 pescari , acum nu stiu despre care pod vorbesti
Stateau in picioare sau pe burta ?

Lacul este inchis pentru refacerea populatiei piscicole.
Schibarile in bine sunt evidente, lucru pe care l-am sesizat participand la un concurs de spinning in acest an. Pe langa faptul ca am prins pesti mari in zone in care altadata nici nu ma opream sa pescuiesc, am sesizat si foarte multe sarituri de crapi, lucru ce nu se mai vedea pe acest lac.

Normal ca daca a aparut pestele, a inceput sa apara si interesul de a se pescui pe acest lac in refacere.
In acest sens au fost mai multe altercatii intre cei "insistenti" si paza lacului.
O ultima refulare si metoda de a face rau a "insistentilor" este de a raspandi zvonuri ca lacul este deschis la pescuit, dand astfel de lucru pazei.
Cam asa stau lucrurile cu "pescarii aia, 10 la numar".

P.S. era si este lacul meu de suflet in afara competitiilor. Imi pare nespus de rau ca nu mai pot pescui momentan acolo, dar am si puterea sa recunosc ca refacerea populatiei piscicole este un aspect ce se cerea, pentru ca lacul sa nu ajunga numai un lighean cu apa.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de gabi1 »

Dl.Dan, știți cumva și cine îl administrează?
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

jhn
Mesaje: 38
Membru din: Vin Sep 03, 2010 0:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de jhn »

Dan Mitranescu scrie:
jhn scrie:am trecut pe acolo iar pe partea dreapta inspre buturugeni erau cred ca 10 pescari , acum nu stiu despre care pod vorbesti
Stateau in picioare sau pe burta ?

Lacul este inchis pentru refacerea populatiei piscicole.
Schibarile in bine sunt evidente, lucru pe care l-am sesizat participand la un concurs de spinning in acest an. Pe langa faptul ca am prins pesti mari in zone in care altadata nici nu ma opream sa pescuiesc, am sesizat si foarte multe sarituri de crapi, lucru ce nu se mai vedea pe acest lac.

Normal ca daca a aparut pestele, a inceput sa apara si interesul de a se pescui pe acest lac in refacere.
In acest sens au fost mai multe altercatii intre cei "insistenti" si paza lacului.
O ultima refulare si metoda de a face rau a "insistentilor" este de a raspandi zvonuri ca lacul este deschis la pescuit, dand astfel de lucru pazei.
Cam asa stau lucrurile cu "pescarii aia, 10 la numar".

P.S. era si este lacul meu de suflet in afara competitiilor. Imi pare nespus de rau ca nu mai pot pescui momentan acolo, dar am si puterea sa recunosc ca refacerea populatiei piscicole este un aspect ce se cerea, pentru ca lacul sa nu ajunga numai un lighean cu apa.
stateau in picioare si mai pui ca erau si cu masinile langa balta ... inteleg sarcasmul ... insa intrebarea mea era doar daca se pescuieste ... am inteles in ceea ce ati zis dumneavoastra esentialul .
Exista un topic undeva pe un forum unde cineva care a fost la peste pe partea din stanga podului mare (la balasiera )a fost "controlat" de 2 persoane intr-un jeep negru (negrii la culoare si ei) si ca nu au voie sa dea la peste acolo.
Am facut acest topic pentru a intelege situatia lacului Mihailesti.

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de Simu Alexandru »

Dan Mitranescu scrie:
jhn scrie:am trecut pe acolo iar pe partea dreapta inspre buturugeni erau cred ca 10 pescari , acum nu stiu despre care pod vorbesti
Stateau in picioare sau pe burta ?

Lacul este inchis pentru refacerea populatiei piscicole.
Schibarile in bine sunt evidente, lucru pe care l-am sesizat participand la un concurs de spinning in acest an. Pe langa faptul ca am prins pesti mari in zone in care altadata nici nu ma opream sa pescuiesc, am sesizat si foarte multe sarituri de crapi, lucru ce nu se mai vedea pe acest lac.

Normal ca daca a aparut pestele, a inceput sa apara si interesul de a se pescui pe acest lac in refacere.
In acest sens au fost mai multe altercatii intre cei "insistenti" si paza lacului.
O ultima refulare si metoda de a face rau a "insistentilor" este de a raspandi zvonuri ca lacul este deschis la pescuit, dand astfel de lucru pazei.
Cam asa stau lucrurile cu "pescarii aia, 10 la numar".

P.S. era si este lacul meu de suflet in afara competitiilor. Imi pare nespus de rau ca nu mai pot pescui momentan acolo, dar am si puterea sa recunosc ca refacerea populatiei piscicole este un aspect ce se cerea, pentru ca lacul sa nu ajunga numai un lighean cu apa.
va salut dar asta cu refacerea piscicola nu sta in picioare atat timp cat au tarcuri intregi de peste viu la vanzare este concesionat de cineva cu co..e mari asa ceva nu cred ca se poate concesiona legal vorbind dar traim in romania si aici se cam poate orice
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de gabi1 »

este concesionat de cineva cu co..e mari
S.C. TELDRUM S.A. :shock: :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de Dan Mitranescu »

SEPY31 scrie: va salut dar asta cu refacerea piscicola nu sta in picioare atat timp cat au tarcuri intregi de peste viu la vanzare este concesionat de cineva cu co..e mari asa ceva nu cred ca se poate concesiona legal vorbind dar traim in romania si aici se cam poate orice
Nu intru in amanunte legate de concesionare, deoarece nu detin informatii, iar la cate vorbe iesisera pe vremea lui Lodi despre astfel de lucruri, nu mai cred nimic. Eu spun numai ce vad si repet, imi pare rau ca nu mai pot sa pescuiesc acolo. Totusi, am convingerea ca intr-o zi aceasta asteptare o sa aiba si repercursiuni pozitive.

La vanzare este peste din tarcuri, peste crescut intensiv cu furaje, peste care a inceput sa se prinda si in lac, deoarece a scapat foarte mult din custi ( asa am inteles si se vede, ca il mai prind "cei 10" ). Crapul "sui" din lac nu il prinde nimeni sa il vanda. In schimb, sare peste tot. ( am prieteni intre "cei 10" :) ... )

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”