Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14763
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Mesaj de gor965 »

In mare masura ai dreptate. Asa este, pe vremuri concursurile erau doar pe cantitate. Mentionand valoarea aia, de 10 ori mai multe concursuri private, vroiam sa atrag atentia asupra faptului ca masa de pescari de crap prinsi in competitiile private a crescut imens in comparatie cu masa de pescari implicati in CN. Mai mult, dand exemplul din 2010, am incercat sa atrag atentia asupra faptului ca nu mai vin deloc pescari din restul tarii (pescari vechi care la randul lor au concurat de obicei in concursuri pe cantitate).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:In mare masura ai dreptate. Asa este, pe vremuri concursurile erau doar pe cantitate. Mentionand valoarea aia, de 10 ori mai multe concursuri private, vroiam sa atrag atentia asupra faptului ca masa de pescari de crap prinsi in competitiile private a crescut imens in comparatie cu masa de pescari implicati in CN. Mai mult, dand exemplul din 2010, am incercat sa atrag atentia asupra faptului ca nu mai vin deloc pescari din restul tarii (pescari vechi care la randul lor au concurat de obicei in concursuri pe cantitate).
Nu numai pescari din tara nu mai vin , inclusiv multi pescari vechi din Bucuresti nu mai vin.
Este normala schimbarea intre generatii.
Numai ca nu avem cu cine sa schimbam, pentru ca generatiile noi pescuiesc "tematic". :)

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Mesaj de barbumarius »

Foarte bine punctat Dane.
As mai vrea sa completez doar cu un singur lucru, CN nu este Cupa Romaniei(ca sa intelegeti mai bine ce vreau sa spun ganditi-va la fotbal unde liga 1 este de fapt selectarea valorilor iar cupa este un sport de masa)
Pescarii buni(daca sunt buni) vor putea oricand sa isi faca loc intr-un club daca au valoare(adica sa dovedeasca in concursuri private). Daca iesi pe podium constant la concursuri de cantitate nu ai cum sa nu iti faci loc intr-un club care vrea sa participe la CN.
Deci George, degeaba ai de 10 ori mai multe concursuri de calitate dar ai de 10 ori concursuri de cantitate. La ultimul concurs de la Teiu auzeam lumea comentand cum ca nu mai vin daca se mai face pe "cantitate"(ce ma duc sa imi dea Baboieru sau Culita cu balta in cap?"). Pai si atunci ce sa cautam la CN? Sa incurcam lumea? Poate ca o sa supar pe cativa, dar asta e realitate su daca vrem sa progresam trebuie sa o acceptam.

PS George, mi-a placut si articolul tau pt ca este unul de mobilizare, ceea ce ne cam lipseste la ora asta.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Mesaje: 478
Membru din: Mie Dec 09, 2009 15:47
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Mesaj de Ion Mironov »

Dan Mitranescu scrie:
gor965 scrie:In mare masura ai dreptate. Asa este, pe vremuri concursurile erau doar pe cantitate. Mentionand valoarea aia, de 10 ori mai multe concursuri private, vroiam sa atrag atentia asupra faptului ca masa de pescari de crap prinsi in competitiile private a crescut imens in comparatie cu masa de pescari implicati in CN. Mai mult, dand exemplul din 2010, am incercat sa atrag atentia asupra faptului ca nu mai vin deloc pescari din restul tarii (pescari vechi care la randul lor au concurat de obicei in concursuri pe cantitate).
Nu numai pescari din tara nu mai vin , inclusiv multi pescari vechi din Bucuresti nu mai vin.
Este normala schimbarea intre generatii.
Numai ca nu avem cu cine sa schimbam, pentru ca generatiile noi pescuiesc "tematic". :)
si pe bani....sau pe reclama pentru cea mai buna nada de pe fata pamantului
Mironov Ion Valentin
http://www.barcute-plantat.com
0726424099

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Mesaj de pharaoh »

Dan Mitranescu scrie: Generatiile ultimilor ani se antreneaza in competitii pentru "calitate" .Cand aud regulamentul de la CN, li se pare cam anormal.
..............................
Faceti un CN "cantitate-calitate", sau eventual numai "calitate" si nu o sa mai fie loc pe Corbu. :)
Foarte adevarat!! :oops:
Marius Sârbu

oliviu orhei
Mesaje: 587
Membru din: Joi Aug 20, 2009 9:08

Re: Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Mesaj de oliviu orhei »

Se convoaca pentru saptamana15-20.02.2016 sedinta Subcomisiei de pescuit sportiv la crap.
Data urmand a fii comunicata dupa sedinta Consiliului AGVPS.
La sedinta vor participa numai cluburile care au aderat la AGVPS si asociatiile AVPS.
Ordinea de zi:
1. Informaare cu problemele discutate la sedinta CIPS de la Roma;
2. Informare cu problemele discutate in sedinta Consilului AGVPS;
3. Probleme de organizare a Campionatului AGVPS - 2016.

Multumesc,

Presedintele subcomisiei de pescuit la crap AGVPS din Romania
Oliviu Orhei

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Mesaj de petre iulian »

Marian Constantin scrie:Păcat ca încă sunt cluburi care încă pun botul la aceasta vrăjeală. ..încă cred ca sunt oameni cerebrali și nu se asociază cun aceasta plaga ...
Campionatul național va merge mai departe indiferent de cei care trădează. .. alea doua cluburi ...
Încă suntem puternici și vom trece de trădători. ...
-------

Mary eu personal sunt cam satul de asa zisele "cluburi sportive de pescuit ". La noi nu prea exista asa ceva ..cu mici exceptii . Noi Green Lake am luat membrii de la zero si de 6 ani tot `crestem/invatam alte generatii . Cate cluburi sportive fac acest lucru ? Acum apare un smeker cu bani si peste noapte infinteaza un club asa -zis sportiv .Dar nu investeste in cresterea membrilor si baga bani numai in pescari buni luati de la alte cluburi . E aici intervine problema si cred ca facand pasul catre federatie unde regulile sunt destul de clare , eu pot proteja "investitia/cresterea membrilor " de cluburile "fantoma ". Am citit-recitit ce scrie la capitolul "transfer" si-mi pot proteja "investitia" daca facem pasul catre federatie .

Oricum nu facem acest pas pana nu dispare de la conducere domnul Popescu :wink:

o zi buna :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nimeni nu trebuie sa se grabeasca, in curand va exista o alternativa.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

melcu
Mesaje: 102
Membru din: Vin Aug 22, 2014 1:51
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Mesaj de melcu »

Marius,la Teiu,din punctul meu de vedere a fost vorba de pescuit la "orice"...
Cupa "Doctor Fishing" s-a consacrat datorita pescuitului exclusiv la boilies si pe CANTITATE! asa ca nu putem compara mere cu pere pentru ca pana la editia din 2015 la care faci tu referire s-a jucat cu casa inchisa inca din primele zile de la postarea pa forum...de aici si "maraielile"
De acord cu tine ca intr-un concurs ar trebui sa fie primordiala cantitatea, dar hai sa lasam un concurs care aduna impatimitii pescuitului la boilies sa ramana asa cum s-a "nascut"...

ps. si eu am fost unul dintre "maraitori" datorita "papalastii"... :wink:

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Programul Campionatului AGVPS - editia 2016

Mesaj de barbumarius »

Melcule vezi ca te- ai trezit vorbind. Eu ma refer la cu totul altceva. Tu mergi pe drumul tau.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”