Magura 9

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de pescarusull »

Deci sa inteleg ca daca vine cineva cu tine are dreptu sa se uite ca tembelul la cum te chinui cu minciogul?
Pai ce rost mai are sa vina ? Doar sa admire peisajul?
Pe aia cum de nu reuseau sa-i vada tranzitand lanul de porumb cu pestele-n carca ?
Asta miroase a cardasie cu paznicii. Si cand au fost turnati "au prins" si ei patru "tovarasi".
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

M9

Mesaj de cornel73ro »

A mai fost cineva in toamna pe Magura 9 ?
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
Florin Vasii
Mesaje: 369
Membru din: Dum Noi 25, 2012 11:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de Florin Vasii »

Am fost eu inainte de modificarea pontoanelor si inainte de populare. Am prins peste dar nu ca alta data. Se poate sa fi prins o zi proasta, nu cred ca daca au furat unii cativa pesti nu o sa mai prindem noi.
Apropo de regula cu 2 oameni pe ponton, mi-au pus in vedere ca pescutul il face doar unul dintre noi, celalat poate sa ajute la minciog doar. Nu am avut o problema cu asta.
Cand am vazut regula am cerut si eu explicatii si le-am primit chiar de la proprietatul baltii. Omul era foarte suparat din cauza furturilor si incearca prin orice mijloace sa se protejeze.
A schimbat paznicii, a modificat pontoanele, a bagat peste. O noua colaborare cu crapmania ar urma si cred ca balta va ajunge iar unde ii e locul.

Ramane balta mea preferata!

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de pycostef »

Care e mai exact pagina lor de fb ? Ca nu o gasesc...
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de pharaoh »

https://www.facebook.com/noua.magura

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
Marius Sârbu

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Magura 9

Mesaj de mircead »

Florin Vasii scrie: Apropo de regula cu 2 oameni pe ponton, mi-au pus in vedere ca pescutul il face doar unul dintre noi, celalat poate sa ajute la minciog doar. Nu am avut o problema cu asta.
Cand am vazut regula am cerut si eu explicatii si le-am primit chiar de la proprietatul baltii. Omul era foarte suparat din cauza furturilor si incearca prin orice mijloace sa se protejeze.
Am pescuit pe aceasta balta de la deschidere si pana la schimbarea regulamentului in fiecare saptamana, de la dezghet si pana la inghet, asta ca eu merg intotdeauna la pescuit cu prietenul meu, el 2 bete in apa, eu 2 bete. Credeti-ma ca am spus de nenumarate ori vechii conduceri cum se scotea pestele de pe balta, nu ne-au crezut, degeaba subliniam ca in primii ani nu exista partida fara "overteni", ca peste mort rar am vazut, deci undeva au disparut pestii mari. Le-am spus sa nu permita miutele si miniconcursurile pe capetele de balta caci pe acolo, nu prin lanul de porumb, "inota" pestele catre alte balti sau catre tigai. Intrau cu masinile pe alte balti vecine, veneau pe capatele de balta si in 2 min. incarcau si apoi dispareau, bineinteles acest lucru era posibil pentru ca vechii paznici nu stateau la foisoarele de pe capetele baltii. Toti vechii paznici ne cunosteau, vechea conducere ne cunostea dar se pare ca nu ne-au crezut, sau ma rog.... Apoi s-a schimbat conducerea, i-am cunoscut si pe dansii, le-am spus aceleasi vorbe si ne-au crezut, noii paznici erau la datorie (nu numai din cauza vorbelor noastre ci din cauza crudei realitati ). Intr-un final au schimbat si regulamentul si....... bie bie balta , vivat concurenta. Sincer eu cred ca a fost vorba de lacomie pentru ca solicitau 2 bonuri pentru 2 pescari indiferent daca aveau in apa o singura lanseta sau 4, pescuiesti deci... platesti. Chestia cu furatul nu prea tine, a doua persoana poate fura daca pescuieste sau tine minciocul, deci frectii.... :mrgreen:
Inca imi pare rau de balta, e comoda din toate punctele de vedere, locurile de pescuit ofera intimitate, nu ai nevoie de cort, nu trebuie sa te spetesti ca la baltile late, nu te agata nimeni ca la...etc.
Cele bune si sper ca vor revizui din nou regulamentul.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Magura 9

