mihailesti,cornetu

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Iacob Cristian
Mesaje: 369
Membru din: Lun Apr 23, 2012 16:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

mihailesti,cornetu

Mesaj de Iacob Cristian »

Daca a fost cineva la balta cu pricina si poate impartasi ceva din aventura lui.....

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: mihailesti,cornetu

Mesaj de viorel doloc »

Servus Cristi.
Uite aici ce scria colegul nostru Dan(Mitranescu) in 2013...vezi ca are experienta pe acest lac, poti sa-l suni!!!
"Dupa doi ani de reinprospatare piscicola a barajului Mihailesti conducerea lacului vine in atentia pescarilor cu o oferta de luat in calcul.
Aflat la numai 15 minute de Bucuresti , cu acces permanent indiferent de conditiile meteo , lacul este o varianta buna pentru iesirile scurte la pescuit, de pana in 12 ore .
Speciile de pesti rapitori din lac sunt stiuca , salaul si somnul .Acestea chiar daca se inmultesc pe cale naturala si nu sunt in cantitati impresionante , au oferit satisfactii de neuitat pescarilor ce frecventeaza acumularea prin exemplare mari sau atacuri repetate .
Pe langa populatia de crapi existenta , cu multe exemplare de doua cifre , conducerea a facut populari cu aceasta specie.Astfel se prind frecvent crapceni de 3-4 kg .Inclusiv amurul a fost introdus in cantitati mari , acum avand greutati intre 3 si 5kg .
Carasul si balosul mare sunt prezenti pentru unditari.

Conditiile de pescuit sunt urmatoarele :
-se pescuieste de la rasaritul si pana la apusul soarelui pe tot lacul iar noaptea se poate pescui doar pe malul dinspre Mihailesti.
-patru lansete si doua undite
-se pot retine 5kg peste sau un singur peste ce depaseste aceasta greutate
-permisul de pescuit pe un an de zile costa 450 lei pentru pensionari si 600 lei intreg. Pescuitul din barca este 2000lei/an sau 50lei/zi. De pe mal este 30lei/zi.
Permisele se pot achizitiona de la magazinul meu sau direct de la pescaria de la intrarea in Mihailesti (dl. Bratu 0725921971)".
O seara buna.
PS. Lasa-l pe "Mihailesti" pentru la vara :D ...du-te la SULIMANU!!!
Carp Passion

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: mihailesti,cornetu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Din cate stiu sunt ceva schimbari in administrarea lacului.

Ca pescuit, inca nu am vesti prea bune datorita apelori mari si murdare care au patruns in lac.
Cand se vor linisti am sa revin cu informatii.

Iacob Cristian
Mesaje: 369
Membru din: Lun Apr 23, 2012 16:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: mihailesti,cornetu

Mesaj de Iacob Cristian »

Multumesc celor care au scris,astept cu interes si alte vesti.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”