Tenul in calificari

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de EX-UL »

@Dan Mitranescu

esti inca tinar si dupa ce vei vedea ca a prinde multe peste , de orice fel , nu e totul , mai stam de vorba . Nu vreau decit sa-ti sugerez asa , usor , ca e mare chestie sa prinzi unul mare ( altii pescuiesc o viata si nu iau unul de 2 cifre ) , dar sa stii ca l-ai prins nu intimplator ci pentru ca ai simtit locul , ai pus ce trebuie pe scule , te-ai priceput cu nada care ii place lui , i-ai facut troaca cum stii mai bine si ca te simti sigur ca va raspunde invitatiei tale la masa , stai si astepti ( nu mult ... , faci un tabinet in timpul asta ! :lol: ) ...iti suna avertizorii si tu deja stii ca ai unul de 2 cifre pe lanseta AIA ! - asta vreau sa simti odata si mai vorbim dupa aia .
E misto sa prinzi peste mult , dar e sublim sa stii ca vei prinde pestele mare , pentru ca prin priceperea te-ai ocupat de chestia asta si ASTA VREI TU la acel moment . Cind lucrurile se intimpla asa cum TU STIAI deja , se cheama .... orgasm :lol: :lol: Tocmai lipsa de supriza , inaltza experientza acestui pescuit la crap , sus de tot . Imi selectez capturile ... ce misto ... Pur si simplu STII , mental vorbind , ce vei scoate din garla - selectia nu o mai face nada si locul ci priceperea ta de moment . Iti zic eu ca e misto joaca - poate te bagi odata ...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

cornel rosioru scrie:
Dan Mitranescu scrie:.
In clubul meu din 5 echipe participante 4 doresc pescuitul "pe bile" , dar si-au recunoscut subiectivitatea si au avut decenta sa "voteze" pentru punctarea tenului .
Vor sa te ajute? :D Adevarati colegi :D[/quote]

Problema-i alta !

Am sa-i ajut eu pe ei ! :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

Val Pangica jr scrie:@Dan Mitranescu

esti inca tinar si dupa ce vei vedea ca a prinde multe peste , de orice fel , nu e totul , mai stam de vorba . Nu vreau decit sa-ti sugerez asa , usor , ca e mare chestie sa prinzi unul mare ( altii pescuiesc o viata si nu iau unul de 2 cifre ) , dar sa stii ca l-ai prins nu intimplator ci pentru ca ai simtit locul , ai pus ce trebuie pe scule , te-ai priceput cu nada care ii place lui , i-ai facut troaca cum stii mai bine si ca te simti sigur ca va raspunde invitatiei tale la masa , stai si astepti ( nu mult ... , faci un tabinet in timpul asta ! :lol: ) ...iti suna avertizorii si tu deja stii ca ai unul de 2 cifre pe lanseta AIA ! - asta vreau sa simti odata si mai vorbim dupa aia .
E misto sa prinzi peste mult , dar e sublim sa stii ca vei prinde pestele mare , pentru ca prin priceperea te-ai ocupat de chestia asta si ASTA VREI TU la acel moment . Cind lucrurile se intimpla asa cum TU STIAI deja , se cheama .... orgasm :lol: :lol: Tocmai lipsa de supriza , inaltza experientza acestui pescuit la crap , sus de tot . Imi selectez capturile ... ce misto ... Pur si simplu STII , mental vorbind , ce vei scoate din garla - selectia nu o mai face nada si locul ci priceperea ta de moment . Iti zic eu ca e misto joaca - poate te bagi odata ...
Vreau sa ma intelegi ca sunt deasupra fenomenului. Nu vreau sa ma dau mare ... Am trecut si eu prin momente de acest fel cu emotii si satisfactii.
Am pescuit mult si nu neaparat de placere .
Am prins foarte multi pesti mari . Pe langa crapi am inclusiv somni de 30 ,40 chiar 62 kg ! Am salai de peste 10 cu recordul de 14kg. Una din calitatile pe care trebuie sa le aiba un pescar pentru a scoate acesi pesti este stapanirea de sine si controlul emotiilor . Eu le-am controlat pana nu le mai simt ... :D

Placerea pe care o am eu cand scot pesti sau cand ii pacalesc este ca si a unei prostituate cand agata pe cineva sau face dragoste . :D

Am venit in competitii pentru ca nu ma mai atragea pescuitul in sine (si nici foame nu-mi mai era ! :D )

Si sa stau acum sa atarn dupa o "captura" cand eu sunt ferm convins ca este 100% o chestie de noroc nu ma lasa creierasul ! :D

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Cristian Rudeanu »

@ Dan Mitranescu

Dupa cum am mai afirmat aici te consider un tip inteligent si un pescar de prima clasa. Am facut schimb de informatii si am fost amandoi corecti in ceea ce am spus. Am pescuit impreuna, cu rezultate decente, pot spune, asa ca stiu foarte bine ce poti. Accept ca punctarea tenului este la discretia organizatorului, desi faptul ca fiecare face cum il taie capul este aberant, dupa parerea mea. Dar sa impuneti nesectorizarea Tancabestiului este prea mult. Personal cred ca acest lucru se datoreaza dorintei de a evita ca mai mult de doua echipe ale clubului vostru sa cada in acelasi sector, asa cum au patit Pelicanii in etapa precedenta. Insa asta nu va scuza. Sunt convins ca obiectivitatea si corectitudinea ta vor conta cand se va definitiva regulamentul.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cristian Rudeanu scrie:@ Dan Mitranescu

