Campionatul AGVPS - Editia 2014

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul AGVPS - Editia 2014

Mesaj de miyagi »

........intarata-i drace ca si mie-mi place.....
Mai oameni buni! Fata are doar doi obraji. P-amandoi vi i-a palmuit Fane si nu numai, iar acum, el cel putin sta si va admira polemicile ...., deloc constructive. In parerea mea de outsider totul e limpede si simplu. Pana la deadline mai sunt peste 24 de ore si traim in epoca internetului. Mesajul este clar. Se doreste infiintarea unei structuri care sa tina carpfishingul romanesc la adapost, macar impotriva "intemperiilor" ultimilor ani. Scopul ar trebui sa scuze mijloacele. AGVPS-ul nu poate face mai mult decat sa va invite la masa discutiilor. Care e aia? "impartitul CIPS-ului". Ca pe Florentin l-a lasat individul fara munca! Pe pasarari fara pene! Pe Carping fara acoperire! Pe altii nevorbiti :oops: . Ganditi-va ca vor sa vada si ei putina initiativa si nu vanitate, orgolii sau smiorcaeli. Din ce stiu eu nu e prima data cand fac invitatia asta la discutii. Ce presupune in mintea mea?! Ca au deschidere, inca odata. De scenarita si vorbaraie toata lumea e satula. De scepticism deasemenea. In loc sa trantiti niste vorbe aici pe forum nu ar fi mai bine sa stati stramb si sa judecati drept? Negocierile au fost si vor ramane cele mai "solutii viabile", vorba unui pescar harsait.
Puneti mana pe taste si dati raspuns. Suntem in 17 :wink: .
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul AGVPS - Editia 2014

Mesaj de miyagi »

Si apropos: "Mens Sana In Corpore Barossana 8) ".
Urban culture.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Campionatul AGVPS - Editia 2014

Mesaj de Val »

oliviu orhei scrie:
Val scrie:Am primit si raspuns de la d-l Orhei , dar e asa ... ma cheama la ordine la ora fixa ! Ma rog ... nu comentez .
Nu mai comentez nimic pe aici . Este Ok ca AGVPS prin modificare de statut sa isi duca calea mai departe la CIPS si sa desfinteze federatia fantoma de la Alba - sustinem , este OK sa ne semnam pe orice sustinere la AGVPS ca membru al CIPS , dar nu este OK , ca 5-7 cluburi sa faca ordine in pescuit , lasind afara AVPS-urile , nestiind ce semneaza , ce va urma , fara sa poata explica coerent ce au semnat , samd . Aroganta si dilentantismul in ceea ce priveste orice forma legala de organizare este la ordinea zilei ...

Nu sta pescuitul crapului nici in cluburile care au semnat si nici in cele care nu au semnat . Referatul asta e o gluma ... , dar este un inceput de drum la care oameni care se si pricep pot face lucrurile sa se aseze , odata pentru totdeauna .

Dorinta de federalizare a AGVPS in pescuitul sportiv este OK si de salutat , din pacate Oana si Mateianu nu sunt cei mai buni purtatori de cuvint , mai ales ca nu au nici o calitate decit cea asumata mereu si mereu , la modul pagubos !
Cind d-l Orhei , in calitatea lui se aroga la modul asta si ma cheama la audienta ..... in loc sa imi raspunda la e-mail .... avem de luptat fratilor .
Dinsul nu stie ca insasi esenta de existenta a AGVPS sunt asociatiile membre !!
O sa-l rog pe distinsul domn Orhei sa imi explice cum dinsul care nu a platit niciodata cotizatie la AGVPS sa imi poata interzice mie , ca delegat in vederea inscrierii unei asociatii membre AGVPS , la viitorul CN ....orice ! Cum si cu ce prilej ?

Ce facem acum ? Indeprtam insasi esenta existentei AGVPS ?

Domnule Val Pangica,
Nu am chemat pe nimeni la ordin si mai ales pe dumneavoastra.
Referitor la cotizatia platita la AGVPS si chiar in calitate de vanator era acum vreo 35 de ani.
Astept scuzele de rigoare la toatele jignirile aduse, tot aici si nu in particular.


Oliviu Orhei
Presedintele subcomisiei de pescuit la crap
D-le Orhei , stati usor ca nu inteleg ce scuze va datorez ?
Sa imi cer scuze ca nu imi puteti raspunde la o intrebare simpla - ce am de sustinut si pe cine , reprezentind o asociatie deja membra a AGVPS . Inteleg procedura la cluburi , este OK ele nu apartin asociatiei generale , dar particular pentru un AVPS nu am primit nici un raspuns , ci doar o convocare la sediul AGVPS .
Sa vin sa fac ce ? Nu ar trebui sa ma informati ce am de facut , sa expun problema in cadrul consiliului Vulturul si sa am mandat semnat si stampilat sa semnez ceva , sau sa depun vreun document , sau ce ar mai trebui , etc ?
In continuare nu inteleg ce scuze va datorez .
Vin vineri la Dvs , doar sa va vad ?

