contestatie catre membrii CTDA

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

contestatie catre membrii CTDA

Mesaj de Zarguzon Adi »

"Subsemnatii Adrian Dulau si Mircea Epure-Fusu in calitate de participanti calificati la mansa de la Lates care se va disputa in perioada 16-19 iulie, contestam dreptul echipelor calificate de a intra in concurs in cazul in care la momentul de start ambii concurenti nu sunt prezenti conform articolului de mai jos din Regulamentul de Desfasurare al Turneului Aventuri la Pescuit- Campionat national de Crap:
"REGULI GENERALE DE PESCUIT
Fiecare echipa este compusa din 2 pescari.
Nu sunt permise schimbari. In caz de forta majora este permisa
plecarea unuia dintre concurenti.In acest caz nu mai este permisa
revenirea acestuia in stand."

Conform articolului de regulament mentionat mai sus, consideram ca o
echipa trebuie sa fie neaparat prezenta la start in formula completa, astfel
incat este posibila mai tarziu plecarea unuia dintre membrii.
Cu respect,

Adrian Dulau semnatura
Mircea Epure-Fusu semnatura"


Aceasta este contestatia facuta de echipa Adrian Dulau & Mircea Epure-Fusu si inmanata Directorului de Arbitraj Adrian Zarguzon pentru a fii depusa Directorului de Turneu Victor Oana si respectiv pentru a fii dezbatuta de comisia CTDA si solutionata de acestia.

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: contestatie catre membrii CTDA

Mesaj de gabisandu »

Legat de contestatia depusa de voi, iata parerea mea. In regulament este stipulat ca orice contestatie legata de regulament va fi solutionata de catre Arbitru Sef, arbitru care deja a raspuns in alt topic http://www.crapmania.ro/forum/viewtopic.php?f=3&t=3385.

CDTA-ul poate lua in discutie doar daca sunt cazuri de eliminare, in rest nimic.

Uitati aici:
Art.VIII. CONTESTATII:
1. in timpul desfasurarii manselor arbitrul sef si directorul de arbitraj sunt singurii in masura
sa judece contestatiile si sa ia masurile impuse de incalcarea regulamentului;
2. orice contestatie sau abatere de la regulament din timpul unei manse va fi adusa la
cunostiinta in cel mai scurt timp posibil celui mai apropiat arbitru;
3. pentru ca o contestatie sa fie luata in considerare, aceasta trebuie depusa in scris in
cel mult 30 min de la consumarea faptei sau de la afisarea rezultatelor partiale; taxa
pentru contestatie este de 50 LEI; aceasta va fi inapoiata contestarului daca faptele
din contestatie sunt confirmate;in caz contrar taxa revine organizatorului;

Avatar utilizator
ZABELEA
Mesaje: 294
Membru din: Mar Ian 11, 2005 15:42

Re: contestatie catre membrii CTDA

Mesaj de ZABELEA »

Pai si cu cei care au inceput cate un pescar la mansa hobaia si darvari ce facem Mircea?De ce nu ai facut contestatie atunci?
MIHAI PRIPON - CARP UNITED TEAM.

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: contestatie catre membrii CTDA

Mesaj de mirceaef »

adi, azi au fost depuse 4 (patru) contestatii. ce s-a intamplat cu celelalte?

merge si asa. inainte de toate, te intreb sincer, esti sigur ca vrei sa duci aceasta indatorire si onoare de director de arbitraj al turneului pana la capat? esti convins ca ii poti face fata? te tin nervii? pentru ca din punctul meu de vedere incepi sa dai semne de slabiciune. si iti cam flicare articolele alea de regulament prin fata ochilor.

acum. ca opinie personala. fips-ed nu permite intrarea in stand unei echipe care nu e in formula completa. nu stiu ce boala au la cap, probabil ca ei considera totusi ca aceasta competitie nu e un fel de vacanta, de amuzament in timpul liber, daca ma lasa nevasta ma duc si io la campionatu' national, nu, ei considera ca un cm de crap e un sport! la care prima conditie, ca sa poti fi considerat participant, este, stiu ca pare incredibil, sa participi!!! iti vine sa crezi?!! organizatorii astia de cm considera ca trebuie musai sa participi ca sa poti fi considerat participant!
la noi, in romania, unii organizatori, in frunte cu directorul de arbitraj, considera ca nu e necesar sa participi ca sa poti fi considerat participant la cn. nu! e ca la coada la lapte. iti lasi si tu rand acolo. daca ai chef sa mergi sa cumperi lapte, bine, daca nu, nu.
eu, personal, cosider ca e o dovada de bun simt ca in momentul in care te-ai inscris la cn sa si treci pe acolo. macar sa treci pe acolo! si eu m-am certat cu sotia si mi-am planificat concediul in functie de manse. si eu am probleme la birou, dupa ce ca e criza produc mai putin si cheltuiesc mai mult. dar eu, ca pescar de competitie, ca pescar care priveste acest cn drept o intrecere sportiva la cel mai inalt nivel posibil in tara noastra, o si tratez ca atare. e o dovada de respect elementar ca in momentul in care te-ai inscris sa faci macar act de prezenta. daca tot dam exemple din sport, si e normal sa facem asa, ca nu cred ca ni se potrivesc cele din industria metalurgica, nadal cand a vazut ca e accidentat, nu s-a inscris la ultimul turneu de grand slem. si e ditamai vedeta. putea sa-i anunte p’aia cu cinci minute inainte. ce putea sa-i faca zarguzon ala al lor.

