Un colt de rai - Bulzesti

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Albert »

florinalin scrie: Personal, pescuitul plantat nu il consider prea ''sportiv''. ..... dar in acelasi timp te face mai putin pescar( nu trebuie sa folosesti inaintas, deci implicit nici nu trebuie sa stii sa faci nod de legatura, nu trebuie sa fii un bun arauncator, deci nu trebuie sa mai inveti sa arunci etc).
:lol: :lol: :lol: eu nu folosesc inaintas, stiu sa fac nod de legatura stiind ce-i aia montura combi si nici nu m-a interesat sa invat sa lansez la dreq in praznic.
Si crede-ma, scuzata-mi fie modestia, sunt pescar :lol:
Terminati cu prostiile astea ca plantatul e nesportiv si nu-i pescuit. Din pct. meu de vedere pescuitul in carpodroame nu e sportiv. E ca si cum ai vana in gradina zoo sau la circ :lol: :lol:

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de florinalin »

gabi1 scrie:florinalin,
Nu am timp si nici dispozitia necesara sa-ti demontez din afirmatiile facute mai sus, cred ca te-a luat putin entuziasmul la vale.
Garantez ca daca ne apucam sa jucam trivia cu intrebari din domeniul carp fishing te inchid pe tine si pe multi care gandesc la fel din primele 10 intrebari. "Masoara de doua ori si taie o data"(iti prinde bine in viata). :D

Nu stiu de ce te oftici si vorbesti pe tonul asta. Cum am si mentionat, este o parere personala, pe care unu ca tine nu ma poate impiedica sa mi-o exprim pe un forum public. Asa ca ciocu mic si joc de glezne.....si joaca trivia cu cine vrei tu!
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de gabi1 »

Nu stiu de ce te oftici si vorbesti pe tonul asta. Cum am si mentionat, este o parere personala
Nu ma oftic, doar constat...e greu cu nuantele...
Parerile personale neansotite de argumente stii cum se numesc??, te las sa descoperi singur.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Alin Galbenu »

Staticyoo scrie:Sa nu ma certati :))) da am plantat


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nu te cert, pentru ca ultima data si eu am pescuit plantat acolo. Eram doar curios, daca tot in padure mananca.
Referitor la cealalta parte a discutiei, eu personal nu cred ca pestele mananca in malul opus din cauza barcutelor ci din cauza ca acolo este foarte liniste. Pescuiesc la Bulzesti de multi ani, cred ca este prima balta unde am pescuit vreodata la crap, si pe atunci nu se planta, si surpriza: tot in malul opus prindeai.
Acum, tinand cont de faptul ca malul celalalt este momit constant, e si normal ca acolo sa ai cele mai multe trasaturi.
Imagine

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de florinalin »

gabi1 scrie:
Nu stiu de ce te oftici si vorbesti pe tonul asta. Cum am si mentionat, este o parere personala
Nu ma oftic, doar constat...e greu cu nuantele...
Parerile personale neansotite de argumente stii cum se numesc??, te las sa descoperi singur.

Cred ca ti-am dat exemple....si mai pot da destule care fac diferenta intre un pescar care arunca din mana si unul care planteaza. Sunt convins ca sunt pescari care planteaza si care la fel de bine pot pescuii cu succes si din mana, cum la fel sunt convins...si am vazut si cu ochii mei, pescari care planteaza si care in afara sa incarce cuva barcutei si sa arunce montura acolo....in rest nu mai stiu sa faca nimic. Si se cred pescari!!!
Daca tu te incadrezi in ultima categorie....e treaba ta. Nu a fost un atac la tine, te-am citat doar ca sa-mi fie mai usor sa-mi exprim pct de vedere!
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de gabi1 »

.si am vazut si cu ochii mei, pescari care planteaza si care in afara sa incarce cuva barcutei si sa arunce montura acolo....in rest nu mai stiu sa faca nimic. Si se cred pescari!!!
Din afirmatiile tale aterioare nu am constatat ca termeni de genu general/ particular iti sunt familiari...sa inteleg ca cei ce pescuiesc exclusiv din mana sunt eruditi 100%??
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Alin Galbenu »

Haideti sa discutam despre plantat vs lansat, aici: http://www.crapmania.ro/forum/tehnici-s ... 33983.html

