Tenul in calificari

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
victorash
Mesaje: 370
Membru din: Lun Mai 29, 2006 9:42

Re: Tenul in calificari

Mesaj de victorash »

Dane ..
cine a zis ca nu o sa ai ocazia sa o exploatezi in Franta?..daca e cea mai buna si tu esti un pescar f bun parerea mea, atunci nu ai de ce sa nu ajungi..modestule :D
..complet uluit de cata prostie exista...in lume!

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de cornel rosioru »

Dan Mitranescu scrie:
cornel rosioru scrie:Se stia de la inceput ca organizatorul de etapa hotareste daca se puncteaza tenul sau nu.
La Hobaie s-a anuntat ca nu puncteaza. La Lates la fel.
In etapa a IV-a Florentin a anuntat ca la Tincabesti se puncteaza tenul.
In etapa a V-a Prichici si Cotelici vor anunta daca se puncteaza sau nu.
Unde e neregula?

Organizatoru de etapa este un CLUB in nici un caz un pescar care are dreptul sa-si manifeste subiectivitatea in organizarea unei manse de calificari ! Sa taie si sa spanzure ,dupa bunul sau plac intr-un turneu cu o asa importanta !

Si toate acestea fara o explicatie plauzibila !

Daca in Franta nu este ten sa nu se mai aleaga balti cu ten ! Sau astea se baga pe gat automat ... si pe urma se gaseste explicatia nepunctarii tenului : " In Franta nu e ten ! " .

Nu v-ati gandit de la inceput cand ati ales baltile ca nu trebuie sa aibe ten ?
1. Corect, clubul tau a ales sa puncteze tenul. Probabil vrea sa te avantajeje.
2. Explicatia ai dat-o tu.
3. Nu exista balti numai cu ten, cum nu exista balti numai cu crap.
4. Nu ai 20 de balti de concurs (sa permita amplasarea standurilor) din care sa alegi 5.

La un CM nu mergi sa experimentezi, asta o poti face la Moara, la Doripesco, la Hobaia sau unde vrei tu.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

victorash scrie:Dane ..
cine a zis ca nu o sa ai ocazia sa o exploatezi in Franta?..daca e cea mai buna si tu esti un pescar f bun parerea mea, atunci nu ai de ce sa nu ajungi..modestule :D
:D

Sa vad ce fac cu tenul pe Tancabesti ca pana acum numai invers mi-a cazut ...
Pe Darvari s-a punctat si am luat bataie ... (Marius Barbu a avut si teni prinsi ,iar eu nici unul )
Pe Hobaia si Lates nu s-a punctat si am prins unul dupa altul ...dar in afara de cate un sughit pentru fiecare peste la organizatori ,nu am rezolvat nimic cu asta ! :D

Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de constantin emilian »

Dane am o intrebare pentru tine:
Daca te califici in lotul Romaniei si mergi in Franta, in momentul in care se ajunge la discutia "nada si abordare" ce vei face daca vei fi pus in situatia sa pescuiesti cu boiles? Sau vei impune lotului sa pescuiasca cu nada ta?
Fara nici o rautate, parerea mea ar fi daca vrei sa te califici si daca vrei intr-adevar sa faci ceva pe viitor, incepe sa pescuiesti cu boiles de la A la Z. Pe ten te-am vazut la Lates :), esti tare rau! ;) De ce trebuie sa perfectionezi pescuitul la ten cu metodele consacrate si bine stiute de tine cand carentele tale sunt altele? Just a friendly advice ;)

Cheers
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

cornel rosioru scrie:
Dan Mitranescu scrie:
cornel rosioru scrie:Se stia de la inceput ca organizatorul de etapa hotareste daca se puncteaza tenul sau nu.
La Hobaie s-a anuntat ca nu puncteaza. La Lates la fel.
In etapa a IV-a Florentin a anuntat ca la Tincabesti se puncteaza tenul.
In etapa a V-a Prichici si Cotelici vor anunta daca se puncteaza sau nu.
Unde e neregula?

Organizatoru de etapa este un CLUB in nici un caz un pescar care are dreptul sa-si manifeste subiectivitatea in organizarea unei manse de calificari ! Sa taie si sa spanzure ,dupa bunul sau plac intr-un turneu cu o asa importanta !

Si toate acestea fara o explicatie plauzibila !

Daca in Franta nu este ten sa nu se mai aleaga balti cu ten ! Sau astea se baga pe gat automat ... si pe urma se gaseste explicatia nepunctarii tenului : " In Franta nu e ten ! " .

Nu v-ati gandit de la inceput cand ati ales baltile ca nu trebuie sa aibe ten ?
1. Corect, clubul tau a ales sa puncteze tenul. Probabil vrea sa te avantajeje.
2. Explicatia ai dat-o tu.
3. Nu exista balti numai cu ten, cum nu exista balti numai cu crap.
4. Nu ai 20 de balti de concurs (sa permita amplasarea standurilor) din care sa alegi 5.