in fine. pana acum TU ai decis ca o echipa poate intra in stand in formula incompleta, impotriva regulamentului, daca ma intrebi pe mine. majoritatea participantilor, ca si mine de altfel, habar nu au avut de decizia ta. ceea ce ma mira in momentul de fata este cum se face ca pana acum ai decis de capul tau iar acum, brusc, adresezi una din cele patru contestatii primite azi ctda si maestrului ei de ceremonii? simti ca nu mai poti judeca limpede sau vrei sa fugi de responsabilitate?

si daca tot te-ai apucat sa-mi postezi contestatiile pe site, iti promit sa o sa postezi una pe zi de maty :D :D :D
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: contestatie catre membrii CTDA

Mesaj de Zarguzon Adi »

[quote="mirceaef"]adi, azi au fost depuse 4 (patru) contestatii. ce s-a intamplat cu celelalte?

merge si asa. inainte de toate, te intreb sincer, esti sigur ca vrei sa duci aceasta indatorire si onoare de director de arbitraj al turneului pana la capat? esti convins ca ii poti face fata? te tin nervii? pentru ca din punctul meu de vedere incepi sa dai semne de slabiciune. si iti cam flicare articolele alea de regulament prin fata ochilor.

acum. ca opinie personala. fips-ed nu permite intrarea in stand unei echipe care nu e in formula completa. nu stiu ce boala au la cap, probabil ca ei considera totusi ca aceasta competitie nu e un fel de vacanta, de amuzament in timpul liber, daca ma lasa nevasta ma duc si io la campionatu' national, nu, ei considera ca un cm de crap e un sport! la care prima conditie, ca sa poti fi considerat participant, este, stiu ca pare incredibil, [u]sa participi[/u]!!! iti vine sa crezi?!! organizatorii astia de cm considera ca trebuie musai sa participi ca sa poti fi considerat participant!
la noi, in romania, unii organizatori, in frunte cu directorul de arbitraj, considera ca nu e necesar sa participi ca sa poti fi considerat participant la cn. nu! e ca la coada la lapte. iti lasi si tu rand acolo. daca ai chef sa mergi sa cumperi lapte, bine, daca nu, nu.
eu, personal, cosider ca e o dovada de bun simt ca in momentul in care te-ai inscris la cn sa si treci pe acolo. macar sa treci pe acolo! si eu m-am certat cu sotia si mi-am planificat concediul in functie de manse. si eu am probleme la birou, dupa ce ca e criza produc mai putin si cheltuiesc mai mult. dar eu, ca pescar de competitie, ca pescar care priveste acest cn drept o intrecere sportiva la cel mai inalt nivel posibil in tara noastra, o si tratez ca atare. e o dovada de respect elementar ca in momentul in care te-ai inscris sa faci macar act de prezenta. daca tot dam exemple din sport, si e normal sa facem asa, ca nu cred ca ni se potrivesc cele din industria metalurgica, nadal cand a vazut ca e accidentat, nu s-a inscris la ultimul turneu de grand slem. si e ditamai vedeta. putea sa-i anunte p’aia cu cinci minute inainte. ce putea sa-i faca zarguzon ala al lor.

in fine. pana acum TU ai decis ca o echipa poate intra in stand in formula incompleta, impotriva regulamentului, daca ma intrebi pe mine. majoritatea participantilor, ca si mine de altfel, habar nu au avut de decizia ta. ceea ce ma mira in momentul de fata este cum se face ca pana acum ai decis de capul tau iar acum, brusc, adresezi una din cele patru contestatii primite azi ctda si maestrului ei de ceremonii? simti ca nu mai poti judeca limpede sau vrei sa fugi de responsabilitate?

si daca tot te-ai apucat sa-mi postezi contestatiile pe site, iti promit sa o sa postezi una pe zi de maty :D :D :D[/quote]

Am postat singura contestatie semnata de cei care au facut-o. Celelalte 3 contestatii erau semnate de presedintele clubului din care fac parte si nu de cei care au facut acele contestatii.