Cu respect ,

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul AGVPS - Editia 2014

Mesaj de cornelserbu »

cornel.s scrie:........intarata-i drace ca si mie-mi place.....
Mai oameni buni! Fata are doar doi obraji. P-amandoi vi i-a palmuit Fane si nu numai, iar acum, el cel putin sta si va admira polemicile ...., deloc constructive. In parerea mea de outsider totul e limpede si simplu. Pana la deadline mai sunt peste 24 de ore si traim in epoca internetului. Mesajul este clar. Se doreste infiintarea unei structuri care sa tina carpfishingul romanesc la adapost, macar impotriva "intemperiilor" ultimilor ani. Scopul ar trebui sa scuze mijloacele. AGVPS-ul nu poate face mai mult decat sa va invite la masa discutiilor. Care e aia? "impartitul CIPS-ului". Ca pe Florentin l-a lasat individul fara munca! Pe pasarari fara pene! Pe Carping fara acoperire! Pe altii nevorbiti :oops: . Ganditi-va ca vor sa vada si ei putina initiativa si nu vanitate, orgolii sau smiorcaeli. Din ce stiu eu nu e prima data cand fac invitatia asta la discutii. Ce presupune in mintea mea?! Ca au deschidere, inca odata. De scenarita si vorbaraie toata lumea e satula. De scepticism deasemenea. In loc sa trantiti niste vorbe aici pe forum nu ar fi mai bine sa stati stramb si sa judecati drept? Negocierile au fost si vor ramane cele mai "solutii viabile", vorba unui pescar harsait.
Puneti mana pe taste si dati raspuns. Suntem in 17 :wink: .
e una din postarile tale care-i facuta nu doar de dragul de a posta, pentru singurul motiv ca are esenta.
dintotdeauna au existat doua tabere chiar daca unii au mai trecut dintr-una intr-alta.
consens a fost de doua ori, o data in 2004 cand s-a trecut la calificari adevarate pentru cm si a doua oara cand tot sub amenintarea aparitiei lui popescu s-a hotarat de comun acord infiintarea de cluburi sportive care sa formeze o federatie...din pacate numai primul consens a dat roade peste timp, al doilea a fost un mare fas din cauze nici acum elucidate complet.
de ce nu incercati si acum sa cadeti la o intelegere, vorba lui cornel serban, fara orgolii si smiorcaieli si sa luati fraiele competitiei nationale in mainile voastre ale pescarilor
faptul ca unii dintre pescarii de competitie cu state vechi incearca sa tina initiativa pe loc nu poate face decat rau pescuitului de compertitie, iar problema legalitatii lasati-o sa se joace popescu cu ea...luati initiativa, iar legalitatea va fii obtinuta de la sine, pentru ca nu faceti nimic ilegal.
tinta este cips care nu se supune legii romane si pentru care trebuie sa nu va fie frica de nimic
succes, mateianu, oana, orhei si toti cei care participati la aceasta initiativa...lasati-l pe hodorog sa zambeasca ironic si vedeti-va de treaba, fiindca ei au fost totdeauna niste oportunisti.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Campionatul AGVPS - Editia 2014

Mesaj de Cristi Y »

@cornelserbu

intelept si la obiect...ca de obicei :wink: ...o fi de vina senectutea ? :D :D :D
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul AGVPS - Editia 2014

Mesaj de cornelserbu »

Cristi Y scrie:@cornelserbu

intelept si la obiect...ca de obicei :wink: ...o fi de vina senectutea ? :D :D :D
tataie, batranetea-i batranete, dar ceva nu se-nvarte rotund...daca-i ca de obicei, nu poate fi din cauza senectutii :wink: :lol: :lol: :lol:
numai bine iti doresc pe acolo prin tara carp-fishing-ului !!!
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Campionatul AGVPS - Editia 2014

Mesaj de Cristi Y »

cornelserbu scrie: tataie, batranetea-i batranete, dar ceva nu se-nvarte rotund...daca-i ca de obicei, nu poate fi din cauza senectutii
Cornele , de saptamana trecuta am trecut de la sperante la juniori mari , port ochelari pentru citit :D :D :D poate de-aia nu vad lucrurile foarte clar ... sau de abia acum incep sa le vad clar :!: :!: :!: :wink:

salutari lui nea Tica !
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul AGVPS - Editia 2014

