Solacolu

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Solacolu

Mesaj de pycostef »

Primvara si toamna trb incercat cu rame groase puse pe maggot rig...eu unul asa am prins...anul trecut in ultima partida pe toamna tarziu am uitat cu desavarsire sa iau rame...toata noaptea si a doua zi pana pe la 11 nu am luat nimic la solubile, tari, porumb, pelete, etc...a doua zi a venit un nene care mi-a dat o cutie cu rama d'alea groase de somn si am reusit sa prind pana am plecat 5 buc. intre 2-5 kg...in dreapta mea au fost 2 baieti care au nadit cu solubile la greu si nimic, in afara de vreo 2 ciortanei...concluziile le trageti singuri
<*)))))><{
Ene Stefan

mircione
Mesaje: 863
Membru din: Mie Ian 16, 2013 18:35
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Solacolu

Mesaj de mircione »

am ajuns pe solacolu pe 10.04...pe la 7:00-7:30 aveam impreuna cu un prieten 8 lansete gata de driluri...pana la orele 16:30 cand am inceput sa strangem nu am reusit sa scoatem decat un crapcean la 3,8 kg la bila puturoasa solubila cu pop un nebulos(capsuna si banane) cativa ciortanei sub 1 kg......si ceva carasel la varga(in acea zi eram singurii pe balta) ....dar sa scos caras si la bila .....cand vroiam sa schimbam momeala....nu avea putere sa intinda firul.....am incercat la tot ce se poate incerca de la plastice, bile tari si solubile .....viermi rame...................etc !
de sarit sarea crapul se vedea....balta are cativa crapi dar poate in acea zi doar a baut apa ..nu a vrut sa manance ...de revenit zic eu !
fire incinse

bella
Mesaje: 32
Membru din: Mie Mar 30, 2011 23:32

Re: Solacolu

Mesaj de bella »

unde este balta? cum se ajunge?
adrian team1

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Solacolu

Mesaj de osc1or »

scrie balta solacolu pe google si gasesti
Critic echilibrat

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Solacolu

Mesaj de lucian156 »

Am fost si eu la Solacolu pe 18.05.2013 si a fost destul de ok. Am reusit sa prind 9 ciortani intre 1-3 kg la solubile de 20mm. Ii rog pe cei cu mai multa experienta pe aceasta balta, sa ne dezvaluie si noua cu ce bile se impaca cel mai bine crapii de aici. Tari, solubile? 18-20-24mm? Arome ,producator? Multumesc anticipat celor care ne vor ajuta in acest sens.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Solacolu

Mesaj de osc1or »

nu cred ca exista o firma la care trage pestele pe solacolu
p.s. totusi este un magazin cu produse senzor pe balta, incearca senzor
eu cand am fost (anul trecut in primavara) am prins la senzor mandarin solubil
Critic echilibrat

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Solacolu

Mesaj de lucian156 »

A incercat cineva pe aceasta balta, boiliesuri solubile sau tari de la Carping Club?

carpone
Mesaje: 336
Membru din: Dum Apr 22, 2012 9:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Solacolu

Mesaj de carpone »

Am incercat eu de la carping classic meat solubile si intra foarte bine pe ele si pe senzor 1016.Te sfatuiesc sa nu dai cu momitor ca intra numai ciortan si caras.

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Solacolu

Mesaj de lucian156 »

Vreau sa ma duc in Iulie sa fac o partida de 2 zile pe Solacolu. Eu pescuiesc in general cu carping si senzor. Am inteles ca Senzor da randament pe aceasta balta. Dar de Carping club nu a spus nimeni nimic. carpone, deci sa ma duc cu incredere pe classic/premium Meat solubile sau tari? Nadirea o voi face tot cu solubile si voi renunta la pasta solubila pe naditor.

carpone
Mesaje: 336
Membru din: Dum Apr 22, 2012 9:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Solacolu

Mesaj de carpone »

Mergi cu incredere pe classic/premium Meat solubile de 24 la carlig si la inceputul partidei nadeste cu aprox. 1.5 de solubile si dupa fiecare trasatura mai dai cate o mana de bile solubile si apoi poti sa treci linistit pe bile tari la carlig si sa nadesti tot cu tari daca vrei ceva mai mare.La pasta solubila pt naditor vei renunta. Fir intinsssss!!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”