Peris....

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

Val Pangica jr scrie:@Iulian

dupa postarea ta principala ma indoiesc ca vei mai fii primit pe Peris vreodata - pentru ca Dl. Albastroiu citeste ce scriem si e cam nasol sa ii spui ca nu mai calci pe balta pina nu iti confirma 5 pescari de incredere ca Perisul are peste mare . Asta stie toata lumea - din pacate putini stiu sa-l scoata la aer ! Te-ai aventurat aiurea in postari si cred ca vei avea de suferit , la cum stiu eu ca se pun problemele ( si crede-ma ca nici eu nu le-as pune altfel , la ce stiu ca este in balta asta ) Nu te supara ca iti spun dar daca ai fost cu 9 tipuri de bile la pescuit si pesemne ca ai avut cite 300 grame din fiecare tip , spune multe despre partida pe care ai facut-o !
D-l Albastroiu poate se va supara sau poate va astepta sa mai merg acolo ca sa se adevereasca ca intr-adevar merita!nu era un comentariu cum am mai precizat,era realitatea!mai ales ca am cotat cu nota aproape maxima balta pt ca se vede ca e foarte intretinuta!
Accept ca n-o sa ma mai primeasca dar nu accept sa se spuna ceva despre aceasta postare,ca eu nu am niciun fel de interes cu sau impotriva unei persoane sau intereselor acesteia!iar in abordarea partidei,normal ca greselile au fost de partea mea,stie toata lumea ca un incepator nu poate spune ca e mare pescar si ....alea-alea.
Am aflat acum care a fost greseala de la un pescar destul de cunoscut,am vb la tel si mi-a zis ca la malul care e acolo trebuia sa am obligatoriu pop-up si forfacul mult mai lung,asta n-am facut,am forfacuri scurte,obisnuite,doar pop-upurile n-au ajutat!
Am vb atunci cu D-l Albastroiu si stiu ca se uita pe net,stati linistit....Dar REPET:asta a fost realitatea,chiar daca sunt pescar nu puteam pune 10 mii de pesti la peste nu stiu cate kile,de acord?!?
Mea culpa,dar daca ajung odata si-odata sa concurez in vreun concurs si ajung acolo,fiti sigur ca si rezultatele bune vor fi postate,nu ca reclama ci ca adevar!
Apreciez, Domnule Val,critica la adresa mea ca si pescar,ma ajuta asta si ca imi dati oarecum niste sfaturi dar va rog sa nu accentuati greseala mea daca tot am "comis-o" si sa o faceti sa sune si mai greu!
Multumesc oricum,de-acum am sa fiu mai atent!
Imagine

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

@ Val Pangica
Stimate Domn,uite ca sunt deja acei pescari care spun ca intr-adevar s-a prins....deci confirmarea o am,atata voiam sa ma conving pt ca eu acum invat si sfaturile au si sosit!
Vad ca forumurile se folosesc mai mult pt certuri si intepaturi,eu nu asta am ca scop ci doar sa aflu detalii despre tot ce se petrece in pescuitul crapului si sa relatez la randul meu ce si cum!ATAT!
IMI CER SCUZE OFICIAL PT INCONVENIENTUL CREAT!
Dv imi sugerati sa nu mai incerc sa merg la Peris,nu?
Atunci....asa am sa fac,ca odata ce-am gresit----imi voi accepta "pedeapsa"
Imagine

dinu sorin
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mar 05, 2006 13:55

Mesaj de dinu sorin »

@VAL
E MAI MICA LUMEA DECAT CREDEM NOI.
CEZAR BIBU E PRIETEN CU BOSS-UL MEU.
MI-AM DAT DEAMA CA A FOST O CONFUZIE LA MIJLOC IN POSTAREA CU LIBELULELE.
STIMA!

