Comisie Acceptare Balti

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Comisie Acceptare Balti

Mesaj de Vladut Mateianu »

Pun eu punctul pe I, sau degetul pe rana......

Am vorbit la telefon zilele astea cu multi dintre pescarii angrenati in aceasta competitie, toti vaitandu-se de aceiasi problema : lipsa pestelui. A crapului. Adica a instrumentului de masura al talentului intre pescari ! :D Cum putem sa comparam cativa pescari , daca pescuiesc in lacuri cu putini crapi ? Cine este mai bun ? :roll:

Greselile facute anul acesta ar trebui sa ne puna pe ganduri, iar la anul sa existe o comisie, compusa din pescari fara interese personale, care sa hotareasca pe ce balti se vor desfasura etapele CN, balti care trebuiesc neaparat sa aiba peste ! Chiar daca sunt lacuri mai mici, iata ca se poate face etapa si in serii....... Balti ca Tancabesti 1, Moara Vlasiei, Doripesco sau Floreasca nu ar trebui sa lipseasca de pe lista baltilor propuse, altfel se va ajunge unde s-a ajuns dupa aceasta prima etapa sterila....sau poate mai rau ! :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Re: Comisie Acceptare Balti

Mesaj de Zambaccian »

Vladut, cam care ar trebui sa fie criteriile dupa care ar fi evaluate baltile? Densitatea de peste? Un lac fara structuri cu cantitati enorme de peste ("densitate ca in conserva", cum suna descrierea unui lac chiar pe acest site) nu mi se pare deloc apetisant. Bazinul de peste de la Metro ar fi perfect eligibil in conditiile astea. Nu ma intelege gresit, am tot respectul pentru administratorii care populeaza si au grija de balti, dar trebuie sa fie clar ce se cere de la pescari. Rezistenta fizica? Daca ar fi doar asta se poate rezolva intr-o zi pe stadion, fara atatea manse si cheltuieli. Rapiditatea la incarcat si lansat? Abilitatea de a descoperi si exploata structuri? Adaptabilitate, intelegere rapida a conditiilor de pescuit si strategia? Intelgerea nadei in functie de balta si sezon?
Val Pangica ii invoca pe "greii" pescuitului si sunt de acord cu el ca e pacat ca acestia nu mai participa la nationala. S-ar evita discutiile privind valoarea bazei de selectie si in plus ar fi extrem de motivant si educativ pentru multi pescari sa participe la calificari alaturi de acei oameni. Dar cumva pe multi dintre acesti "grei" nu prea mi-i inchipui participand entuziasti la calificari de ciortan-viteza.
Stiu (de pe forum doar) ca in general baltile alese pentru mondiale nu sunt dintre cele mai spectaculoase si se remarca in general prin peste mic. Atunci, Doripesco sa fie, n-am nimic impotriva.
Sa speram ca dupa acest sezon se vor cristaliza niste idei, rezultand intr-un regulament bine pus la punct, cu piste de concurs potrivite scopului (oricare se determina a fi acesta). Partea cu baltile va fi grea, la ce saracie de ape intretinute e la noi, poate se vor alege lacuri din tarile vecine.
Nu am scris cele mai de sus pentru a intra in vreo polemica, ci pentru ca ma intereseaza sincer parerea celor experimentati la calificari si la campionatele mondiale.
Essential fishing tackle: Jura, Bushmills, Glenmorangie

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comisie Acceptare Balti

Mesaj de andrei vladeanu »

eu sunt de parere ca turneul ar trebui sa aiba cat mai multe etape
10, daca se poate, din primavara pana toamna.
astfel, pescarii isi pot alege genul de concurs care ii reprezinta si unde au sanse mai mari de castig.
unii pescari sunt interesati de cantitati mari. altii de strategii pentru pacalirea unui crap intr-o saptamana.
ideea e sa fie tot felul de concursuri.
de altfel, turneul asa a fost conceput, ca o inlantuire de concursuri private cu taxa si premii.
nu ca o mitraliera de manse (ieftine si deci obligatorii).
la anul se vor schimba multe...
The One Team

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comisie Acceptare Balti

Mesaj de Florentin Iuga »

De acord cu o selectie riguroasa a baltilor dar dupa criterii corecte, corespunzatoare conditiilor de pescuit de pe pista pe care se desfasoara CM respectiv. In general asa este, pistele pentru CM au peste mic si uneori sau pe unele standuri, chiar putin. Asa a fost in Portugalia, fata de care o balta gen Bugeac ar fi fost potrivita pentru calificari (dar nu are locuri potrivite), asa a fost in Serbia, unde pe multe locuri s-a prins peste asemanator cantitativ cu Darvari sau Hobaia, asa a fost SA, unde era potrivit perfect pentru calificari Doripesco (sau MV2). Anul acesta, cine trece prin toate cele 5 manse, cred ca este un pescar complet pentru Franta, unde nu densitatea pestelui este masura forte ci adaptabilitatea la conditiile de pescuit (am inteles ca e destul de multa agatatura), la nada (pentru a evita somnul pitic) si nici pestele nu da pe dinafara.
Andrei are dreptate dar 10... cam multe totusi. Poate nominalizate 10 concursuri, din care fiecare sa-si aleaga 5 si sa se faca la final selectia pe baza tuturor celor 5 rezultate insumate. Cine stie, poate fi o varianta ?!
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

panaitemilian
Mesaje: 164
Membru din: Mar Mai 12, 2009 16:07

Re: Comisie Acceptare Balti

Mesaj de panaitemilian »

Domnule Florentin, ati fost si ati pescuit la Doripesco. de ce nu o recomandati si colegilor din Bucuresti, acolo se vede cine este pescar... Ati vazut in Africa de Sud ce inseamna sa fi pescar in putere. La noi toti martalogi se leaga de lipsa pestelui in balti, doar doar ii vede si pe ei Dumnezeu ...inainte sa-i ia ! :D
http://www.integradistributie.ro

vreausapescuiesc.ro

energia vine din forta !

