Tenul in calificari

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

Tot ce spui este adevarat.

Intradevar pistele de concurs trebuie sa fie apropiate ca potential de cea din Franta.

Numai ca la noi s-a plecat cu nepunctarea tenului farta sa stim exact situatia de acolo.

Poate ca potentialul baltii in ten este aproximat de unii care pescuiesc numai la bile .Asta mai mult ca sigur.

La Lates Pana nu a mers Catalin (Piticu) , Vasile si Mitranescu nu se stia ca este ten in balta !

Cu ocazia asta intreb : Stie cineva cat ten este in balta din Franta ?

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Cezar Bibu »

Sa nu fii de deochi, ce consens ! :lol: :lol:
1.e greu de gasit piste apropiate, dar asa, macar una-doua..
2.se presupune ca de data asta lotul va face un pescuit de control acolo, si atunci poti verifica aceasta ipoteza a ta, care poate fi teorema :D Asta bineinteles, tine de managementul echipei nationale, care la ora asta, e ...in criza !
3.stai linistit, se stia cit ten este la Lates
4.ceva informatii legate de lacul asta au fost aduse de Gogu, din cite stiu eu, inca din iarna, dar la momentul ala era muuult mai important sa se plateasca polite :evil:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cand a inceput mansa de la Lates am fost anuntat de catre Gabi Sandu ca standul pe care am cazut eu nu tine ten ...

Cu toate acestea am prins aproape 50 de bucati cu o greutate medie de 4 kg fara sa insist pe ten !!! Cu martori , sa nu credeti ca vorbesc aiurea !

Sunt convins ca acest lucru se datoreaza si faptului ca nu a pescuit nimeni dupa ten ( desi acesta a fost prins accidental pe toate standurile ) , dar in acelasi timp sunt convins ca aveam un mare avantaj la cum a mancat crapul ( ...sau cat mai este ... :roll: ).

Am luat decizia ca la toate concursurile la care am sa merg si nu se va puncta tenul sa leg o biluta de plumb de inotatoarea anala a tenilor prinsi, dupa care ii eliberez :D . Bila respectiva (10 g) nu va influenta cu nimic viata pestii , dar ne va aduce senzatii suplimentare cand va agata firele si vom avea trasaturi ...Asta este modul meu de protest ! :D

P.S. 50 de teni cu 50 de bilute pe Lates :D ...cred ca era un spectacol pe cinste !

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Cristian Rudeanu »

@ doeat-marko

Nu te obosi. Stii care este influenta razelor de luna asupra galosilor de guma ? Nu ? Ghinion, cand vei afla vei putea talmaci si regulamentele CN.

Avatar utilizator
Doeat
pescar de competitie
Mesaje: 2428
Membru din: Lun Mar 09, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: Arad
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Doeat »

Multi eroi sunt dupa razboi, asta a fost dezavantajul ca nu am cunoscut balta si ca pe o balta populata in proportie de 70%(pe putin, zic eu) cu amur s-a organizat concurs national de crap. Daca in Franta nu puncteaza amurul atunci ar avea logica sa nu puncteze nici la noi in calificari, dar atunci pistele si perioadele calificarilor sa fie mai inspirat alese in asa fel incat sa nu castigi cu 5 BUC un sector... sau mai rau la hobaia in 72 de ore sa ai numa un crap in drill in rest sa te nenoroceasca suprapopulatia tenului de pe balta care culmea nu puncteaza dintr-o incalcare a regulamentului... asta a fost.Ne-a fost invatatura de minte sa studiem mai bine regulamentul nu sa avem incredere in organizatori in caz ca ne mai incumetam la asa ceva.
Roland K.
KRap-Baits RO

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de cornel rosioru »

Se stia de la inceput ca organizatorul de etapa hotareste daca se puncteaza tenul sau nu.
La Hobaie s-a anuntat ca nu puncteaza. La Lates la fel.
In etapa a IV-a Florentin a anuntat ca la Tincabesti se puncteaza tenul.
In etapa a V-a Prichici si Cotelici vor anunta daca se puncteaza sau nu.
Unde e neregula?
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
doeat - marko
Mesaje: 14
Membru din: Lun Iun 22, 2009 17:57

Re: Tenul in calificari

Mesaj de doeat - marko »

cornel rosioru scrie:Se stia de la inceput ca organizatorul de etapa hotareste daca se puncteaza tenul sau nu.
La Hobaie s-a anuntat ca nu puncteaza. La Lates la fel.
In etapa a IV-a Florentin a anuntat ca la Tincabesti se puncteaza tenul.
In etapa a V-a Prichici si Cotelici vor anunta daca se puncteaza sau nu.
Unde e neregula?

De unde se stia? Exista vreun document?

Avatar utilizator
doeat - marko
Mesaje: 14
Membru din: Lun Iun 22, 2009 17:57

Re: Tenul in calificari

Mesaj de doeat - marko »

Cristian Rudeanu scrie:@ doeat-marko

Nu te obosi. Stii care este influenta razelor de luna asupra galosilor de guma ? Nu ? Ghinion, cand vei afla vei putea talmaci si regulamentele CN.
Din fericire stiu, ii face mai alunecosi, ca si pe unii oameni, dealtfel...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

cornel rosioru scrie:Se stia de la inceput ca organizatorul de etapa hotareste daca se puncteaza tenul sau nu.
La Hobaie s-a anuntat ca nu puncteaza. La Lates la fel.
In etapa a IV-a Florentin a anuntat ca la Tincabesti se puncteaza tenul.
In etapa a V-a Prichici si Cotelici vor anunta daca se puncteaza sau nu.
Unde e neregula?

Organizatoru de etapa este un CLUB in nici un caz un pescar care are dreptul sa-si manifeste subiectivitatea in organizarea unei manse de calificari ! Sa taie si sa spanzure ,dupa bunul sau plac intr-un turneu cu o asa importanta !

Si toate acestea fara o explicatie plauzibila !

Daca in Franta nu este ten sa nu se mai aleaga balti cu ten ! Sau astea se baga pe gat automat ... si pe urma se gaseste explicatia nepunctarii tenului : " In Franta nu e ten ! " .

Nu v-ati gandit de la inceput cand ati ales baltile ca nu trebuie sa aibe ten ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

Eu am cea mai tare nada din lume care prinde tot ce prevede regulamentul cips . Prinde la rand : pesti mari , pesti mici , amuri si romanesti !!!

De ce sa nu pot eu sa o expluatez in Franta unde daca nu este ten o sa prinda numai romanesc ?

Ce vina am eu (care am o super nada :D ) ca tenul este mai tupeist si trage mai mult decat crapul ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”