Dupa cum am mai afirmat aici te consider un tip inteligent si un pescar de prima clasa. Am facut schimb de informatii si am fost amandoi corecti in ceea ce am spus. Am pescuit impreuna, cu rezultate decente, pot spune, asa ca stiu foarte bine ce poti. Accept ca punctarea tenului este la discretia organizatorului, desi faptul ca fiecare face cum il taie capul este aberant, dupa parerea mea. Dar sa impuneti nesectorizarea Tancabestiului este prea mult. Personal cred ca acest lucru se datoreaza dorintei de a evita ca mai mult de doua echipe ale clubului vostru sa cada in acelasi sector, asa cum au patit Pelicanii in etapa precedenta. Insa asta nu va scuza. Sunt convins ca obiectivitatea si corectitudinea ta vor conta cand se va definitiva regulamentul.
Este prima data cand aud ca nu se va sectoriza Tancabestiul .

Cred ca este o neantelegere !

Cel putin asa sper ...

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Cristian Rudeanu »

@ Dan Mitranescu

Eram sigur ca nu ma insel si ca tu nu poti fi de acord cu asa ceva. Vorbeste cu Florentin.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cristian Rudeanu scrie:@ Dan Mitranescu

Dupa cum am mai afirmat aici te consider un tip inteligent si un pescar de prima clasa. Am facut schimb de informatii si am fost amandoi corecti in ceea ce am spus. Am pescuit impreuna, cu rezultate decente, pot spune, asa ca stiu foarte bine ce poti. Accept ca punctarea tenului este la discretia organizatorului, desi faptul ca fiecare face cum il taie capul este aberant, dupa parerea mea. Dar sa impuneti nesectorizarea Tancabestiului este prea mult. Personal cred ca acest lucru se datoreaza dorintei de a evita ca mai mult de doua echipe ale clubului vostru sa cada in acelasi sector, asa cum au patit Pelicanii in etapa precedenta. Insa asta nu va scuza. Sunt convins ca obiectivitatea si corectitudinea ta vor conta cand se va definitiva regulamentul.

Cristi nu cunosc Tancabestiul asa de bine (am decat doua concursuri acolo) ,dar din cate stiu eu sunt diferente clare intre standuri ca valoare.
Nu stiu daca tenul este in masura sa echilibreze atat de mult valoarea acestora .

Tot ce stiu (si-ti garantez asta) este ca la noi in club nu s-au pus niciodata avantajele personale in fata echilibrarii etapei.

Nu stiu daca sectorizarea sau nesectorizarea sunt avantaj pentru noi sau pentru voi.

Sectorizarea poate sa fie un avantaj sau un dezavantaj dat de "conjuctura" (adica echipe mai slabe sau mai bune pe sector) .

Cred totusi ca este necesara o sectorizare si o sa punem aceasta problema in discutie la prima sedinta.

Sper ca nu este o urgenta daca se amana raspunsul pentru ca nu se fac "bile de sector" si "bile de balta'' cum a fost in situatia tenului la Lates cand lumea-si facuse "bile care nu prind ten" si nu se mai putea da inapoi de la nepunctarea acestuia . :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cristian Rudeanu scrie:@ Dan Mitranescu

Eram sigur ca nu ma insel si ca tu nu poti fi de acord cu asa ceva. Vorbeste cu Florentin.

Daca puteti sa ne ajutati cu pareri despre variante de sectoare valorice tinand cont de faptul ca se puncteaza si tenul suntem receptivi ...

Nu am vorbit cu Florentin ,dar cred ca aceasta idee a aparut in urma faptului ca valoarea standurilor pe Tancabesti este data si de directiile de pescuit ,iar daca acestea vor fi cele regulamentare se schimba situatia ...

Nu cunosc balta atat de bine incat sa am un punct de vedere sustinut , dar cred totusi ca trebuiesc facute sectoare ...

Cum spuneam : la sedinta ! Noi asa facem ! :D

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Cristian Rudeanu »

@ Dan Mitranescu
Nu stiu si pace sa ofer citate, asa se intampla daca ma invat cu forumul la batranete... :D Spui ca nu este nici o graba in luarea unei decizii si ca nu se face o nada diferita in functie de aceasta. In principiu ai dreptate, in realitate nu este normal sa asteptam spre a vedea ce mai inventeaza organizatorii fiecarei manse. Catalin Prichici poate cere sa se pescuiasca la Livada numai cu fire rosii, iar Dan Cotelici sa impuna la Sacel numai bile de 30 mm. Cu anason eventual...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Vladut Mateianu »

Daca imi permiteti o parere. Organizez de 5 ani concursuri la Tancabesti. Si cred ca cunosc (de fapt sunt sigur ! :D ) destul de bine balta. Concluzia mea : daca se puncteaza tenul, BALTA NU TREBUIE SECTORIZATA ! Se echilibreaza foarte mult, tenul mananca peste tot..... Dar, obligatoriu culoar de pescuit de 8 metrii, astfel incat cei care pescuiesc dupa ten (deci nadesc cu porumb uscat si alte "minuni") sa isi taie din sansele de a prinde crap romanesc ! :wink:
Si o sa vedeti ce se va intampla.... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”