Etapa a-III-a CN - Lates

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Re: Etapa a-III-a CN - Lates

Mesaj de Zambaccian »

Vladut Mateianu
Subiectul mesajului: Re: Etapa a-III-a CN - LatesScris: Lun Iul 13, 2009 9:18 pm
Din fericire ptr tine, nu a fost specificat in regulament ca nu se poate pescui singur....deci poti sa stai linistit !
Dar, stiind ca si tie iti plac lucrurile logice, vreau sa te intreb daca ti se pare normal ca o "echipa" sa fie alcatuita doar dintr-un pescar ? Asa, vine unul ca mine(de exemplu) , participa singur, se califica si apoi il ia ca partener la CM pe cel care ofera mai mult.....E normal ?

Vladut, te-ai hotarat pana la urma daca esti de acord sau nu ca un pescar sa pescuiasca singur?! Din cele de mai sus vad ca n-ai nimic impotriva, desi tu ai pus primul problema asta. Sunt 2 chestiuni distincte in ce zici tu:
1. Echipa inscrisa de 2, din care la un moment dat n-a putut participa decat 1.
2. Echipa inscrisa de 1.

Poti posta o lista cu echipele care se incadreaza la fiecare din cele 2 puncte de mai sus? Asa, de curiozitate.
Essential fishing tackle: Jura, Bushmills, Glenmorangie

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Etapa a-III-a CN - Lates

Mesaj de cornel rosioru »

Florentin Iuga scrie:Corect Maestre. Sorin si-a indeplinit atributiile pe care le avea ca observator AVP si a semnalat neregula. De aceea spun ca trebuie sa mearga mai departe. Dar mai avea o posibilitate. Sa faca o contestatie scrisa in numele CClub, ca observator din partea clubului (conform regulamentului). Si eu am recunoscut ca ma simt la fel de vinovat ca ceilalti toti pentru ca m-am complacut in aceeasi situatie dar nici eu nu am beneficiat de figura 10-14, doar 12-14 (si de fapt am facut 13-14 :evil: ) pentru ca in stanga aveam linia de inalta tensiune (stand C2), insa nu m-ati auzit sa ma plang ca altii au fost favorizati si eu nu. Mi-am "binecuvantat" norocul 72 de ore si gata.
De Soare nu te mai lua ca n-ai dreptate. Nu ne trata ca pe copiii de gradinita cu cine merge, rezerva sau jucatorul?! Te intreb eu atunci, daca pleaca lotul cu 2 rezerve si ajunge acolo numai cu una, cum procedam? Dam cu banul care din delegatie se transforma in rezerva si eventual intra si in joc? Stii despre ce e vorba nu? Corect 100%?
Sau situatii de criza sunt numai pentru unii ori poate incep numai de la un anumit nivel (national). Cu ce unitati de masura ale constiintei judecam, sa stiu ca poate ma razgandesc si va dau dreptate total.

p.s. Cred ca e cazul sa aud si parerile celorlalti membrii CDTA pentru ca vom fi pusi in situatia de a judeca o decizie a arbitrului de sector, a arbitrului sef si a directorului de arbitraj, singurii in masura sa decida (nu organizatorul mansei).
Florentin, dupa parerea mea cumulul de funtii duce la anarhie.
Piticu avea deja 2 funtii in acest turneu, observator si capitan al noului lot. Daca uza si de cea de presedinte de club intervenea comflictul de interese iar pina la scandal nu mai era decit un pas.
Personal cred ca a facut bine. A demisionat din cele 2 functii legate de turneu si a aparat cauza clubului a carui presedinte este.
In aceasi situatie a fost Victor Oana. Eu nu spun ca a incalcat regulamentul cu buna stiinta. Dar a vrut sa le faca pe toate. A fost director de turneu, organizator si presedinte de club. Stiu e in firea omului si aproape imposibil sa faci abstractie de 2 din aceste functii si sa fi doar director de turneu.
A fost un fel de 3 in 1 si asta a dus la incalcarea regulamentului.

Referitor la echipe. Soare a fost ultimul care a pus aceasta intrebare si daia i-am raspuns lui.
Problema care o ridici tu nu e reala.
Vorbim de lucruri diferite. Calificarile se fac pe echipe individuale, daia pun problema care din cei 3 formeaza in final echipa de 2. Lotul este format din 3+1 echipe de doi. Evident aici apar 2 rezerve.
Asta a fost sistemel ales (echipe de 2 pescari) si nu o putem judeca cu constiinta, ci cu regulamentul.
In cazul loturilor nu erau probleme. Cu constiinta trebuia sa judece cine a votat sistemul individual.

