Vocea Poporului - Calificari 2009

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Andrei I »

Va propun ca in acest topic sa semnalam problemele acestui turneu si DOAR cei ce au participat ca si concurenti sa-si exprime punctele de vedere.

Din doua motive ... unul cel spus si de Cipica in topicul calificari 2010, dar si pentru a stabili cine sunt responsabili pentru aceste lipsuri, erori sau cum vreti sa le numim ale acestui Turneu.

Evident deocamdata nu e vorba deact de primele 2 manse, vom completa aici cu asa NU pe masura ce turneul inainteaza.

Rog organizatorii, arbitrii membrii CDTA etc. sa nu se proununte aici. Aici trebuie sa posteze concurentii si doar ei....pana la urma cei multi au cuvantul final nu CDTA, directorul de turneu sau altcineva. Asta trebuie sa intelegem cu totii ca toate aceste competitii sunt facute DE PESCARI, fara ei directorul de turneu nu ar avea turneu, sponsorii nu ar avea ce sa sponsorizeze. Asadar domnilor pescari postati numai dumneavoastra ...poate e timpul ca cineva sa asculte si de noi cei multi !


Probleme:

1. Alegerea in primele manse a 2 balti Hobaia si Darvari total nepotrivite pentru mansele eliminatorii ... balti cu peste insuficient pentru a tria cu adevarat intre pescari. ---- responsabili: toti semnatarii regulamentului de organizare, partial pescarii care s-au abtinut inainte de inceperea competitiei (poate si unii si altii nu se asteptau sa fie asa slabe baltile)
2. Perioada desfasurarii Turneului PROST aleasa...fapt ce a accentuat si mai mult punctul 1. Responsabili...aceeasi ca la punctul 1, plus conjunctura care a facut ca discutiile privind organizarea turneului sa inceapa tarziu.

3. Regulamentul INTERN incalcat de directorul turneului inca din prima etapa cand s-a pescuit pe directii de pescuit dictate cu mana stanga si mana dreapta, sub pretextul ca regulamentul FIPS CIPS permite un culoar mai mare de pescuit decat cel al regulamentului intern. Deacord...dar nu asa trebuia procedat. - responsabili: Victor Oana, Adi Zarguzon si pescarii prezentii la prima mansa pe Darvari.
4.Cazul Radu Badica...rezolvat prin avertisment. --- Regulamentul trebuia aplicat de la inceput iar Radu Badica trebuia indrumat sa respecte regulamentul ...in felul asta nu primea nici avertisment. Responsabili: se simte cineva?
5. Punctarea tenului ...pe alocuri, lasata la latitudinea organizatorilor .....Ori se puncteaza ori nu se puncteaza peste tot la fel. de preferat sa se respecte regulamentul international! Respionsabili: semnatarii regulamentului de organizare.
6.Premiile, sponsorizarile, aspectele finaciare tratate superficial inca de la inceput ... pentru ca mai tarziu sa existe discutii.
7. Pentru neprezentare dupa ce ai platit taxa TREBUIE sa fi penalizat mai mult decat cei care au venit si au prins zero...ori iei 90 de puncte ori nu ai voie nici la urmatoarea mansa.
8.SIstemul cu 61 de puncte pentru cei care nu prind nimic trebuie gandit altfel...ei au concurat cu echipele de pe sectorul lor in primul rand...61 de puncte este o penalizare prea mare!
9. Un medic pe balta.. ar fi ceva linistitor si ar feri poate de eventuale si nedorite abandonuri.
10.Standurile au prezentat posibil mici variatii de pozitie avand in vedere faptul ca nu au fost pastrati parii de delimitare si totul s-a bazat pe memoria organizatorilor.

Cine mai are de adaugat ceva va rog sa continuati numaratoarea pentru ca mai apoi sa putem comenta fiecare punct in parte.

