Pescarium Corbeanca

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Andrei Kusitchi
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 15, 2014 14:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Andrei Kusitchi »

La invitatia unor prieteni care erau la pescuit aici in weekend am fost si eu Duminica pentru o partida de 12 ore aici dar din pacate din 12 h de pescuit platit am fost intrerupt dupa 7 ore de catre marele patron al baltii care m-a rugat insistent sa strang si sa plec.
Prietenii mei erau cazati la una din casutele cu ponton.Eu am ajuns la 8 Duminica dimineata, dupa o discutie avuta cu paznicul am cazut de comun acord sa pescuiesc pe pontonul aferent casutei unde erau prietenii mei pana la ora 18 chiar daca ei erau obligati prin regulament sa elibereze casutele pana la.ora 12.Dupa ce acestia au eliberat casutele au chemat paza sa verifice bagajele si au plecat (in jurul.orei 13) eu am ramas cu sotia pe ponton in speranta ca o sa mai avem cateva ore de relaxare la dispozitie (conform intelegerii si platii facute catre paza/administratie) cand surpriza dupa 10 minute de la plecarea prietenilor mei apare un mare patron care imi cere insistent sa strang si sa plec pt ca pe acele pontoane se pescuieste doar pana la ora 12.Incercand sa-i motivez prezenta mea acolo aducand argumente obiective si explicandu-i omului ca unul din angajatii lui m-a taxat si de la el am primit acceptul pentru a pescui acolo pana la ora 18 primesc un raspuns demn de un mare patron , citez "angajatul meu nu stie ce vorbeste.O sa am rugamintea sa strageti si sa plecati".Ce sa zic profesionalismul si ospitalitatea la ele acasa.
De regula nu fac comentarii si nu dau recenzii negative dar acum nu m-am putut abtine.
Dacă nu mergi la pescuit pentru că ai crezut că o să plouă, nu o să mergi la pescuit niciodată.

Avatar utilizator
Dan Savin
Mesaje: 126
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Dan Savin »

la casute se inchiriaza pt 24 ore , nu stiu cum te-a acceptat pt 12 ore , dar peste s-a prins sau si el a fost neserios ?

Avatar utilizator
Andrei Kusitchi
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 15, 2014 14:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Andrei Kusitchi »

Pai cum m-a primit reiese din contextul postarii anterioare. Pe scurt niste prieteni la 2 casute de Sambata pana Duminica, la invitatia lor cu o confirmare prealabila din partea reprezentantului administratiei baltii (un domn cu un defect de vorbire).Platit 80 ron pentru pescuit in intervalul orar 06-18 lucru discutat si stabilit de la bun inceput de catre mine si cel de la paza.Daca discutia nu avea loc in prealabil imi asumam si strangeam o data cu cei care erau acolo cu o seara inainte.
Capturi: prietenii mei 12 lansete respectiv 3 bonuri de pescuit pt 24 h , Un Novac la 3 kg capturat la tehnoplanton;eu un crap la 2.5 kg capturat in primele 2 ore de pescuit.
In rest liniste si pace.
Dacă nu mergi la pescuit pentru că ai crezut că o să plouă, nu o să mergi la pescuit niciodată.

Avatar utilizator
Dan Savin
Mesaje: 126
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Dan Savin »

Am fost si eu la casuta 7 in acea perioada , prietenul tau m-a ajutat de cateva ori cu minciogul noaptea deoarece eram singur ,eram curios daca sa mai prins ziua ceva eu am avut noaptea 8 capturi intre 3.5 si 10kg iar ziua 10 capturi cam la aceleasi greutati , am pescuit plantat .Daca treci peste acea intamplare si revii pe balta incearca un pescuit de 24 de ore balta are peste .

PS Din cele 12 lansete ale prietenilor tai 8 erau pentru decor .

Avatar utilizator
Andrei Kusitchi
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 15, 2014 14:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Andrei Kusitchi »

La patea cu decorul iti dau perfecta dreptate:)))
Dacă nu mergi la pescuit pentru că ai crezut că o să plouă, nu o să mergi la pescuit niciodată.

Avatar utilizator
Andrei Kusitchi
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 15, 2014 14:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Andrei Kusitchi »

Balta e cocheta , nu contest faptul ca nu are peste si nu o sa fiu absurd sa arunc cu noroi intr-o locatie ca aia.Factorul deranjant l-am expus in postarile anterioare.De voi mi-a povestit unul dintre prietenii mei si chiar tin sa te felicit pe aceasta cale.Din pct de vedere al partidei de pescuit eu chiar am fost multumit reusind intr-un timp relativ scurt sa am si o captura..inghesuit cu lansetele printre alte 12 fire.
Toate cele bune si fire zbuciumate va urez!!!!!
Dacă nu mergi la pescuit pentru că ai crezut că o să plouă, nu o să mergi la pescuit niciodată.

krusnic
Mesaje: 105
Membru din: Lun Dec 10, 2012 12:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de krusnic »

Salutare,

Mare pacat de balta intradevar, anul acesta am fost doar in vizita si mare activitate nu a fost.
Anul trecut am fost de 5 ori si mereu am avut capturi destul de frumoase de ten si crap, ca si loc ma asezam exact in capat unde se termina drumul unde este mai lata balta, din pacate am observat vecinii de langa mine cum au ascuns pe unde se putea 5 novaci cu greutati undeva intre 3 si 9 kg, atragandu-i atentia Domnului Liviu raspunsul a fost unul pe masura, oricum vrea sa scape de novac :), numai zic de felul cum multi pescari manipuleaza pestele, regulamentul balti e praf, realitatea este alta.

Mare pacat si bataie de joc la adresa pescarilor.

Avatar utilizator
Dan Savin
Mesaje: 126
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Dan Savin »

Stie cineva cand se deschide balta ?

romuluss
Mesaje: 29
Membru din: Mar Apr 19, 2011 22:33
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de romuluss »

Cred ca intre timp ai aflat ca s-a deschis.
Cred ca ai mai aflat si ca sau modificat tarifele cu aproximativ + 24 % . Motivul cred e usor de intuit din pacate pentru noi si pentru patron (eu cred ca va pierde multi clienti 2015) care a considerat ca ar fi bine sa suporte clientii de parca ar fi vina noastra. Oricum nu erau mici nici inainte dar acum , o casuta 390 pentru 24 h este enorm la ce iti ofera in banii astia. Daca socotim si 2 zile cum mergeam eu unori cu familia iese o suma pe care prefer sa merg la un hotel. Era frumos, conditii decente, dar pacat, pe mine la banii astia m-au pierdut de client.

Balta cu potential bun, frumoasa, linistita, eu nu mergeam sa imi fac norma si nici dupa ciortanii de 2 kg ci pur si simplu sa incerc sa prind pestii mai mari si am prins cativa pana acum.Nu stiu daca mai sunt insa, au avut din pacate si barconieri cu plase noaptea, au mai si recoltat 2013,2014 ei spun ca numai fitofag adevarul doar ei il stiu iar noi o sa aflam mai incolo cu siguranta. La regulament degeaba il au daca nu il si aplica, unii pescuiesc cu bomba, alti vin fara saltele de protectie dau cu pestii de ponton si se mira cum de a murit amurul de 10 kg, porumb uscat si altele...

In rest sa auzim numai de bine !

Avatar utilizator
Cristian Dumitrescu
Mesaje: 282
Membru din: Dum Iun 30, 2013 13:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Militariud

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Cristian Dumitrescu »

Unde gasesc si eu detalii cu referire la tarifele baltii ?

12h
24h
C&R etc. :)
Merci

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”