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Comisie Acceptare Balti

Mesaj de marin laurentiu »

panaitemilian scrie:Domnule Florentin, ati fost si ati pescuit la Doripesco. de ce nu o recomandati si colegilor din Bucuresti, acolo se vede cine este pescar... Ati vazut in Africa de Sud ce inseamna sa fi pescar in putere. La noi toti martalogi se leaga de lipsa pestelui in balti, doar doar ii vede si pe ei Dumnezeu ...inainte sa-i ia ! :D
adevarul este ca trebuie sa fi mare pescar sa scoti peste din doripesco...pescuitul pe doripesco e ca vanatoarea la gradina zoologica :wink:

ps: stiu pe cineva care a participat la concursul ala cu multe tone prinse si care in ultima zi de concurs a prins crap( sau ma rog,un peste din aceasta specie aflat intr-o stare incipienta de dezvoltare :D ) la FILTRU DE TIGARE :!: :!: :!: pe bune :!: :!: :!:

urmatorul concurs ar trebui sa fie gen tiratlon cu 4 probe
:lol: :lol: :lol: -200 m obstacole cu stafeta- se iau in considerare timpii scosi de fiecare echipa si se alcatuieste un clasament
-concurs de casting viteza-se ia in considerare nr lanseurilor in decurs de 5 minute si se alcatuieste alt clasament
-un concurs numit "noaptea alba" bazat pe privarea de somn si in functie de orele/zilele nedormite de fiecare echipa se mai alcatuieste un clasament
la final cine are cele mai putine puncte e declarat castigator si obtine CUPA ALEVINUL

- de pescuit ,pescuieste cine mai vrea si cine mai poate...regulamentul este similar cu cel fips,cu mentiunea ca puncteaza orice cu exceptia icrelor de broasca
-
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Re: Comisie Acceptare Balti

Mesaj de Zambaccian »

M-ati omorat cu Doripesco asta.
Panaite, bagi frate un pescuit pe playstation? Am o balta cu gupi, o nebunie, trage de rupe.
Aia cu mucul de tigara e pe bune, dar fusese tinut in dip in scrumiera vreo 3 zile.
Essential fishing tackle: Jura, Bushmills, Glenmorangie

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Comisie Acceptare Balti

Mesaj de Andrei I »

Laurentiu dar cu icrele de broasca ce ai? de ce faci discriminari? sa puncteze si alea ca unele ajung mai mari decat pestii prinsi :D
Milionar excentric

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Comisie Acceptare Balti

Mesaj de marin laurentiu »

Andrei I scrie:Laurentiu dar cu icrele de broasca ce ai? de ce faci discriminari? sa puncteze si alea ca unele ajung mai mari decat pestii prinsi :D
:lol: :lol: :lol:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Comisie Acceptare Balti

Mesaj de marin laurentiu »

Vladut Mateianu scrie:Pun eu punctul pe I, sau degetul pe rana......

Am vorbit la telefon zilele astea cu multi dintre pescarii angrenati in aceasta competitie, toti vaitandu-se de aceiasi problema : lipsa pestelui. A crapului. Adica a instrumentului de masura al talentului intre pescari ! :D Cum putem sa comparam cativa pescari , daca pescuiesc in lacuri cu putini crapi ? Cine este mai bun ? :roll:

Greselile facute anul acesta ar trebui sa ne puna pe ganduri, iar la anul sa existe o comisie, compusa din pescari fara interese personale, care sa hotareasca pe ce balti se vor desfasura etapele CN, balti care trebuiesc neaparat sa aiba peste ! Chiar daca sunt lacuri mai mici, iata ca se poate face etapa si in serii....... Balti ca Tancabesti 1, Moara Vlasiei, Doripesco sau Floreasca nu ar trebui sa lipseasca de pe lista baltilor propuse, altfel se va ajunge unde s-a ajuns dupa aceasta prima etapa sterila....sau poate mai rau ! :oops:
care e diferenta intre a castiga cu 5 pesti(sau cu un peste sa fi pe podium,stiu eu un caz concret :wink: ) sau cu 500 de kg?

eu zic altfel:

taxa de participare sa fie stabilita incat sa acopere cheltuielile ptr CM ,dar sa ramana si un fond special de care ,acelasi lot care a reprezentat romania la cm sa se foloseasca anul viitor ptr 1-2-3 partide de pescuit pe balta pe care urmeaza sa se desfasoare urmatorul cm ,astfel incat sa adune suficiente date ptr a putea stabili si alege balti ptr calificari PE ACELASI PROFIL cu balta pe care se va desfasura cm...hai sa fim seriosi vladutz ce relevanta are ca prinzi o tona juma' pe doripesco iar cand te duci la cm afli ca sant 20 de crapi in 150 de hectare de apa?
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”