Cit priveste CTDA regulamentul spune:
Regulament de desfasurare
Orice situatie neprevezuta in acest regulament care apare pe perioada desfasurarii etapelor turneului AVP vor fi analizate de CTDA.

Ce te faci cind cind unul din membri CTDA a incalcat regulamentul?
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Etapa a-III-a CN - Lates

Mesaj de Vladut Mateianu »

Madalin, eu nu sunt de acord ca o echipa sa poata pescui doar cu un pescar(indiferent daca vine singur de la inceput sau ramane singur pe parcurs), dar este doar problema mea....Nu este specificat in regulament, deci inseamna ca este voie. Si trebuie sa jucam cum scrie la carte ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: Etapa a-III-a CN - Lates

Mesaj de Sorin Ionescu »

Maestre hai ca reformulez"

ar fi fost bine ca in regulament sa fie un paragraf care sa permita intr-o singura mansa din 5 ca unul dintre cei doi pescari dintr-o echipa sa poata fi inlocuit de la inceputul pana la sfarsitul mansei de catre o alta persoana care indiferent de rezultat sa nu fie luata in considerrare la creerea lotului national.aceasta pers sa mearga la o mansa doar pt a fi toate echipele de 2 pescari.

In alta ordine de ideei e absurd sa sustinem sus si tare ca in 5 etape de calificari nici unuia dintre jucatori nu i se poate intampla nimic ce l-ar putea determina sa lipseasca la una dintre manse..!!! pt o situatie de acest gen ar fi trebuit sa fie gasita o solutie agreata de toata comisia inca de la inceputul turneului pt a se evita situatii de acest gen.
Ca asta nu a fost luat in calcul nu e vina celui ce se afla intr-o asa postura gresesc???
Intotdeauna vor fi lucruri care trebuiesc rezolvate din mers,cat de buna va fi rezolvarea tine doar de mobilizarea ,de intuitia comisiei si de unitatea sa..

Personal cred ca se va gasii cea mai buna rezolvare a acestei probleme daca se vor lasa la oparte toate orgoliile personale iar intepaturile si carcota vor inceta....Oare o fi posibil?? :)
Campion National 2011

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Etapa a-III-a CN - Lates

Mesaj de cornel rosioru »

Soare,
Noi discutam cazul de fata.
Daca a fost bine s-au nu nu stiu.
La momentul cind s-a discutat acest punct din regulament asa s-a hotarit.

Ca nu s-a respectat in primele 2 etape, nu e treaba mea. Dar atunci vin si intreb, de ce s-ar respecta in urmatoarele? Eu doar intreb.

Ca ar fi bine de la anul cu o rezerva care se sacrifica pt. titular, iar nu stiu. Trebuie discutat si hotarit. Dar poate la anul se face pe loturi si atunci rezervele sunt prevazute.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Etapa a-III-a CN - Lates

Mesaj de andrei vladeanu »

precizare
vad ca se vorbeste de "manse". de 5 manse de calificare. si de faptul ca regulamentul ar fi trebuit sa prevada si o schimbare "la una din manse"
turneul a fost gandit initial ca o serie de 5 concursuri individuale, cu TAXE si PREMII separate. taxele pe care le prevazusem eu, gogu, piticu si lv erau intre 1000 - 1500 lei/concurs. noi am gandit si am muncit la acest proiect o luna.
prin urmare, despre schimbari nu putea fi vorba, pentru ca o echipa care nu avea un om valid, urma sa sara etapa respectiva. logic, nu-i asa?
cand am prezentat proiectul Turneului, la oana in casa (unde altundeva? :D ) acesta a "ciuntit" doua puncte decisive (intr-o secunda!):
1. taxa (ca sa fie popular, fara sa se gandeasca la repercusiuni)
2. punctajul. in proiectul initial doar primele 15 echipe din fiecare etapa primeau puncte avp (gen formula 1). oana a zis sa primeasca toti puncte, sa se vada in revista, ca doar d'aia vin la cn....

in acel moment, Turneul s-a cam dus p.... de suflet.
o sa fie mari probleme la ultimele etape.

rezumat
daca se respectau coordonatele initiale ale proiectului, Florentin (de exemplu) ar fi anuntat din timp un concurs la tancabesti, cu taxa x si premiile z, la care ar fi participat cei interesati de puncte avp si altii doar pt premii si lac.
la livada, la fel.
The One Team

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Etapa a-III-a CN - Lates

Mesaj de cornel rosioru »

