REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Andrei I »

mda,,, m-am lamurit ... in primul regulament nu aparea, apoi mai jos pe pagina a fost repostat cu adaugirea inaintasului de maxim 25 lbs. Tot nu inteleg de ce dracu trebuie sa avem inaintas de maxim 25lbs care se rupe clar la plumb de 120g in aruncare, si in mod curent folosim cu totii undeva pe la 40lbs.

@ Adi Zarguzon ... e vreo explicatie cu maxim 25lbs?! de ce nu 40? Un inaintas mai subtire, sau mai putin rezistent se rupe mai usor, si creezi un paienjenis mai mare in apa ... trebuia sa fie cumva minim 25lbs si e eroare de redactare? Pentru ca asa (minim 25lbs)intr-adevar are sens...in primul rand este o masura de siguranta pentru cei ce se pot afla pe malul de vis-a-vis si nu e de gluma cu chestia asta. Inaintas de maxim 25lbs insemna multi plumbi zburatori! Eu personal o consider o greseala. Chiar si daca o fi o reglementare CIPS tot aiurea e...mai e cineva de aceeasi parere cu mine sau exagerez eu ?
Milionar excentric

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Andrei I »

Am verificat si regulamentul CIPS.... nu apare nici o chestie privind rezistenta inaintasului de maxim 25lbs :oops:

Ba dimpotriva se recomanda un inaintas cat mai rezistent, fara insa a i se specifica valoric rezistenta, tocmai mergand pe ideea sigurantei!

Citat din regulamentul CIPS: "Only traditional angling methods with a lead of a minimum of 50 g will be allowed. If it breaks, the type of mounting used will allow the fish to easily free itself from the lead. At the same time, the mounting should also have a “anti shock” system in order to avoid breaks when casting." - adica ideea e sa evitam ruperea la lansare nu sa o impunem prin regulament.

Deci?...
Milionar excentric

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Re: REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Zambaccian »

@laurentiu & cornel serbu
Nu se poate marca lanseta cu bambina fosforescenta pentru ca :

18. este permisa doar iluminarea cortului si o lumina discreta de tipul lampii de cap pentru
scoaterea pestelui;
19. este interzisa folosirea altor tipuri de iluminat decat cele prevazute la punctul "18";

:D :D :D :D

@Andrei
Bravo, cu asta ar trebui sa fi adus argumentul final in vederea renuntarii la 25 lbs.
Rugam organizatorii sa ia o decizie.
Essential fishing tackle: Jura, Bushmills, Glenmorangie

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de andrei vladeanu »

oanavictor scrie:Valerica ,acul poti sa-l legi si cu ''cablu de remorcare'' :lol: :lol:
Pe raspunderea mea :!:
la cupa pelicanu' merge asta cu "pe raspunderea ta". ca d'aia ai avut balamuc la fiecare editie :D
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de andrei vladeanu »

referitor la rezistenta inaintasului, am avut ieri o discutie foarte oficiala cu adrian zarguzon (director arbitraj turneu)
l-am intrebat protocolar:
de unde p...a mea ai scos-o p'asta cu 25 lb? :D :D

a zis ca s-a strecurat o greseala, fireste. este vorba de 50 lb. o sa intre si el sa posteze lucrul acesta.
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de andrei vladeanu »

Cristi Y scrie:Lansetele de rezerva , inclusiv lanseta de marker va fi tinuta in rastel , trecuta pe opis si folosita cu aprobarea comandantului garzii in prezenta caporalului de schimb...pe timp de noapte lanseurile se fac avand fatza luminata si in prealabil facandu-se somatiile regulamentare...
nu mai fa misto, tataie.
probabil ca n-ai auzit de intamplarea in care la MULINETA LANSETEI SPRIJINITA PE CORT A INCEPUT SA SE INVARTA TAMBURUL! parol. :evil:
The One Team

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Sionut »

Andrei I scrie: Sionut tu ai pus postarea asa la misto sa vezi cati si-au insusit regulamentul?
Nu a fost nici o urma e misto in postarea mea .... m-as bucura insa daca toti concurentii vor sti regulamentul foarte bine si vor incerca sa-l respecte.
CS APS

gigi nita
Mesaje: 154
Membru din: Sâm Feb 28, 2009 13:06
Puncte: 0
Localitate: Deva

Re: REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de gigi nita »

Domnilor hotarativa odata cu inaintasu 25lbs s-au mai mare numai sa stim si noi.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de andrei vladeanu »

50 lbs
The One Team

Mugur Ioan
Mesaje: 161
Membru din: Lun Iul 03, 2006 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT DESFASURARE -TURNEUL AVP-CAMPIONATUL NATIONAL

Mesaj de Mugur Ioan »

18. este permisa doar iluminarea cortului si o lumina discreta de tipul lampii de cap pentru
scoaterea pestelui;


Iliminatul cortului se poate face cu un reflector tip proiector, sau cu faza lunga de la masinile de langa stand??? :D :D
"Cine face si desface, toata ziua are ce face."
Mugur

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”