Sa pastram topicul curat.
Imagine

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de florinalin »

gabi1 scrie:
.si am vazut si cu ochii mei, pescari care planteaza si care in afara sa incarce cuva barcutei si sa arunce montura acolo....in rest nu mai stiu sa faca nimic. Si se cred pescari!!!
Din afirmatiile tale aterioare nu am constatat ca termeni de genu general/ particular iti sunt familiari...sa inteleg ca cei ce pescuiesc exclusiv din mana sunt eruditi 100%??
E ultima data cand iti raspund ....pentru ca vad, ca ori nu vrei sa pricepi, ori chiar nu pricepi. Mai citeste inca o data ce am scris...poate vezi altfel lucrurile.
Evident ca un pescar care arunca din mana, nu inseamna ca automat este atotstiutor, dar cu siguranta va fi preocupat sa stie mai multe despre pescuit, pentru ca pecuitul din mana este mai complex decat cel plantat.
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
Staticyoo
Mesaje: 318
Membru din: Joi Ian 02, 2014 18:16
Puncte: 0
Localitate: Targu Jiu
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Staticyoo »

somnul nu a fost eliberat este o mare problema cu somnul acolo.
Ca idee eu arunc din mana cam 120 125 de metrii sunt blocat de lansetele de 3 lbs depinde de plumb si de firul folosit
cu o lanseta mai puternica de 3.5 merge si pe la 130 aici ma refer la mine , deci nu ar fii problema de lansare ideea de plantat este nada multa data in loc grupat si fix .
Mersi de aprecieri sper sa depasesc 15 kg anul viitor anul asta cred ca nu mai ajung la Bulzesti dar cine stie daca e revin cu poze
Va salut numai bine

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de ovideli »

Allen Besnovich scrie:
Staticyoo scrie:Sa nu ma certati :))) da am plantat


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nu te cert, pentru ca ultima data si eu am pescuit plantat acolo. Eram doar curios, daca tot in padure mananca.
Referitor la cealalta parte a discutiei, eu personal nu cred ca pestele mananca in malul opus din cauza barcutelor ci din cauza ca acolo este foarte liniste. Pescuiesc la Bulzesti de multi ani, cred ca este prima balta unde am pescuit vreodata la crap, si pe atunci nu se planta, si surpriza: tot in malul opus prindeai.
Acum, tinand cont de faptul ca malul celalalt este momit constant, e si normal ca acolo sa ai cele mai multe trasaturi.
asa este, perfect adevarat, nu are nicio treaba (pestele) ca duceti sau nu cu barcuta monturile, conteaza nadire grupata si lansat chiar pe patul de nada sau pe langa el. Eu nu am pescuit niciodata cu barcuta acolo, am balizat, am nadit si lansat aprox. la 15-20m de malul opus, acest procedeu nu m-a dezamagit niciodata, dar conteaza si cu ce nadesti, cu cat nadesti si cate zile stai. Partidele mele acolo nu sunt sub 3 zile si totdeauna crapii peste 9 kg i-am prins spre final (e si normal dupa ce "pleaca" ciortanul)

asadar nu va mai certati pt ca ambele metode sunt bune, conteaza altceva, linistea, balta este foarte mica si orice zgomot pe mal este simtit de crap.
de ex. am facut anul trecut o partida acolo incepand de miercuri pana duminica (am luat si weekendul pt ca am fost doua famiilii, barbatii de miercuri si sotiile in weekend) loc de pescuit casuta pescarului lansat pe directia foisorului in fata 2 lansete pe pat de nada balizat si celelalte 2 lansete una in stanga balizei si alta in dreapta (le modificam cand in fata cand in spate dupa cum raspundea pestele), dupa doua zile, joi si vineri de trasaturi constante si cu pesti cu medie de peste 4kg, sambata au inceput sa vina "prajinarii" cu harmalaie cu forfota pe mal si colac peste pupaza paznicul duce pe unii pe malul de vizavi, din momentul acela s-a stricat tot, nu au mai fost trasaturi si nu numai la mine ci la toti pescarii de pe "plaja" pt ca echipa de prajinari a venit la mine prima data si dupa ce i-am gonit s-au dus spre coada lacului luand la mana toate locurile unde se pescuia pana in dreptul cabanei mari (toti pescarii i-au luat la injuraturi), oricum nu s-a mai prins nimic mi-am strins sculele si am plecat suparat pe Sorin, dar totodata am inteles ca acolo nu prea ai ce cauta in weekend, decat la gratar
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”