Tenul in calificari

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Cristian Rudeanu »

Vladut, nu este chiar asa. Anul trecut Silviu Florescu a castigat atat Sectorul A cat si "generalul" pescuind pe Pontonul 1 unde din 500 kg prinse, vreo 400 kg au fost din teni. Dan Mitranescu a terminat pe 2 in acelasi sector pescuind la Avicola 1, cu 2 teni in 400 kg. Mircica Gheran si Coco au terminat destul de rau pescuind la Corcodus daca tin bine minte. Am vorbit personal cu ei si in ciuda faptului ca Mircica incerca de zor sa-i dea de cap nu reusisera sa prinda nici un ten ( atentie, vorbim de un pescar care chiar stie sa pescuiasca dupa specia asta ). Asa ca asta cu tenul care mananca peste tot si echilibreaza balta nu se confirma in totalitate.

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Cezar Bibu »

@Cristi,

Ceea ce spui tu e adevarat, dar Vladut a spus clar : sector de 8 m !!! Lucru care ...e greu de gestionat pe Tincabesti, Florentin a specificat f bine, e o balta mai mult circulara decit liniara...Greu de impacat si capra, si varza, si lupul.. :D Unde mai pui ca locurile s-au mai schimbat intre timp, pestele maninca mai peste tot acum, datorita lui Vlad ( chiar merita felicitat pentru ca a reusit sa mai echilibreze balta :wink: )

Asa ,ca fapt divers, daca stai sa te gindesti, pe pontonul 1 ai un sector cam cit Perisul ! :) Ma indoiesc ca oricine ar fi, ar mai avea rezultatele lui Silviu de anul trecut pescuind pe 8 m

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Cristian Rudeanu »

@ Cezar

Faptul ca se respecta regulamentul si se pescuieste pe culoarul de 8 m este un argument in plus in favoarea sectorizarii.

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Florentin Iuga »

Cristi, acorda-mi sansa sa-ti respect punctul de vedere si incearca sa compui o grila de sectoare valorice. Pe mine (si nu numai), sincer, nu m-a dus capul si crede-ma, am urmarit foarte atent rezultatele din ultima vreme, stii ca mi-am petrecut mai mult timp la Tancabesti decat acasa. :mrgreen:
Tine minte, 8m !

p.s. La ce folosesc sectoarele daca nu au valori diferite?
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Cristian Rudeanu »

@ Florentin

Cine a spus ca sectoarele ( si chiar locurile aceluiasi sector ) nu au valori diferite? Tu sustii ca balta este echilibrata, lucru cu care nu sunt de acord. Astazi merg la Tancabesti, am sa pescuiesc in primul lac, dar am sa-i si vizitez pe cei aflati la concurs. Am sa profit de acest lucru pentru a incerca o varianta de sectorizare pe care o vei primi de la Sorin, maine, la sedinta.

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Florentin Iuga »

Multumesc, vin si eu, poate ne gandim impreuna.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cristian Rudeanu scrie:Vladut, nu este chiar asa. Anul trecut Silviu Florescu a castigat atat Sectorul A cat si "generalul" pescuind pe Pontonul 1 unde din 500 kg prinse, vreo 400 kg au fost din teni. Dan Mitranescu a terminat pe 2 in acelasi sector pescuind la Avicola 1, cu 2 teni in 400 kg. Mircica Gheran si Coco au terminat destul de rau pescuind la Corcodus daca tin bine minte. Am vorbit personal cu ei si in ciuda faptului ca Mircica incerca de zor sa-i dea de cap nu reusisera sa prinda nici un ten ( atentie, vorbim de un pescar care chiar stie sa pescuiasca dupa specia asta ). Asa ca asta cu tenul care mananca peste tot si echilibreaza balta nu se confirma in totalitate.
Cam da ! Aici ai dreptate. Poate o solutie ar fi impartirea balti in doar 2 sectoare valorice !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Vladut Mateianu »

Sau uite o varianta si mai buna, cu conditia sa se puncteze si crapul si tenul, sa fie culoare de pescuit de 8 metri si aceste culoare sa fie facute de cineva care cunoste balta(ca sa echilibreze sectoarele).

Varianta cu 4 sectoare, de cate 6 echipe :

1. Ponton O(B)
2.Ponton Vernescu(D)
3.Vernescu(D)
4.Gorgan(A)
5. Ponton Vaci 3(B)
6.Vaci 2(B)
7.Vaci 1(B)
8. Vaci O(A)
9.Planet(A)
10.Bradu(D)
11.Pilhan(C)
12.Avicola 1(C)
13.Avicola 2(D)
14.Avicola 4(C)
15.Avicola 5(C)
16.Dreapta Pompe(C)
17.Parcare(B)
18. Scaldatoare(A)
19.Stanga Scaldatoare(A)
20.Dinamo(B)
21.Ponton 5(C)
22.Ponton 4(D)
23.Ponton 2(D)
24.Ponton 1(A)
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

Numai ca se pune in discutie faptul ca balt a devenit "egala" si nu trebuie sectorizata este o dovada clara ca tenul produce aceasta schimbare . :D

Macar asa sa-mi dati dreptate ! :D

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Vladut Mateianu »

N-ai inteles. Eu iti dau dreptate in multe cazuri.Ptr ca ai demonstrat ca esti pescar. Si eu respect performanta ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”