Pescarium Corbeanca

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
eugene85
Mesaje: 325
Membru din: Mie Dec 19, 2012 22:06
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Pescarium Corbeanca

Mesaj de eugene85 »

A fist cineva pe Lac Pescarium?
CC Cristian

<°))))))><

Amzis Tot
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 14, 2013 12:13

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Amzis Tot »

Am fost, dar nu ma mai duc. Apa scazuta cu 50-60 cm fata de nivelul normal. Peste nu s-a prins. Toata lumea era nemultumita si se discuta ca nu mai e peste asa cum a fost in anii trecuti pentru ca de 2 ani nu s-a mai populat deloc. Pe la casute n-am vazut pe nimeni. Nu exista wc!!!! Noroc ca a doua zi am fost pe o alta balta care m-a facut sa uit experienta asta neplacuta.

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de RSC »

Eu am prins peste acolo, inclusiv cand apa a fost mai scazuta, in ultimele doua saptamani. Multi nu au prins, e adevarat, dar cand momesti cu 200 de bulgari pt o partida de cateva ore pe apa rece sau tu pescuiesti la undita si pestele este strans in malul celalalt nu poti sa ridici pretentii. Oricine stie abc-ul pescuitului la crap/ten si reuseste sa arunce 70-80 de metri are sanse f mari sa prinda peste.
"Keep it simple!"

Amzis Tot
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 14, 2013 12:13

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Amzis Tot »

Sa scazi apa in plin sezon de crap si sa-ti bati joc de oamenii care vin de departe sa-ti dea bani, sa -ti plateasca, e o normalitate in pescuitul asta, nu? Platesti pret cat o camera la hotel de 4 stele pentru o cabana si ei isi bat joc de tine. Acum am inteles de ce multi au renuntat sa mai calce pe Pescarium. Cum explici ca in timpul saptamanii se prinde peste iar cei ce vin sambata si duminica sunt simpli cotizanti?

Cosmynus
Mesaje: 40
Membru din: Lun Noi 11, 2013 22:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Cosmynus »

va salut,
citesc forumul de multi ani fara sa imi fac cont sa postez vreun raspuns. dar astazi am decis sa imi fac cont si sa scriu despre aceasta balta.
cand cineva spune Pescarium Corbeanca, inima imi tresare.
cunosc aceasta balta din 2008 si pot spune cu mandrie (pana anul acesta) ca am fost la pescuit aici de cel putin 10-12 ori pe an.
cunosc absolut tot despre aceasta balta, dar cand spun tot, ma refer la tot ce trebuie sa stie un pescar sportiv. stiu cum era balta fara casute, fara pontoane, ce pesti s-au prins, recorduri, etc....
anul acesta, a fost primul an in care balta acesta mi-a ridicat semne de intrebare.
punctual am sa pun intrebarile si in prima faza am sa raspund eu, dupa care v-as ruga si pe dumneavoastra sa comentati.

1. mai este peste la Pescarium? raspunsul meu este DA, dar MULT MULT mai putin ca in anii trecuti.
2. se intampla ceva in weekend de nu se mai prinde peste? raspunsul meu este DA, poate administratorul Liviu ne poate spune mai multe.
3. de ce exista bataia asta de joc pentru toti pescarii, care vin cu drag pe acesta balta? raspunsul meu este ca pur si simplu nu ii intereseaza de nimeni, banii luati si acasa bai pescari....
4. pentru ce bagi 4 tone de peste in balta in primavara fara sa sustii cu alte repopulari? dupa un calcul simplu aferent numarului de locuri de pescuit si cele 5 kg de peste pe care ai voie sa le iei, pestii ajung pentru cateva saptamani...... raspunsul meu este doar bataie de joc

intrebari si polemici pot scrie pana dimineata, dar durerea mea este si va ramane de ce balta mea de suflet NU mai are peste? asta tinand cont si de casutele frumoase pe care le au, umbrarele pe care le-au facut, malul foarte elegant, masutele de langa fiecare umbrar, adica bani bagati pentru confortul pescarilor care vin pe Corbeanca?

ca sa intaresc ce am spus, la inceputul primaverii au bagat peste, toate bune si frumoase. la ora 9-10 deja aveai 5 kg de peste in juvelnic, restul catch & release. la fiecare weekend care trecea pestele era din ce in ce mai putin si mai rar, ajungand in toamna sa am 2 trasaturi toata ziua, si nu pesti spectaculosi... aceeasi pesti de la corbeanca, poate cu putin peste medie.... evident intrebam si eu pe Liviu, de ce nu mai merge treaba, avand raspunsuri gen nu stiu ce are, e frig afara, e cald afara, chiar nu inteleg.... etc....

ma doare sufletul sa vad ca o balta atat de draga mie si atat de frumoasa s-a stins in acest an.

daca cineva stie ce s-a intamplat pe acesta balta va rog sa spuneti, chiar imi pare rau de acesta balta care vad ca a intrat in "NORMALUL" tepelor romanesti.

popa viorel
Mesaje: 84
Membru din: Mie Sep 21, 2005 10:54

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de popa viorel »

Esti cumva Vali cu copilul pescar ?

Daca da, sunt eu Vio , m-ai avut coleg de cateva ori.. :D

Din pacate ai dreptate, Liviu cred insa ca este singurul in masura sane spuna unde este pestele din balta ! In resst, doar ca sa stai frumos la casuta si la gratar mai sunt multe variante. Si conditii ca la Balotesti-Fieni mai rar !

Cosmynus
Mesaje: 40
Membru din: Lun Noi 11, 2013 22:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Cosmynus »

Sunt Cosmin si intr-adevar vin cu baietelul meu, microbist ca tasu' :D . Te salut si eu. Chiar imi pare rau de Pescarium. Era balta mea de suflet.

Daca mai stie cineva noutati despre Pescarium, il rog sa comenteze.

Vreau sa am o iarna linistita din punctul de vedere al pescuitului pe Corbeanca.

cu stima,
Cosmin

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de arsinel »

Cosmynus scrie:Sunt Cosmin si intr-adevar vin cu baietelul meu, microbist ca tasu' :D . Te salut si eu. Chiar imi pare rau de Pescarium. Era balta mea de suflet.

Daca mai stie cineva noutati despre Pescarium, il rog sa comenteze.

Vreau sa am o iarna linistita din punctul de vedere al pescuitului pe Corbeanca.

cu stima,
Cosmin
Esti Cosmin de la Autocar ?
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Cosmynus
Mesaje: 40
Membru din: Lun Noi 11, 2013 22:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Cosmynus »

Da acela sunt.

Cu respect domnul Arsinel!!!

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescarium Corbeanca

Mesaj de Lao »

Cosmin, ce stii despre populatia de rapitor? Indeosebi salau...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”