Dupa mansa II calificare - caterinca !

Aici puteti posta comentarii care nu au legatura cu pescuitul crapului. Postarile la mishto, caterinca, fabulatiile si glumele nesarate se arhiveaza in ordine cronologica tot aici:))

Moderator: viorel dulamita

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

@danutlupu:

Maifrendumeu,

Te rog a priori sa nu te superi ca-mi permit sa scriu oaresce legat de zicerea ta virtuala, insa, animal fiind, asa cum cu onoare reusisi sa ma categorisesti, am a comenta urmatoarele:
- in primul rand te felicit, n-am auzit inca de cineva care sa revolutioneze zoologia descoperind animale cu coada in fata :wink: ;
- io mi-s fiu de taran. Nu stiu prea multa carte, dar am fost blagoslovit cu bunici tarani din tata-n fiu, plini de intelepciune si de par alb. Unul dintre ei avea o vorba: ''taica, mie-mi place omul om si porcul prajit". N-am inteles nici acum pe deplin ce a vrut sa zica, dar imi place teribil cum suna...
- tot el m-a invatat ca, atunci cand intri in casa omului te stergi pe picioare, spui buna ziua respectuos si inveti regulile casei. Daca nu-ti place, nu te mai duci, insa in casa omului legea o face el si nu tu!
- si io mi-s pasionat de pescuitul specializat al crapului cu mijloace moderne (i-as spune carpfishing dar mi se impleticesc degetele pe taste) pour la bonne bouche. Nu am nici o apetenta catre competitii sportive asociate cu acest domeniu, dar ii respect, ca fost sportiv de perfomanta, pe cei ce participa la aceste competitii. Cu pasiune, cu ardoare, cu multe, multe sacrificii. Nu mi-am permis niciodata, dar niciodata sa-i judec. Daca am avut ceva a zice a fost strict legat de evolutia acestui fenomen in Romanica, avand insa grija sa subliniez ca parerile imi apartin in totalitate. Nu m-am erijat si nici nu mi-am propus a o face vreodata in detinatorul adevarului absolut.
- revenind la regulile casei, prietenul Moose (sper sa ma onoreze suficient permitandu-mi sa-l numesc astfel) are, din pacate mare, mare dreptate. E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune (scuza-ma te rog, am momente cand imi place teribil sa pozez in intlectual rasat, motiv pentru care port ochelari in public). Poate, repet, poate, nu a ales cea mai elocventa forma de exprimare. Treaba lui si numai a lui, exclusiv, tante Semantica si tante Topica vor avea grija sa-l traga de urechi daca vor avea ocazia. In rest, omul e in casa lui, si, o regula de bun simt (nu stiu ce inseamna exact, oricum am inteles ca e un termen perimat, asa ca nu-ti bate capul) spune sa respecti opiniile altora si nu cuvintele lor.
- cu scuzele de rigoare, ti-am rapit prea mult timp, recunosc, ce cauti aici? Ai citit, ai vazut ca nu sunt respectate standardele tale morale, intelectuale sau de orice alta natura, ce vrei? Sa ne educi? Sa ne inveti a agrai si a scrie in sfanta limba romaneasca? Sa ne civilizezi? Sa ne pui la colt, pe coji de nuca? Pai, as accepta cu drag si mintea deschisa orice ar veni de la tine, atat timp cat ai intelege ca Moose nu a plecat de bine din tara asta, ci satul pana peste urechi tocmai de genul asta de manifestari. Si, poate, spre deosebire de multi dintre noi, a avut curajul de a o lua de la 0. Ai idee macar cum e? Cine si cand ti-a dat dreptul moral sa judeci oamenii? Sa ridici piatra? Si in numele cui? Al tau? Trimite-i omului un mesaj privat si rezolva-ti problemele barbateste!
- nu te obosi, te rog din tot sufletul, sa-mi raspunzi. Din varii motive, mai am un singur neuron, si e atat de ocupat incat de multe ori uit si sa respir. Poti, insa, sa-ti ceri scuze! Atunci voi citi cu placere si-ti voi multumi!

Toate cele bune si sa-ti dea viata bucuria de a iubi!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

@Danut Lupu

Gogu ce face :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Scuze, l-am botezat. :lol:
Ce face Misu? :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Ca pe vremuri ...”