Solacolu

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

GheorgheH
Mesaje: 13
Membru din: Mar Feb 12, 2013 21:30

Re: Solacolu

Mesaj de GheorgheH »

Se duc la vale beltile astea !

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Solacolu

Mesaj de dancalinescu »

Vad ca nu s-a mai postat nici o actualizare la aceasta balta si drept urmare, voi posta eu niste informatii proaspete in caz ca sunt doritori care vor sa mearga.

Eu sunt un pescar incepator la Crap (pana acum doar 2 partide) ambele pe aceasta balta si experienta personala cu aceasta balta nu este una prea relevanta pentru ca nu e o surpriza daca nu prind eu peste (in calitate de incepator in ale crapului) dar pot vorbi din ce am vazut la pescarii vecini mult mai experimentati (unii dintre ei chiar pescari de competitie din ce am vazut).

Prima partida am avut-o in intervalul 03-05 Iulie 2015 (de vineri seara in jur de ora 20 pana duminica la ora 16:00).

Am pescuit 2 persoane, ambii incepatori la prima noastra partida de pescuit in sistem de C&R la crap si pe parcursul acestui weekend am avut cumulat 6 capturi (la 3 lansete) intre 2 si 5 kg si circa 6,53 kg de caras prins la 2 vergi (carasul este cu pastrare nelimitata pe aceasta balta). Bineinteles si la caras am retinut numai exemplarele “cat palma” in timp ce exemplarele mai mici au fost eliberate pe loc.

A doua partida am avut-o weekendul care tocmai a trecut (31.07-02.08.2015).
Acum am mers cu acelasi partener de pescuit dar cu un total de 4 lansete.
Captura totala a fost de 15 bucati undeva intre 2 si 6 kilograme.
In schimb, carasul nu a mancat deloc (cu exceptia celor doua bucati care au atentat la boiliesurile din lanseta).


Pentru nada am folosit bile solubile de 20 Squid & Octopus de la Benzar (circa 2,5 kg) lansate cu cobra. Pe firul de par a mancat la porumb uscat, boiliesuri solubile (cele amintite mai sus) si boiliesuri tari de 16-20 dipuite ( Scopex / TTX) de la Senzor.

Vecinii de la standurile de pe langa noi care erau mai experimentati si probabil mai bine “echipati”, au scos 20+ bucati, la fel de greutati diferite. Altii au scos doar cateva bucati dar in general au fost pesti de 8kg+.

Cert este ca pe aceasta balta chiar se prinde bine si restul conditiilor oferite de administratorii baltii fac o partida pe aceasta balta sa fie de neuitat. (case echipate cu de toate : bucatarie complet utilitata, paturi complet echipate, baie cu dus si apa calda permanenta, prosoape, consumabile de baie etc. Unele casute au si foisoare in spatiul dintre casa si malul baltii). Unele standuri sunt delimitate de salcii care fac o umbra destul de mare si sunt numai bune pentru asezat scaune si masuta pe care sa stai si sa pandesti senzorii de la lansete. :D

Pros & Cons :

Pro : Este peste suficient si pe deasupra se populeaza de 3-4 ori pe an cu cantitati sanatoase de peste.
Casutele sunt confortabile si destul de luxoase.
Taxele de pescuit sunt suficient de ok : 50 lei / 12h , 100 lei / 24h, 100 lei / 12h (retinere 5 kg crap). Carasul e la liber indiferent de cantitate.
Stafful baltii e alcatuit din oameni foarte amabili, serviabili si tot timpul la dispozitia clientilor.
Administratia baltii are un mic magazin cu bauturi racoritoare si diverse sortimente de momeli pentru pescuit.
Loc de joaca si un mini zoo cu ceva animalute pentru copii.
Gratarele si tot ce trebuie pentru a face gratar se pot inchiria la preturi foarte accesibile de la administratia baltii fara a mai fi nevoie sa veniti cu ele de acasa.

Cons : Nu toate standurile au umbra si nu toate casutele au foisoare in fata lor. Vara la temperaturi ridicate acest lucru poate fi un minus. Ce e drept, nu cred ca e vreo balta care sa aiba umbra amenajata (macar cu salcii) la fiecare stand de pescuit.
Malul baltii nu este iluminat.


Per total, recomand cu tarie aceasta balta care ii poate “servi” chiar si pe cei mai pretentiosi dintre noi. 

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”