Solacolu

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Solacolu

Mesaj de dancalinescu »

Filip Mihai scrie:Ceva detalii din prezent ? Vreau sa fac o iesire in weekend de 24h :)
Recomand cu caldura aceasta balta (sa nu crezi ca sunt in vreun fel afiliat administratiei baltii).
De prins, se prinde bine cantitativ si calitativ. Ce-i drept nu am vazut / auzit sa se prinda bucati mai mari de 14-15 kg (si astea destul de RAR) dar in schimb se prind destui crapi intre 3-4 si 10 kg. Cu siguranta nu vei avea timp sa te plictisesti prea mult.
Politica baltii din ce am vazut e sa populeze (si o fac circa o data la 2-3 luni) cu ciortan pe care sa "il creasca" in balta proprie spre deosebire de alte balti care aduc direct "sifoniere". Nu e un lucru rau nici asa, nici asa... Depinde ce preferinte ai.
Anul trecut au mers bine porumbul bonduelle, boilies dipuite cu arome dulci (capsuna, vanilie etc) si a mers si la Squid & Octopus (tari si solubile). Cica ar merge si belachan (nu le-am incercat personal ci vb din auzite).
Taxele au ramas aceleasi de anul trecut. Doar tariful la vilutele alea s-a majorat un pic.
E o experienta foarte placuta acolo si destul de multa liniste. :)

pescarusull
Mesaje: 595
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Solacolu

Mesaj de pescarusull »

dancalinescu scrie:
Filip Mihai scrie:Ceva detalii din prezent ? Vreau sa fac o iesire in weekend de 24h :)
E o experienta foarte placuta acolo si destul de multa liniste. :)
E foarte placut intr-adevar, mie-mi place in mod deosebit confortul oferit, curatenia si amabilitatea personalului.
Si ca are "Caruta cu Bucate", meniuri de gratar..cartofi prajiti, muraturi. Plus bere rece in permanenta.
Ca liniste.. de cate ori am fost, intr-o singura seara am auzit un grup cantand "La Multi Ani" ... timp de aproximativ 20 de secunde.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Solacolu

Mesaj de Costin Tudora »

a fost cineva de curand ? cum se prezinta locatia dpvd pescuit ?
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

mihvo
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Mai 04, 2013 12:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Solacolu

Mesaj de mihvo »

Costin Tudora scrie:a fost cineva de curand ? cum se prezinta locatia dpvd pescuit ?
Este foarte Ok, am avut o partida de 24 de ore in care am prins 8 pesti intre 3- 4 KG. Iar prietenul meu a prins si unul mai mare in jur de 10 Kg. Nadit cu bile solubile si tari, pescuit la distanta aproape de malul de vis-a-vis, pestele mare insa a intrat undeva pe la jumatatea distantei fata de mal.
Dezavantajul este ca pescuind foarte sus, pestele pleaca in lateral si poti sa deranjezi vecinii deoarece locurile de pescuit sunt destul de aproape unul fata de celalalt.
In rest liniste chiar daca am avut niste vecini mai "veseli" putin, nu au deranjat si a fost totul in regula.

Am folosit pasta de plumb si bila tare de 16 la ac, aroma de squid.
Fir intins.

pascugigi
Mesaje: 24
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:34
Puncte: 0

Re: Solacolu

Mesaj de pascugigi »

Locatia este super sigurul lucru mai putin placut(nu tine de admistratia balti)este drumul de acces de la A2 la balta,cca8-9 km. :D

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Solacolu

Mesaj de osc1or »

eu am tot sunat la nr de pe site sa imi fac o rezervare si nu raspunde nimeni
mai este de actualitate nr? poate sa posteze cineva un contact?
multumesc
Critic echilibrat

Larry82
Mesaje: 169
Membru din: Joi Iun 09, 2011 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Solacolu

Mesaj de Larry82 »

De pe FB

George Oprea
Mob: +40 0756.290.471
"Mergi plin de încredere în direcţia pe care ai stabilit-o. Sigur, realizările vor veni."
Anghel Saligny

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Solacolu

Mesaj de popescu59 »

Hai sa spunem adevarul despre aceasta superba locatie .
Drumul de la autostrada pina la locatie este prost aprox 10 km .
Locatia este superba si o recomand pentru relaxare cazare superba in casute cu tot confortul , personalul nota 10 .
Singura problema este pestele care nu prea este , in 36 de ore de pescuit am avut un tac si am reusit sa scot un caras la 50grame . Nu sunt un pescar profesionist dar cind incerci cam tot ce se poate incepind cu mamaliga , pasta , bile , plastice etc etc si ai un tac in 36 de ore e suficient .
S e tot vorbeste de piscina , cazare , mincare dar nimeni din administratie nu iese in fata sa ne spuna ce populari sar fi facut cu ce peste sau ceva de genul . Majoritatea celor de pe aici sunt pescari , pescari care vor sa se relaxeze dar sa si traga de ceva peste .
Recomand locatia celor care doresc liniste si relaxare in familie , nu recomand pescarilor care spera ca pe linga relaxare vor trage si de ceva peste, vor pleca foarte dezamagiti,

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Solacolu

Mesaj de gabi1 »

popescu59 scrie: in 36 de ore de pescuit am avut un tac si am reusit sa scot un caras la 50grame .
Ai dat cu cîrlig de 32 și ou de furnică, ești in grafic... :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Feederistii am auzit ca prind bine pe Solacolu ciortani de 1 2 3 kg...
Probabil ca sa prinzi peste aici trebuie super finete..

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”