Vocea Poporului - Calificari 2009

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de cipica »

Nu are Andrei nici o treaba cu postarile mele. Poate am exagerat cu "tampeniile" alea. Dar nu f mult. Si nu exagerez din rea vointa ci pt a sublinia problemele foarte grave din pct meu de vedere.

Toti sunteti de acord cu mine, dar nu vrea nimeni sa spuna pe fata ce gandeste.

Nici Moara Vlasiei nici Doripesco nu pot suporta 30 de echipe dar pot suporta mai multre manse de 15 echipe, manse din care sa se califice primele 5-6 echipe. Acestea sa mearga mai departe intr-o semifinala si apoi o finala. Sau ceva de genul asta.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de cornelserbu »

cipica scrie:Nu are Andrei nici o treaba cu postarile mele. Poate am exagerat cu "tampeniile" alea. Dar nu f mult. Si nu exagerez din rea vointa ci pt a sublinia problemele foarte grave din pct meu de vedere.

Toti sunteti de acord cu mine, dar nu vrea nimeni sa spuna pe fata ce gandeste.

Nici Moara Vlasiei nici Doripesco nu pot suporta 30 de echipe dar pot suporta mai multre manse de 15 echipe, manse din care sa se califice primele 5-6 echipe. Acestea sa mearga mai departe intr-o semifinala si apoi o finala. Sau ceva de genul asta.
bine, m-am exprimat eu gresit, andrei doar impartaseste aceeasi idee ca a ta, dar tu prea te inversunezi pe chestia asta, poate nu e singura care a dus la asa rezultate slabe...ma refer la numarul pestilor prinsi

cred ca expunerea de la sfarsitull postarii tale chiar este de luat in considerare
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de cornel rosioru »

[quote="cipica"]Nici Moara Vlasiei nici Doripesco nu pot suporta 30 de echipe dar pot suporta mai multre manse de 15 echipe, manse din care sa se califice primele 5-6 echipe. Acestea sa mearga mai departe intr-o semifinala si apoi o finala. Sau ceva de genul asta.[/quote]

Ca ai rabufnit am inteles, daca ai si gindi ar fi bine.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de cipica »

Maestre, este doar o propunere si nu ar trebui sa iei foc! Daca spuneai si de ce nu ti se pare buna propunerea mea era ok. E adevarat ca ar costa mult ceea ce am propus eu dar nu e datoria mea sa propun si sa gasesc retete financiare.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Andrei I »

O posibila propunere ar fi urmatoarea:

Impartirea pe regiuni in faza grupelor, mai exact Transilvania, Oltenia, Banat, Moldova, Bucuresti si Dobrogea. Aprtenenta unui pescar la o regiune se face pe baza clubului din care face parte....sau daca vor fi acceptati si oameni care nu fac parte dintr-un club, fie pe baza apartenentei clubului care ii inscrie in tuneru fara a fi membrii, fie pe baza domiciliului inscris in CI ...in aceasta ordine.
Un membru al unui club, nu se poate inscrie din partea unui alt club doar pentru a concura in Moldova considerand ca are sanse mai mari acolo. Aici trebuie lucrat destul de atent fiind ce mai mare hiba a sistemului propus de mine...dar are rezolvare.
Se organizeaza faza grupelor pe regiuni in 3 manse, fiecare mansa pe aceeasi balta, cu 3 sectoare, iar la fiecare mansa, cei care au pescuit pe un sector, vor pescui obligatoriu pe alt sector in mansa urmatoare. Mansele pe regiuni se desfasoara simultan.

Se califica in urma celor 3 manse regionale, jumatate din concurentii ce s-au aliniat la start din fiecare regiune, contand cele mai bune rezultate din 3 manse. Daca numarul de concurenti este impar..sa zicem 13 se adauga din oficiu +1 si merg mai departe 14:2 = 7. Clasamentul pe numar de kilograme, fara puncte fara altceva.

Trebuie facute cateva calcule, dar avand in vedere exeprienta de la acest Turneu, la start ar trebui sa nu fie sub nici o forma mai mult 70-80 de echipe. Astfel jumatate ar insemna un maxim de 40 calificati dupa faza grupelor.

Ar urma o semifinala desfasurata din nou in 3 manse, in aceleasi conditii..adica pe o singura balta, 3 sectoare, cine a pescuit in mansa 1 pe A pescuieste mansa a 2 pe C si mansa 3 pe B.

Urmeaza finala ... 20 de participanti ... O singura balta acelasi sistem. Castigatori vor fi cei care au prins mai multe kilograme in finala dupa cele 3 manse ale acesteia.