Vladut Mateianu scrie:Madalin, eu nu sunt de acord ca o echipa sa poata pescui doar cu un pescar(indiferent daca vine singur de la inceput sau ramane singur pe parcurs), dar este doar problema mea....Nu este specificat inregulament, deci inseamna ca este voie. Si trebuie sa jucam cum scrie la carte ! :wink:
Regulamentul spune: fiecare echipa este compusa din 2 pescari.
Cum trebuia specificat? Fiecare echipa este compusa din 2 pescari, virgula, nu unul ?
Pai in situatiatia asta regulamentul nu se mai adresa oamenilor in toata firea. (o spun blind ca sa nu jignesc)
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Etapa a-III-a CN - Lates

Mesaj de Sionut »

cornel rosioru scrie:
Regulamentul spune: fiecare echipa este compusa din 2 pescari.
Domn Cornel,
si ce sanctiuni prevede regulamentul daca nu se respecta acest punct ?
CS APS

Avatar utilizator
CLAUDIU COZMA
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 550
Membru din: Mar Iun 05, 2007 14:56
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Etapa a-III-a CN - Lates

Mesaj de CLAUDIU COZMA »

cornel rosioru scrie:
Vladut Mateianu scrie:Madalin, eu nu sunt de acord ca o echipa sa poata pescui doar cu un pescar(indiferent daca vine singur de la inceput sau ramane singur pe parcurs), dar este doar problema mea....Nu este specificat inregulament, deci inseamna ca este voie. Si trebuie sa jucam cum scrie la carte ! :wink:
Regulamentul spune: fiecare echipa este compusa din 2 pescari.
Cum trebuia specificat? Fiecare echipa este compusa din 2 pescari, virgula, nu unul ?
Pai in situatiatia asta regulamentul nu se mai adresa oamenilor in toata firea. (o spun blind ca sa nu jignesc)
corect Nea Cornele dar acelasi regulament prevede la fel de clar ca in anumite situatii o echipa de doi se poate reduce la ,virgula , un singur competitor perfect regulamentar dupa primul minut si in acest caz unde mai este echipa compusa din doi pescari :!:

mie mi se pare ca aceste doua puncte din regulament se bat cap in cap ; si unul dintre ele nu i-si are rostul
<°))))))><
><((((((°>

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Etapa a-III-a CN - Lates

Mesaj de cornel rosioru »

andrei vladeanu scrie:precizare
vad ca se vorbeste de "manse". de 5 manse de calificare. si de faptul ca regulamentul ar fi trebuit sa prevada si o schimbare "la una din manse"
turneul a fost gandit initial ca o serie de 5 concursuri individuale, cu TAXE si PREMII separate. taxele pe care le prevazusem eu, gogu, piticu si lv erau intre 1000 - 1500 lei/concurs. noi am gandit si am muncit la acest proiect o luna.
prin urmare, despre schimbari nu putea fi vorba, pentru ca o echipa care nu avea un om valid, urma sa sara etapa respectiva. logic, nu-i asa?
cand am prezentat proiectul Turneului, la oana in casa (unde altundeva? :D ) acesta a "ciuntit" doua puncte decisive (intr-o secunda!):
1. taxa (ca sa fie popular, fara sa se gandeasca la repercusiuni)
2. punctajul. in proiectul initial doar primele 15 echipe din fiecare etapa primeau puncte avp (gen formula 1). oana a zis sa primeasca toti puncte, sa se vada in revista, ca doar d'aia vin la cn....

in acel moment, Turneul s-a cam dus p.... de suflet.
o sa fie mari probleme la ultimele etape.

rezumat
daca se respectau coordonatele initiale ale proiectului, Florentin (de exemplu) ar fi anuntat din timp un concurs la tancabesti, cu taxa x si premiile z, la care ar fi participat cei interesati de puncte avp si altii doar pt premii si lac.
la livada, la fel.
Acum se vede ca turneul transformat intr-un concurs popular e falimentar.
Organizatorii de etape sunt pusi in situatia neplacuta de a nu mai avea concurenti.
Ce se fac daca nu vor avea 24 de echipe, situatia in care regulamentul spune ca o etapa care nu intruneste nr. de echipe nu este validata ?
Initial turneul era gindit cu premii iar AVP pusese la dispozitia organizatorilor spatii in revista pt. atragerea sponsorilor.
Nici unul nu a folosit aceasta oportunitate, nu au reusit sa atraga sponsori pt. etapa organizata de ei, daramite pt. lotul national.
Trei lulele la primele 2 etape au fost din obligatii si prietanii.
La o analiza amanuntita este clar. Acest turneu a fost compromis inca de la inceput. Ce se intimpla acum este logic.
Daca cei ce s-au implicat erau responsabili, turneul asigura lotului banii necesari, pescarii primeau premii s-au satisfactia reprezentarii RO, sponsorii beneficiau de reclama iar acum nu ne mai puneam problema daca vom avea echipe la ultimele etape.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”