Mesaj de Simu Alexandru »

Am fost pe standul28 acum 4-5 săptămâni am ajuns la ora 8.30si la 10 eram cu ele in apa pana la ora 15.30 am avut 4 prezentări de 2,5kg 8 kg 10si vedeta de 14 o Salonta superba asta și cu ,copii și bahausu după noi la fel și standul 29 unde a avut la fel prezentări de 8-10 kg
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesaj de nit_matias »

Are cineva idee, mai e dezghetata balta?
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
Dragos26
Mesaje: 183
Membru din: Lun Ian 30, 2017 20:18
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Magura 9

Mesaj de Dragos26 »

Magura 9 o balta civilizata pe care am pescuit timp de 4 ani cam 3-5 partide pe sezon cel mai mare peste fiind de 11+in 2016 pe o caldura de 36 grade, ultima partida am facut-o pe 27 noiembrie in echipa de doi pe un vant crunt cu o temperatura de 2 grade pe timpul zilei in care am prins 9 pesti intre 1,5 kg si 9 kg cei mai mari fiind de 6 , 8 si 9 kg restul fiind sub 3 kg ...in concluzie o partida de 6-7 ore reusita pt data de 27 noiembrie ,precizez ca nu am avut nici o problema in a pescuii amandoi cu un singur rand de scule pe timpul zilei din cate stiu regula este valabila doar pentru pescuitul pe timp de noapte la fel ca si pe MV 2 .
Pe Magura chiar este deranj mare sa stai singur cuc pe acele pontoane izolate ( care sunt super amplasate si ca distanta intre ele si ca amplasare pe balta) una sau mai multe nopti ,probabil ca din 2017 pt partidele 36h+ ne vom axa pe balti unde se poate pescui fara probleme in echipa de cate doi ,asta e respectam regulamentele....eu sunt de principiul nu-ti convine ,nu te duci si cu asta basta.

Dupa cum observ in ultimul timp a inceput sa fie o moda in a taxa pe cel de al doilea pescar cand vrei sa pescuiesti in echipa mai ales pe timp de noapte ,eu personal cred ca nu are nici o legatura cu furatul pestilor ...pe bune cei care vor sa fure chiar nu pot plati 60 de ron in plus pt a fura pesti de cateva sute de euro hai sa fim seriosi ... chestia asta este strict pt a lua mai multi bani, probabil ca patronii baltilor au vazut ca tot mai multi pescari au inceput sa pescuiasca in echipe de cate doi pt a diminua un pic costurile si nu prea le convine treaba asta ,daca vii la 12 h ,normal ca vii singur sau fiecare cu setul lui de scule dar cand vii de la 36-48 de ore in sus in primul rand trebuie sa te si odihnesti pe urma sa fim realisti o partida de 48 h + cam cat te costa ? .... cel putin 5-7 sute ron si asta daca-ti faci singur bilele , dar impartit la doi parca e mai accesibil si poti sa te bucuri de pescuit si de doua ori pe luna .
Fişiere ataşate
11+kg vara
11+kg vara
13335666_1238758439475237_1424811140100505070_n.jpg (97.99 KiB) Vizualizat de 1117 ori
27 noiembrie
27 noiembrie
15179005_1420814551269624_1517621494372802571_n (1).jpg (103.11 KiB) Vizualizat de 1117 ori
27 noiembrie
27 noiembrie
15171159_1420814481269631_4272000934854557334_n.jpg (82.24 KiB) Vizualizat de 1117 ori
27 noiembrie
27 noiembrie
15202698_1420814501269629_3928045444143890590_n.jpg (92.27 KiB) Vizualizat de 1117 ori
Invatati copii sa pescuiasca .... nu vor avea niciodata bani pentru droguri

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Magura 9

Mesaj de eugen dragnea »

Misto strategie de marketing pentru relansarea pe piata...il putem numi MBA de Moldova!
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”