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: contestatie catre membrii CTDA

Mesaj de Zarguzon Adi »

3. pentru ca o contestatie sa fie luata in considerare, aceasta trebuie depusa in scris in
cel mult 30 min de la consumarea faptei sau de la afisarea rezultatelor partiale; taxa
pentru contestatie este de 50 LEI; aceasta va fi inapoiata contestarului daca faptele
din contestatie sunt confirmate;in caz contrar taxa revine organizatorului;
@mirceaf citeste bine paragrafu asta din regulament care este foarte explicit.
PENTRU PRIMELE DOUA MANSE TIMPUL DE DEPUNEREA CONTESTATILOR A EXPIRAT IAR MNSA DE LA LATES NU A INCEPUT
PS:FIPS-CIPS prevede REZERVA

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: contestatie catre membrii CTDA

Mesaj de Andrei I »

...sau dupa afisarea rezultatelor partiale...

rezultate partiale ale acestei competitii vor fi pana in ultima secunda a mansei 5.
Nu scrie explicit ...rez partiale ale mansei...orice contestatie e valida. In plus nu se contesa rezultatele...ci nerespectarea regulamentului!
Milionar excentric

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: contestatie catre membrii CTDA

Mesaj de Dan Mitranescu »

Zarguzon Adi scrie:3. pentru ca o contestatie sa fie luata in considerare, aceasta trebuie depusa in scris in
cel mult 30 min de la consumarea faptei sau de la afisarea rezultatelor partiale; taxa
pentru contestatie este de 50 LEI; aceasta va fi inapoiata contestarului daca faptele
din contestatie sunt confirmate;in caz contrar taxa revine organizatorului;
@mirceaf citeste bine paragrafu asta din regulament care este foarte explicit.
PENTRU PRIMELE DOUA MANSE TIMPUL DE DEPUNEREA CONTESTATILOR A EXPIRAT IAR MNSA DE LA LATES NU A INCEPUT
PS:FIPS-CIPS prevede REZERVA
Eu la Lates cum trebuie sa procedez ?

Fac contestatie la inceputul concursului cand am sa vad ca este modificat regulamentul sau iau un top de hartie gata tiparit si fac contestatie la fiecare ten in parte care nu mi se cantareste ?

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: contestatie catre membrii CTDA

Mesaj de Zarguzon Adi »

Eu la Lates cum trebuie sa procedez ?

Fac contestatie la inceputul concursului cand am sa vad ca este modificat regulamentul sau iau un top de hartie gata tiparit si fac contestatie la fiecare ten in parte care nu mi se cantareste ?[/quote]


Conform regulamentului tenul se puncteaza. Dar la fel cum s-a procedat si la celelalte 2 manse (la Darvari s-a pescuit de la "10 la 14", la Hobaia nu s-a punctat tenul) , organizatorul de mansa ( pt Lates Gabi Sandu) isi rezerva dreptul a aduce unele modificari in scris ale regulamentului pt care la sfarsitul turneului va raspunde daca i se va contesta decizia.
P.S. sunt curios cum se vor face standuri de 8/8 ,cum se va respecta distanta de 50 m intre standuri, cum se vor da directiile de pescuit si ce specii de pesti vor puncta la Tancabesti pentru a nu supara pe cei care doresc cu ardoare respectarea regulamentului.

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: contestatie catre membrii CTDA

Mesaj de Florentin Iuga »

Zarguzon Adi scrie:P.S. sunt curios cum se vor face standuri de 8/8 ,cum se va respecta distanta de 50 m intre standuri, cum se vor da directiile de pescuit ...
Ai fost la sedinta de definitivare a regulamentului, desfasurata la sediul AVP, deci banuiesc ca stii raspunsurile dar pentru ceilalti, am mai postat inca odata filmarea integrala a sedintei: http://www.infopescar.tv/carp_zone_video.html
Pentru Tancabesti in mod specific am ridicat aceste probleme si s-au luat unele decizii concretizate in regulament prin urmatoarele formulari :
"-distanta intre standuri va fi intre centre de minim 50 metri.( exceptie locurile cu directii de pescuit divergente)
-standul va avea dimensiunile de "8 metri pe 8 metri" utilizabili pe toata suprafata; (in limita posibilitatilor)"

Acum urgent voi lamuri si problema tenului, pe topicul mansei.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”