Practic de la inceput pana la final vor exista 3 manse in grupe in fiecare regiune, 3 manse in semifinala si 3 manse in finala.

Sistemul propus e un punct de plecare, il consider foarte echilibrat, si poate fi facut sa functioneze foarte usor si fluent.

Sigur ca regiunile trebuie studiate si comasate in asa fel incat sa fie cost-effecticve, adica sa se adune un numar minim de x participanti pe regiune. Nu are Banatul decat 5 echipe...iar tarnsilvania decat 5 foarte bine...se face regiunea Transilvania+Banat.


Nu-mi spune-ti ca sunt visator, daca aveti argumente sau intrebari constructive va stau la dispozitie.


Perioada - aprilie - septembrie. timp suficient pentru 9 manse de cate 72 de ore.

Arbitaj APS,. Faza grupelor organizata in comun de cluburile din zona respectiva..taxele si premiile decise de ei. ..dar arbitajul ramane unitar adica APS. Regulamentul va fi unitar de la prima la ultima mansa cu observatori trimisi de comitetul de organizare al turneului.
Am propunere si pentru varianta cu lot de 6+2 dar ..are un singur defect. poate incuraja non-combatul. Cea de mai sus eu zic ca este echilibrata.
Milionar excentric

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de cornel rosioru »

cipica scrie:Maestre, este doar o propunere si nu ar trebui sa iei foc! Daca spuneai si de ce nu ti se pare buna propunerea mea era ok. E adevarat ca ar costa mult ceea ce am propus eu dar nu e datoria mea sa propun si sa gasesc retete financiare.
:D Nu am luat foc Cipica, ti-am explicat ca e aproape imposibil sa obti aceiasi balta gratuit 4-6 etape/mansa de CN
Daca sunt 5 manse ca anul acesta nu-ti ajunge timpul sa faci selectiile, acceptind ca gasesti pistele.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de marin laurentiu »

cipica scrie:Nu are Andrei nici o treaba cu postarile mele. Poate am exagerat cu "tampeniile" alea. Dar nu f mult. Si nu exagerez din rea vointa ci pt a sublinia problemele foarte grave din pct meu de vedere.

Toti sunteti de acord cu mine, dar nu vrea nimeni sa spuna pe fata ce gandeste.

Nici Moara Vlasiei nici Doripesco nu pot suporta 30 de echipe dar pot suporta mai multre manse de 15 echipe, manse din care sa se califice primele 5-6 echipe. Acestea sa mearga mai departe intr-o semifinala si apoi o finala. Sau ceva de genul asta.

cipica ,ca iti spui un pdv e ok,dar asta nu inseamna ca cine nu e de acord cu tine spune...tampenii...acum ce vrei de fapt? sa-ti impui pdv cu japca? ca vrea cipica balti unde sa poata pescui la 30-40 m de mal si sa prinda peste si daca arunca cu spatele ,inseamna ca toata lumea sa sara in sus de bucurie si sa aplaude?
pe hobaia cati crapi ai prins? dupa etapa hobaia de ce nu ai fost asa vehement? spuneti fratilor pe fata ca nu mai vreti darvariul in CN ,ca trebuie sa "faceti loc" altor balti si e ok.
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Vladut Mateianu »

Sau, ptr partizanii Darvariului, recunoasteti ca preferati balti cu cativa crapi, ptr ca altfel, pescari ca Cipica, Octav, Mitranescu,George Alexandru, Iulian Petre,Tomulescu, Rudeanu, Nitu, Maty etc v-ar da cu balta in cap ! Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete, este mai mult decat logic...... :oops: :oops: :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de dan cotelici »

Vladut Mateianu scrie:Sau, ptr partizanii Darvariului, recunoasteti ca preferati balti cu cativa crapi, ptr ca altfel, pescari ca Cipica, Octav, Mitranescu,George Alexandru, Iulian Petre,Tomulescu, Rudeanu, Nitu, Maty etc v-ar da cu balta in cap ! Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete, este mai mult decat logic...... :oops: :oops: :oops:
Asa este .S-a demonstrat la Hobaia in a doua serie!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Zambaccian »

Octav who?!
de Maty am auzit.

Vladut, referitor la baltile cu ff mult crap (a se citi ciortanica) nu faptul ca trebuie sa ma bat cu ilustrii pescari ma sperie, ci ca trebuie sa ma duc cu 100 kg de nada la mine, eventual cumparata de la voi.
Doripesco is good for business, dar nu pentru ce ne intereseaza pe noi.
Essential fishing tackle: Jura, Bushmills, Glenmorangie

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”