Recomandare Balta de Crap din Moldova

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
livc24
Mesaje: 7
Membru din: Mar Sep 06, 2011 19:34
Puncte: 0
Contact:

Recomandare Balta de Crap din Moldova

Mesaj de livc24 »

Va spun despre o balta pe care o consider una dintre cele mai frumoase din tara!
Balta se cheama Tibana - Tibanesti, are o suprafata de peste 400 Ha si zilele trecute s-au prins 2 somni (26 si 24 kg) si un crap peste 22 Kg.
Rod pe toti cei din judetul Iasi care au pescuit pe aceaste balta sa-mi spuna la ce boiliesuri au avut rezultate .( Cei care au dat la boilesuri, stiu ca majoritatea iesenilor dau la placuta sau bambina).

bursucel
Mesaje: 61
Membru din: Joi Mar 04, 2010 9:15
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare Balta de Crap din Moldova

Mesaj de bursucel »

Frate nu te supara, da pleaca de pe forumu asta ca-l poluezi.Asta e forum de oameni seriosi.
In primu rand balta se cheama Tungujei.
Apoi ma intreb oare de ce nu ramaneti voi in fundu ala de limita de judet,adik pe unde intra vantu in Iasi,ba mai mult scrieti tot felu de cacaturi gen pescarii iesieni pescuiesc numai la momaie taparina arici...ii stii tu pe toti?Va laudati cu balta aea din primavara,da pana acum n-ati pus o poza cu un peste.

livc24
Mesaje: 7
Membru din: Mar Sep 06, 2011 19:34
Puncte: 0
Contact:

Re: Recomandare Balta de Crap din Moldova

Mesaj de livc24 »

Da, intradevar ai dreptate intr-o singura privinta: Balta se cheama Tungujeni.
Este una dintri putinele balti de crap care nu a fost golita sau secata de 35 de ani. Tot 35 de ani iti mai trebuie si tie sa prinzi vreun peste pe balta asta. E balta de pescari de crap nu mamaligari!

Iti urez foarte multa bafta la pescuit!

pescarmincinos
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 18:20

Re: Recomandare Balta de Crap din Moldova

Mesaj de pescarmincinos »

In Iasi (acolo unde se afla masini blocuri, gradinite ,spitale-ASFALT) balta tungujeni este cunoscuta ca ,,balta de la Tibana'' ,daca spui am fost la pescuit pe tungujeni aproape oricare localnic din municipiu se va uita lung la tine si te va intreba :DA PE UNDE-I ASTA? --asta se intampla deoarece balta nu este veche (create artificial in anii comunismului prin inundarea unui sat-segment din vechiul plan de baraje pentru retentia viiturior plan pentru gospodarirea apelor )---OKAAAY CU HYSTORIA ! sa trecem la pescuit : in anul 2007 de la ora 06:00-17:00 am stat aproape de smarcurile din coada pe partea dreapta si am luat 800 grame caras (palmar), 20 bibani soare , 4-5 zborasi (ghibort)--an 2008 pe partea stanga tot aproape de coada aproape aceasi MARIE CU ACEAASI PALARIE -kilu de caras 1,5-2 kile biban mixt de data asta fara ghibort--pretul era 30 ron 12h --AN 2009 -atentie cea mai tare faza pe anul respective : ma hotarasc pentru a 3-a oara la TIBANA sa o ,,ard'' langa baraj , inconjor tot lacul si ajung la baraj langa cusmelia paznicilor si intreb d-le ....poat sa pescuiesc aici in fata ? la care paznici I-mi raspund : BONUL E 500 si se pescuieste 200 de metri spre coada de la santul de langa d-voastra (era un sant sapat perpendicular cu luciul apei ) si ii intreb ? dar pe partea ailalta se poate ? da se poate de la 200m ....aceasi baraboanta -M-AM SMIORCAIT , AM TRAS UN SCUIPAT IN SICTIR SI AM PLECAT CEI 40+ KM INAPOI ACASA -CONCLUZIE FRAIEREEE COTIZEAZA TU CU 50 RON LA PUSCULITA NOASTRA SI DUTE TU 200 M MAI DEPARTE SA PESCUIESTI , ADICA DUPA PLASA ACOLO UNDE E APA STRECURATA BINE, BINE ADICA ....IA TU O TEAPA:))) NEH...PANA IN ZIUA DE AZI 19.03.2016-POATE anul asta voi incerca ....dar nu prea am starea aia de ... entuziasm cu balta asta ---TUNGUJEI-

sandelki1
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 04, 2016 11:17

Re: Recomandare Balta de Crap din Moldova

Mesaj de sandelki1 »

Va salut. A fost cineva de curand la Tugujeni ? se merita ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”