CM 2015- Ebru Spania

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

CM 2015- Ebru Spania

Mesaj de Vladut Mateianu »

Chiar daca este devreme, sunt curios daca a pescuit pe Ebru vreun membru al forumului nostru, sa ne dea cateva detalii.....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
adisefu
Mesaje: 288
Membru din: Joi Dec 08, 2011 12:30
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: CM 2015- Ebru Spania

Mesaj de adisefu »

Am pescuit acum 6 ani, pe vremea cand nu prea aveam habar de boilies sau de pescuitul crapului. Am pescuit in special la somn dar am avut si 2 bete la crap cu un forfac grosolan facut din monofilament de 0.35 lung de circa 25 cm, carlig de 2 (nu mai stiu producatorul) si peleta de somn de cel putin 25mm diametru (halibut cumparat din Spania) pe fir de par. Montura cu plumb in-line fara inaintas, pescuit plantat la circa 100m de mal (aveam bete relativ scurte ptr. somn si nu puteam pescui din mana) in apa adanca (nu stiu cat de adanca). In conditiile astea, in regiunea Caspe, prindeam 2-3 crapi /zi toti de circa 10-15 kg fara sa momesc nimic. Am pescuit 7 zile la sfarsitul lunii octombrie si apa era foarte scazuta.
Nu stiu cat ajuta postul meu dar asa afost atunci!

bortzanu
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 25, 2013 12:58

Re: CM 2015- Ebru Spania

Mesaj de bortzanu »

Salut!!! Locuiesc in Zaragoza si am sa incerc sa va dau ceva informatii de interes.Caspe va fi zona pt mondialu din 2015. Barajul este situat la 100 km de Zaragoza,250km Barcelona si 300 de Valencia.Este un baraj lung de 110km pe luciu de apa,avand adancimea maxima aproape de baraj undeva la 60m.Ce este interesant ca pe spre sfarsitu veri apa poate sa scada undeva la 30% pe verticala intre 10-12m.Sectoarele difera mult si pot fi la o distanta de 4-5 km cu adancimi normale de 5-9m dar sunt zone unde la 100m de mal poate sa ajunga si la 18m. Este adevarat dar trist ca densitetea crapului a scazut dar peste este.Normal media este de 7kg dar se pot scoate si capturi pana la 21kg,nu este crap nepunctabil.Probleme ce apar intr-un concurs ar fi somnul ce intra pe un pat de nada abundent si scoica ce taie orice textil. Cand spui ebro te gandesti la pellet crapul si somnu fiind invatat de 10 ani cu cantitati enorme de pellet aruncate de ghizi si pescari. Pescuitul de noapte este interzis la fel si acamparea.Permisul de pescuit se poate scoate din Caspe si costa 11€

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CM 2015- Ebru Spania

Mesaj de Vladut Mateianu »

bortzanu scrie:Salut!!! Locuiesc in Zaragoza si am sa incerc sa va dau ceva informatii de interes.Caspe va fi zona pt mondialu din 2015. Barajul este situat la 100 km de Zaragoza,250km Barcelona si 300 de Valencia.Este un baraj lung de 110km pe luciu de apa,avand adancimea maxima aproape de baraj undeva la 60m.Ce este interesant ca pe spre sfarsitu veri apa poate sa scada undeva la 30% pe verticala intre 10-12m.Sectoarele difera mult si pot fi la o distanta de 4-5 km cu adancimi normale de 5-9m dar sunt zone unde la 100m de mal poate sa ajunga si la 18m. Este adevarat dar trist ca densitetea crapului a scazut dar peste este.Normal media este de 7kg dar se pot scoate si capturi pana la 21kg,nu este crap nepunctabil.Probleme ce apar intr-un concurs ar fi somnul ce intra pe un pat de nada abundent si scoica ce taie orice textil. Cand spui ebro te gandesti la pellet crapul si somnu fiind invatat de 10 ani cu cantitati enorme de pellet aruncate de ghizi si pescari. Pescuitul de noapte este interzis la fel si acamparea.Permisul de pescuit se poate scoate din Caspe si costa 11€
Multumim, f. interesant ce ne spui !