La un CM nu mergi sa experimentezi, asta o poti face la Moara, la Doripesco, la Hobaia sau unde vrei tu.
In clubul meu din 5 echipe participante 4 doresc pescuitul "pe bile" , dar si-au recunoscut subiectivitatea si au avut decenta sa "voteze" pentru punctarea tenului .

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de EX-UL »

@Dan Mitranescu

acum zau asa Dane , chiar tenul asta a devenit subiect de disputa generalizata . Recunosc sunt momente cind si eu merg dupa cteno - pregatit de acasa , este un pescuit frumos si iti poate oferi suprize OK , dar tu faci apologia tenului si te mai miri ca te intreaba lumea - cind te vei apuca de pescuit la crap ? :lol: :lol: Tu te-ai specializat pe o nisa , si te-ai specializat repede si neasteptat de bine pe acest sector , dar incearca sa iti pui in cap sa iti dezvolti cunostintele pe intreaga plaja de pescuit la crap si sunt sigur ca vei putea ca in 1-2 sezoane sa dezvolti chestii noi si aici . Nu te supara , scriu ca unui prieten si scriu din inima .

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de cornel rosioru »

Dan Mitranescu scrie:.
In clubul meu din 5 echipe participante 4 doresc pescuitul "pe bile" , dar si-au recunoscut subiectivitatea si au avut decenta sa "voteze" pentru punctarea tenului .[/quote]

Vor sa te ajute? :D Adevarati colegi :D
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

constantin emilian scrie:Dane am o intrebare pentru tine:
Daca te califici in lotul Romaniei si mergi in Franta, in momentul in care se ajunge la discutia "nada si abordare" ce vei face daca vei fi pus in situatia sa pescuiesti cu boiles? Sau vei impune lotului sa pescuiasca cu nada ta?
Fara nici o rautate, parerea mea ar fi daca vrei sa te califici si daca vrei intr-adevar sa faci ceva pe viitor, incepe sa pescuiesti cu boiles de la A la Z. Pe ten te-am vazut la Lates :), esti tare rau! ;) De ce trebuie sa perfectionezi pescuitul la ten cu metodele consacrate si bine stiute de tine cand carentele tale sunt altele? Just a friendly advice ;)

Cheers
Nu este vorba de mine si de Franta .
La momentul asta mi-au scazut mult sansele.

Asa cum "voi" aveti o problema cu tenul asa eu am o problema cu bilele :

1. Necesita timpi suplimentari si o munca pe care eu nu am puterea sa o fac...
2. Depind intotdeauna de materiile prime si nu pot controla calitatea acestora ...
3. Pentru a duce un concurs am nevoie de cel putin 100kg de nada pe care sa ma bazez ...
4.Costurile sunt foarte mari si sincer nu-mi permite logica sa arunc in apa mai mult decat am de castigat (inclusiv performanta , trofee , stima ...)
5. Si am placerea de a concura in dezavantaj ! :D

Carentele mele astea de mai sus sunt ...

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tenul in calificari

Mesaj de EX-UL »

@dan Mitranescu

E un punct de vedere pe care eu unul il respect . Fir Intins .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tenul in calificari

Mesaj de Dan Mitranescu »

Val Pangica jr scrie:@Dan Mitranescu

acum zau asa Dane , chiar tenul asta a devenit subiect de disputa generalizata . Recunosc sunt momente cind si eu merg dupa cteno - pregatit de acasa , este un pescuit frumos si iti poate oferi suprize OK , dar tu faci apologia tenului si te mai miri ca te intreaba lumea - cind te vei apuca de pescuit la crap ? :lol: :lol: Tu te-ai specializat pe o nisa , si te-ai specializat repede si neasteptat de bine pe acest sector , dar incearca sa iti pui in cap sa iti dezvolti cunostintele pe intreaga plaja de pescuit la crap si sunt sigur ca vei putea ca in 1-2 sezoane sa dezvolti chestii noi si aici . Nu te supara , scriu ca unui prieten si scriu din inima .
Nu ma supar , caut intotdeauna prietenii si in nici un caz nu ma cert pe un lucru pe care eu il vad ca pe o joaca de oameni mari . Ma implic cateodata in discutii si dau de inteles ca sunt patimas ,dar asta pentru a face jocul mai frumos. Chiar daca vrea cineva sa se certe cu mine nu are cum pentru ca-mi revin imediat la realitatea legata de acest fenomen "pescuit" pe care, zic eu ,o detin destul de bine. :wink:

Revin ... :D
Cred ca nu mi-ai studiat cariera ! :D ... daca ma intrebi cand ma apuc de pescuit la crap . :D

Am fost "antrenat" sa prind peste , nu sa prind capturi , cei mai mari 5 pesti , "peste 10" sau fel si fel de subcategorii. Poate din acest motiv nu sustin strangularea competitiilor. Si atata timp cat ma aproba cei de la cips -fips mai am sentimentul ca sunt intreg la cap ,ca altfel ma lasam de mult ! :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”