Nini
Mesaje: 545
Membru din: Mie Mai 30, 2007 8:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Nini »

Val....asta e a gresit ..omu tot din greseli invata..
@ Iulian..ti-am zis sa treci sa-ti dau ceva bibiloaie...
si ce te-am invatat io....pleci pe o nada pe aia o tii nu schimbi..precum curvele
si pe Peris ..sunt intradevar dulapi...
Treci pe la mine iti dau niste.......stie Cipi :lol: :lol: :lol: singurul care s-a prins :D ce bile sunt

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@iulian

Decat sa iei bile de la Nini, mai bine pescuiesti toata viata pe Lacul Morii ! :D
Referitor la partida de pescuit, greseala este doar a ta si a "particularilor" care te-au sfatuit, tu recunoscand ca esti incepator si doresti sfaturi.
Deci, concluzie :
1.La Peris nu folosesti decat 1 singur tip de nada , in care sa ai maxima incredere. Iti recomand squid-octopus.
2. Nu folosesti bile solubile.
3.Nu nadesti mult, eventual doar cu meltex.
4. Nu mai face comparatii cu ce au prins altii, locurile difera.
5. Nu mai lua bile de la Nini ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Nini
Mesaje: 545
Membru din: Mie Mai 30, 2007 8:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Nini »

Uiti ceva My FREND....VLADUT...pana acum 1 luna pescuiam cu reteta aia buna de la tine :wink: .....dar.....omu se mai schimba :D :D :D

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Peris

Mesaj de Marinarul »

Intervin si eu in discutie ptr ca daca e vorba de Peris am cam trecut pe acolo de cateva ori si niciodata nu am plecat dezamagit . Acum doi ani am fost cu bile din anul precedent , usor cimentuite dar care inca mai puteau a sweet-plum-shell-fish de la sbs , le-am dipuit dar cimentul tot ciment , si tot am pacalit 3 crapi in 12 ore intre 5 si 7,2 kg .

Chiar nu vreau sa exagerez dar cand e vorba de Peris nu pot sa cred ca cineva cat de cat instruit nu prinde crap rasarit de 5 kg , nu prea e posibil .

D-nul Albastroiu e o gazda cum nu gasesti pe alte balti si desi furajeaza balta , de obicei se intampla duminica dupa amiaza cand plecam acasa.

Daca era vorba de Tancabesti sau Sarulesti unde trebuie sa umbli cu fineturi , sa stii bine balta si sa insisti zile la rand as fi inteles , dar Perisul este o balta deosebita unde personal am avut mari satisfactii . Recunosc ca mai am nevoie de experienta ptr a prinde bine pe Tancabesti , dar incetul cu incetul se face otetul .

Concluzia : probabil ca fost o zi mai proasta cu schimbari bruste de vreme totul cuplat cu o tehnica cel putin discutabila si asa rezultatele au fost sub asteptari .

CristianSurdu
Mesaje: 95
Membru din: Vin Apr 20, 2007 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de CristianSurdu »

IULIAN C scrie:
Val Pangica jr scrie:Mai Iuliane - media de crap capturat al ultimele 2-3 concursuri este de peste 5 kg la Peris . Cum poti tu vorbi asa ? Poate nu ai avut noroc sau poate s-a intimplat ceva la tine , cu nada , cu locul , cu strategia de nadire , etc . Cine vrei sa-ti mai confirme si cit de serios vrei sa fie ? Citeste ultimele clasamente de anul asta de la Peris si reanalizeaza partida ta de pescuit .
E....pai am tarat de vreo 7 tipuri de bile....ce vreau sa spun e ca trasaturi am avut la fiecare35-40 minute,dar daca intepam se stia ca nu aveau mai mult de 600 de grame!
Am renuntat la bilele pe baza de seminteturi ca am zis ca d-aia vine numai cortanica!
A fost si D-l Cristian Surdu cu un prieten dar in 2 zile ziceau ca n-au luat nimic!
Nu am contestat ca ar fi crap mare,din contra,stiu ca acolo sunt si crapi "capitali" si chiar in nr f mare,de asta sunt convins,insa nu trag sub nicio forma!
Cel putin nu atunci!
Balta oricum are nota 9 de la mine,eram convins ca e de 10 dar ast cand voi prinde eu acolo un crap mai mare de 5 kg
foarte curata,foarte ingrijita,foarte frumos peisajul!
Felicitari D-lui Albastroiu pt asta,nu am vrut sa fac antireclama(n-o sa fac asta NICIODATA si nici reclama!!!),atat am relatat cum a fost partida !
Toate cele bune!
P.S.:Citesc din noiembrie pe net si-n reviste totul despre Peris,stati linistit!
Iulica frate, am luat unu de 19 si unu de 7. atat :D
OVER10 CRAP-TEAM

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Mateianu »

Costel Stanila - 16.5 kg ( cu tot cu saltea ) - Peris

Imagine

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Mesaj de George-Alexandru »

ce asemanare :D

ps Costele nu mai fa bilele asa piperate ca fac ochii cat cepele :lol:
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”