Asa cum spune si Cipica...astea sunt la capitpolul ASA NU pentru viitor. Turneul pe ansamblu este unul frumos, iar acest lucru se datoreaza tot voua celor ce a-ti participat pentru ca toata lumea a fost fair-play fara exceptie. La anul tot voi pescarii il puteti face si mai frumos daca discutam constructiv si fara atacuri la persoana.
Milionar excentric

Cristian Rudeanu
Mesaje: 161
Membru din: Dum Iun 24, 2007 13:25

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Cristian Rudeanu »

@ Andrei I

In principiu aspectele mentionate de tine sunt pertinente si pot constitui punctul de plecare in stabilirea unui sistem coerent.

@ Victor Oana

Dupa cum vezi nu sunt singurul care considera ca ai incalcat regulamentul prin modificarea directiilor de pescuit. Astept in continuare sa recunosti greseala comisa si faptul ca aceasta a influentat rezultatele etapei Darvari. Si ca sa nu crezi ca in calitate de organizator poti face orice doresti, citeste regulamentul de organizare care prevede clar faptul ca atat sus mentionatul regulament de organizare, cat si cel de desfasurare sunt IDENTICE pentru toate cele 5 etape.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Vladut Mateianu »

Aloo ! Cum adica doar concurentii ? Si eu sunt pescar, iar daca nu am participat anul acesta , am avut motivele mele....dar la anul, cand voi participa, nu am chef sa fiu luat de prost si judecat dupa ureche de vre-o comisie creata dupa criterii cine scrie mai frumos pe forum sau alte idiotenii....
Chiar i-as ruga sa scrie DOAR pe cei care au de gand sa vina si la anul la calificari, in situatia in care vor fi mai mult de 5 manse iar taxa nu va mai fi derizorie....asa , la 500 de lei, ii doare in pola pe cei care au pierdut !

Asa ca, Andrei, reformuleaza te rog enuntul problemei ! Repet, daca am platit 500 de lei asta nu inseamna ca sunt pescar de top si pot sa-mi dau cu parerea despre cum ar trebui organizat un CN.... :oops: :oops: :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Andrei I »

Vladut Mateianu scrie:Aloo ! Cum adica doar concurentii ? Si eu sunt pescar, iar daca nu am participat anul acesta , am avut motivele mele....dar la anul, cand voi participa, nu am chef sa fiu luat de prost si judecat dupa ureche de vre-o comisie creata dupa criterii cine scrie mai frumos pe forum sau alte idiotenii....
Chiar i-as ruga sa scrie DOAR pe cei care au de gand sa vina si la anul la calificari, in situatia in care vor fi mai mult de 5 manse iar taxa nu va mai fi derizorie....asa , la 500 de lei, ii doare in pola pe cei care au pierdut !

Asa ca, Andrei, reformuleaza te rog enuntul problemei ! Repet, daca am platit 500 de lei asta nu inseamna ca sunt pescar de top si pot sa-mi dau cu parerea despre cum ar trebui organizat un CN.... :oops: :oops: :oops:

Fair enough ... pot posta evident si cei care la anul vor sa participe la calificari. Poate posta oricine ca nu e site-ul meu..ideea era sa nu transormam topicul in circ. Eu consider ca fiind relevanta opinia celor care anul asta au simtit pe propria piele cum s-a desfasurat ACEST campionat.
Milionar excentric

FloroiuCiprian
Mesaje: 352
Membru din: Lun Mai 26, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de FloroiuCiprian »