Mesaj de cornelserbu »

Cristi Y scrie: Cornele , de saptamana trecuta am trecut de la sperante la juniori mari , port ochelari pentru citit :D :D :D poate de-aia nu vad lucrurile foarte clar ... sau de abia acum incep sa le vad clar :!: :!: :!: :wink:

salutari lui nea Tica !
ochelarii fac diferenta...cam tarziu te-a lasat vederea :lol: :lol: :lol:
dar vorba proverbului, niciodata nu-...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Campionatul AGVPS - Editia 2014

Mesaj de Cristi Y »

cornelserbu scrie:cam tarziu te-a lasat vederea
da dar scaderea vederii ascute alte simturi , vorba ta , niciodata nu-i... :D

deacum cu ranita militara si cu batul de bambus dimineata la autogara obor la cursa spre Frasinet :lol: :lol:
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul AGVPS - Editia 2014

Mesaj de Florentin Iuga »

Vad ca subiectul a deviat spre chat-uri banale si probabil, in schimb, s-au incins telefoanele ca de obicei. Munca de convingere de la om la om a dat roade si in perioada colectivizarii si unde nu a functionat s-a trecut la amenintari. Din fericire nu mai e cazul deportarilor. La amenintari ma astept, in special din alea de gradinita de genul "daca nu esti cu noi esti impotriva, deci esti cu dusmanii si ramai pe dinafara", de parca nu ai mai avea dreptul la o opinie proprie.

Ca sa fiu insa concis:
Carp Zone sustine orice initiativa de constituire a unei structuri sportive cu personalitate juridica, statut, sediu si patrimoniu propriu complet autonoma, care ar servi intereselor cluburilor sportive de pescuit la crap, in vederea organizarii si desfasurarii competitiilor oficiale, precum si a reprezentarii si participarii la competitiile internationale. In acest sens, C.S. Carp Zone va solicita inscrierea in aceasta structura, imediat ce toate formalitatile legale de constituire vor fi indeplinite.

Aceasta este declaratia de intentie a clubului Carp Zone si a fost postata aici, deoarece acest forum este considerat de catre oficialul agvps, singurul canal de comunicare dinspre si catre aceasta asociatie. Ar fi corect si onest din partea tuturor cluburilor daca ar da o declaratie de intentie oficiala similara, indiferent de sensul ei, pentru a avea o imagine completa asupra intentiilor tuturor. In lipsa exprimarii deschise si libere, nici macar nu ne putem da seama cati si cu ce intentii s-ar aseza la masa unor negocieri serioase si reale. Este de neconceput ca doar 8 persoane sa decida viitorul organizatoric asociativ.

In ceea ce priveste rezolutia agvps, clubul Carp Zone nu se va lasa folosit in jocurile si luptele de interese si putere ale agvps, clar exprimate de altfel in capitolul "luand in considerare:". De aceea afirm ca putem semna oricand o decizie de constituire a unei structuri care sa regrupeze toate cluburile de crap si care sa se refere strict la aceasta problema.
De fapt nu stiu la ce mama naibii mai e nevoie de inca o structura. S-a acceptat din partea multor cluburi (foste APCR) intrarea in Liga de Crap, care este deja membra a agvps. Mai facem una care nu difera cu nimic? o luam de la capat? sau e vorba de nevoia aia de semnaturi de care sa se foloseasca agvps-ul, dupa care sa ne spuna ca de fapt e buna Liga?
De altfel nu inteleg nici graba si nici ultimatumul dat de agvps. Marti, conform anuntului, fusese doar o invitatie la discutii pe cateva teme printre care si "FORMAREA UNEI ENTITATI A PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA COMPLET AUTONOMA". Se pare insa ca cineva venise extrem de bine pregatit sa transforme acest ultim punct intr-o rezolutie ce trebuie musai semnata de toti sau de cat mai multi. Pe mine pur si simplu ma inebuneste gandul ca unii ati inceput sa cereti, impotriva oricarei ratiuni, impotriva chiar a propriului interes, ca pescuitul sa NU fie recunoscut ca sport, ba chiar sa va aruncati de bunavoie CIS-urile la gunoi. Daca ma insel corectati-ma, nu agvps-ul a cerut retragerea CIS-urilor? Nu aveti niciun conflict de interese? Semnati orice, oricum? pentru ca intr-o forma mascata este si asta prevazut in rezolutie.
Somnul ratiunii naste monstri!
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”