Deci, CM nu va fi pe rau, ci pe acest baraj ! Din cate descri barajul, este asemanator cu cel pe care a fost in 2008 CM din Africa de Sud, unde o mare problema ptr noi a fost somnul (pescuiam cu boiliesuri squid-octopus).

Cateva intrebari acum :

1. Se prinde crap si pe apa de 18 m ?
2.Boiliesurile de fructe dau rezultate ?
3.Ai idee daca sunt si pesti in jur de 2 kg ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CM 2015- Ebru Spania

Mesaj de osc1or »

Vladut Mateianu scrie:
bortzanu scrie:Salut!!! Locuiesc in Zaragoza si am sa incerc sa va dau ceva informatii de interes.Caspe va fi zona pt mondialu din 2015. Barajul este situat la 100 km de Zaragoza,250km Barcelona si 300 de Valencia.Este un baraj lung de 110km pe luciu de apa,avand adancimea maxima aproape de baraj undeva la 60m.Ce este interesant ca pe spre sfarsitu veri apa poate sa scada undeva la 30% pe verticala intre 10-12m.Sectoarele difera mult si pot fi la o distanta de 4-5 km cu adancimi normale de 5-9m dar sunt zone unde la 100m de mal poate sa ajunga si la 18m. Este adevarat dar trist ca densitetea crapului a scazut dar peste este.Normal media este de 7kg dar se pot scoate si capturi pana la 21kg,nu este crap nepunctabil.Probleme ce apar intr-un concurs ar fi somnul ce intra pe un pat de nada abundent si scoica ce taie orice textil. Cand spui ebro te gandesti la pellet crapul si somnu fiind invatat de 10 ani cu cantitati enorme de pellet aruncate de ghizi si pescari. Pescuitul de noapte este interzis la fel si acamparea.Permisul de pescuit se poate scoate din Caspe si costa 11€
Multumim, f. interesant ce ne spui !

Deci, CM nu va fi pe rau, ci pe acest baraj ! Din cate descri barajul, este asemanator cu cel pe care a fost in 2008 CM din Africa de Sud, unde o mare problema ptr noi a fost somnul (pescuiam cu boiliesuri squid-octopus).

Cateva intrebari acum :

1. Se prinde crap si pe apa de 18 m ?
2.Boiliesurile de fructe dau rezultate ?
3.Ai idee daca sunt si pesti in jur de 2 kg ?

Conteaza aroma din boilies pt somn?
Banuiesc ca despre aroma e vorba cand spui de squid-octopus sau de fructe..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
adisefu
Mesaje: 288
Membru din: Joi Dec 08, 2011 12:30
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: CM 2015- Ebru Spania

Mesaj de adisefu »

Crap de 2 kg nu cred ca e decat foarte rar din cauza somnilor, care au si 80 kg ! :)

bortzanu
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 25, 2013 12:58

Re: CM 2015- Ebru Spania

Mesaj de bortzanu »

Se prinde peste pe adancimi mari doar in lunile calduroase,iulie august.Din fericire sunt putine locuri cu apa adanca pe sectoare.Boilesurile de fructe nu dau rezultate nici macar primavara.La carlig merge pellet halibut,pellet de raci,pellet de robin red si mai putin bile de carne.Pe sectoarele gen plaja fara structuri media scade la 4-5 kg si este avantajos pescuitu la mare distanta.Crap mic de 2 kg este foarte putin nu stiu de ce probabil cresterea rapida avand in vedere ca se hraneste tot timpul anului.La inceputul luni octombrie somnul nu mai este asa de activ si nu cred ca va fi o problema.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CM 2015- Ebru Spania

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ne poti posta si o harta cu barajul ? De pe google maps sau wikimapia....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: CM 2015- Ebru Spania

Mesaj de Alin Galbenu »

In 2013 am facut trei partide de pescuit pe Ebro, doua in zona Chiprana si una in Caspe. In zonele un am pescuit eu, apa nu curgea deloc, in schimb mereu crestea. La un moment dat a trebuit sa mut totul mai sus.
La Chiprana am gasit adancimi de 3,5-4m la distanta de 150-160m de mal, fundul fiind cam drept, si undeva la 200-220m un prag foarte interesant, iar dupa cateva investigatii am aflat ca de fapt acolo era cursul raului atunci cand scade foarte mult.
Cum spunea si colegul mai sus, noaptea nu se pescuieste si nu ai voie cu cortul doar cu brolly.