Parerea mea este ca intradevar au fost greseli,dar putem sa le punem si pe baza faptului ca acest turneu este la inceput cu un regulament permisiv pe de-o parte,greseli care au fost speculate de cei ce au asteptat la cotitura ca ceva sa nu mearga.Cred ca mai bine ar fi sa gasim solutii pe viitor ca aceste lucruri sa nu se mai repete.Timp o sa fie din iarna pana in primavara sa se construiasca un sistem pe care toata lumea sa-l respecte,sistem care sa nu se mai schimbe de la an la an,ca toata lumea sa-l cunoasca ca este sfant si asa jucam(ca la fotbal,pui mana pe minge,este hentz).
Sunt de acord cu cei ce au sustinut idea de calificari doar pe cluburi,nu poti sa fi pescar sportiv fara apartenenta la un club,doar ca dai drumul la peste nu te face sportiv,ci doar atunci cand faci parte din clubul sprtiv.............,si asa se va elimina problema cu 166 de echipe dornice sa participe,cei care gresesc flagrant vor raspunde si in fata clubului si se vor gandii de 2 ori inainte sa faca o tampenie si cu siguranta nu vor mai fii necesare 10,15,8,66 de manse.
Potential exista doar tebuie sa ne mai si implicam constructiv nu numai sa dam in cap cand avem ocazia.
Va doresc fire intinse la toti.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de cornelserbu »

nepunctarea tenului la hobaia a fost o gresala neintentionata, fiindca toata lumea stia ca pe hobaia mananca foarte bine crapul, din pacate n-a fost asa, iar factorii care au facut pestele sa nu manance, zic eu ca nu puteau fi prevazuti.
nu sunt insa de acord cu ideea ca tenul ar fi echilibrat standurile, ci doar ca n-ar fi fost nimeni cu 0 kg.
cine are impresiia ca stie exact pe unde si cum umbla pestele, cred ca se insala...sunt doar presupuneri greu de confirmat...mai de graba dogme ca sa nu spun proverbe :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de andrei vladeanu »

o singura intrebare
exista o mana de echipe in acest turneu care, daca ar avea balti cu peste in fata, ar bate le celalalte ca la fasole.
mai exista o majoritate covarsitoare (din care declarat faci parte si tu, andrei) care isi freaca mainile de bucurie ca se intalnesc cu tomulescu si mitranescu la darvari.
in cazul acesta ce relevanta poate avea acest topic?
The One Team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Andrei I »

andrei vladeanu scrie:o singura intrebare
exista o mana de echipe in acest turneu care, daca ar avea balti cu peste in fata, ar bate le celalalte ca la fasole.
mai exista o majoritate covarsitoare (din care declarat faci parte si tu, andrei) care isi freaca mainile de bucurie ca se intalnesc cu tomulescu si mitranescu la darvari.
in cazul acesta ce relevanta poate avea acest topic?
nu stiu Andrei ...ce relevanta poate avea...repet consider ca pescarii fac jocul...ca tot iti place fotbalul..un meci intre patronii de cluburi ai viziona cu placere?

vorbesti de relevanta...pai ce relevanta are ca mitranescu pe moara vlasiei pe standul A2 nu a reusit decat locul 11 in clasamnt iar eu 12? sau ca tancabesti eu am luat locul 3 si Tomulescu 5? .. nu sunt pescar mai bun decat ei..si cu siguranta mult mai putin experimentat..deci DA eu teoretic ma bucur ca ma intalnesc cu ei pe o balta ca Darvari unde bulanul mi-ar putea oferi o sansa in fata lor...dar practic nu a fost asa. Oricum sa I'll inving pe Mitranescua moara si pe Gabi la Doripesco ar insmna ceva cu adevart pentru mine...nu la bulan.
ar trebui sa fie relevanta parerea pescarilor !
Milionar excentric

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de Vali Vesa »

cornelserbu scrie: ...factorii care au facut pestele sa nu manance, zic eu ca nu puteau fi prevazuti...
Nu, nu puteau fi prevazuti nici de tine (voi) ca organizatori, nici de noi (cei care am stabilit baltile) si nici de noi, pescarii. Poate altii puteau sa prevada si sa o faca public. Atat si nimic mai mult... :evil:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vocea Poporului - Calificari 2009

Mesaj de andrei vladeanu »

parerea pescarilor ar trebui sa fie singura relevanta, intr-adevar.
numai ca acestia sunt dominati numeric de cumparatorii de lozuri in plic. ieftine, 500 de lei lozu'.
n-ai castigat? mai tragi o data...
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”