Imagine


La Caspe, a fost total diferit, terenul era foarte pietros si fara iarba pe mal, adancimea apei crestea brusc de la mal.
Imagine

Unde pescuiam eu era o fosta livada de maslini, unul din paturile de nada fiind chiar la marginea ei. Rar am reusit sa scot pesti de acolo, dupa ce intepam, cu tamburul strans bine, pestii tot luau fir si intrau acolo unde se "parcau" :D
Nu am prins nimic sub 7 kg, foarte multi de 13kg si cei mai mari de 17.
Toate trasaturile au fost la pellet de 22, in diferite combinatii, desi am incercat si la boilies. Nu cred ca este importanta aroma, ci mai degraba forma conica (tubulara) a pellet-ului, pestii fiind extrem de obisnuiti cu ea.
Recomandarea mea ar fi textile pe tamburi, full, plumbi minim 140-150g, carlige serioase pt ca se tocesc (dupa 2 pesti, nu mai inteapa deloc), eu recomand schimbarea carligului dupa fiecare peste.


Imagine
Imagine

sebas
Mesaje: 191
Membru din: Vin Ian 04, 2008 21:01
Puncte: 0
Localitate: Madrid-Bucuresti

Re: CM 2015- Ebru Spania

Mesaj de sebas »

Allen Besnovich scrie: Cum spunea si colegul mai sus, noaptea nu se pescuieste si nu ai voie cu cortul doar cu brolly.
Nu. Mai putin in concursuri organizate in rest este strict interzis cort sau orice alt mediu de adapostire (brolly) in zona.
In Spania este f complicata treaba cu camping, pescuit de noapte, nadirea apelor si ar mai fi dar nu e obiectul discutiei aici.
Allen Besnovich scrie:Nu cred ca este importanta aroma, ci mai degraba forma conica (tubulara) a pellet-ului, pestii fiind extrem de obisnuiti cu ea.
Total gresit. Pelletul face legea pe Ebro si NU datorita formei.
Mentiune aparte cei mai buni pelleti sunt cei rosii, mai ales cei de la starbaits dar merg si altii (coopens, etc).
Se poate prinde si la boilies, depinde de loc si zona ptr ca difera extrem de mult.
Nu se poate pune problema de unde.
Lacul este f mare, are sute de km de mal dar f putini (30%) accesibil ptr pescuitul de pe mal.
Lacul, oficial, se numeste Mequinenza (suna ceva de genul Mekinentza)
si grosul pescuitului se concentreaza in zona Localitatii Caspe (cod postal 50700 Caspe, Zaragoza Gmaps 41.239978, -0.061003)

Imagine

Campionatul se va desfasura in zona localitatii Caspe, mai mult sau mai putin si banuiesc ca in zona unde s-a desfasurat anul asta campionatul lor national.
(Castigatorii de anul asta merg la anu la mondial)

Imagine

Zonele difera extrem de mult si nu se poate sti exact ce si cum. Sunt zone curate si cu adancimi normale, plaje, unde perfect se pot folosi montaje obijnuite.
Nu recomand textilul. Pana si somnul a invatat sa evite momeli unde in zona este un fir textil, dar asta este opinia mea personala fiind patit.
Se foloseste destul de mult inaintasuri groase de fluorocarbon in zonele unde abunda scoica Zebra Mussel (Dreissena polymorpha). Nu stiu care ar fi pe romaneste ca sa va faceti o idee.
Ar fi multe de spus dar mai este timp de vorbit si de probat.
Cel mai important, dupa experienta si parerea mea, este stabilitatea momentana a nivelului lacului.
Federatia spaniola are promisiuni de la organele competente ca vor face tot posibilul sa mentina un nivel al lacului de cca 70-75%.
Dar daca 2015 va fi secetos la ora campionatului posibil sa aibe mult mai putin.
Apele sunt publice 100% aici si fiecare organism competent face ce vrea si-l doare la basca campionatul mondial.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”