Alegere Spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Dane daca tot ai dat din casa reteta de dip si aroma de stropeala recomanda si tu un spot mai deosebit, ca e satula lumea de mtx-uri :lol:
Nu este asa usor sa gasesti un spot deosebit.
Eu sunt multumit ca inca il caut .
Plus ca merg pe lanseuri lungi, deci greu de gasit pe acolo.
Intreaba-l si tu pe Alber, ca el da mai aproape si sigur stie mai multe.

:D

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de pescarusull »

Deci astia de la shimano erau mahmuri cand au calculat velocity ?
Bine ca exista "chinezu" care stie sa faca calcule in asa fel incat sa produca cea mai lanseta din lume.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Alegere Spod

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:
velocity are inele cu 2 picioare...si nicidecum nu are un blank gros...ba dincontra
Bun exemplul. MTX14 , la aceeasi greutate a blank-ului, prin faptul ca are inele cu un picior arunca mai departe si se rupe mai spre deloc.

In general, modelele inferioare de la fiecare brand sunt echipate asa, cu inele cu doua prinderi.
Pana anul trecut asa a fost si la MTX-uri . Nu ne permiteam nici noi, iar pe MTX6 si MTX8 aveam inele cu doua picioare.
Acum, daca am trecut pe betele mai bune pe SLIM K, am lasat pe MTX6 ce mai erau resturi prin fabrica, cu un singur picior model simplu, vechi, facut acum 10 ani pentru MTX14 . De alea cu doua picioare am reusit sa scapam.

P.S. imi este dor de "meciul" de acum doi ani , dar tare imi este ca nu mai am cu cine sa vorbesc. Se mai aude numai ecoul: ...city, ......ity, ..........ity............y ............... :)

Dane...tu esti comerciant si e normal sa gasesti fel si fel de explicatii care mai de care mai SF sa iti lauzi produsele. Si asta este foarte bine, reclama este sufletul comertului...si te admir pentru asta. Lansete MTX sunt niste produse foarte bune, cu un raport calitate/pret foarte bun. Dar nu sunt cele mai bune, oricat ai incerca tu sa ne vrajesti. Am pescuit multi ani cu mtx14, am fost multumit de ele, dar am trecut la velocity si consider ca am facut un upgrade important. Arunc mai departe, lanseta e mai placuta, arata mai bine etc. Nu m-as mai intoarce niciodata la mtx, mai ales acum ca shimano are in gama o serie de lansete TX2,4,5,7,9 foarte bune. Continua sa scoti mereu aceleasi produse bune si cred ca vei reusii candva sa-i egalezi.
Numai bine,
A bad days fishing is better than a good day at work...

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Domnu' Dan...
Dincolo de faptul că același blanc a dus bine atât cu inele cu un picior, cat și cu prindere dubla (e evident asta dincolo de toate "calculele"), rămân la ideea că mtx-urile (toate) sunt niste lansete foarte bune in banii lor. Pentru unii prea ieftine, pt unii prea scumpe, atâta timp cât găsim și variante mai ieftine care fac cam același lucru. Eu, sincer, desi mi-ar placea un set de class-uri sau macar top, nu mi-am permis nici macar un set de mtx 14...dar as lua oricând top in detrimentul lui velocity

Atâta timp cât lumea e mulțumită cu produsul mtx, nu cred că are rost sa ne pierdem in chestii inginerești, că uneori va cam dă cu virgulă

Revenind la subiectul spod, aștept cu interes uni spod
Nu e exclus că bănuții pe care ii am.stransi pt spod sa ii dau până atunci pe doua top-uri second. Sau alte două lansete mai dure, pt distanțe extreme

Am găsit și două spoduri baracuda Mustang second, dar cere omul pe ele mai mult decât erau noi, in magazin
Le-aș lua, că tare-s curios

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Alegere Spod

Mesaj de DumiD »

Daca ai bugetul "subtire" nu te incurca cu second, mai ales in regim de bisnita!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:
Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:
velocity are inele cu 2 picioare...si nicidecum nu are un blank gros...ba dincontra
Bun exemplul. MTX14 , la aceeasi greutate a blank-ului, prin faptul ca are inele cu un picior arunca mai departe si se rupe mai spre deloc.

In general, modelele inferioare de la fiecare brand sunt echipate asa, cu inele cu doua prinderi.
Pana anul trecut asa a fost si la MTX-uri . Nu ne permiteam nici noi, iar pe MTX6 si MTX8 aveam inele cu doua picioare.
Acum, daca am trecut pe betele mai bune pe SLIM K, am lasat pe MTX6 ce mai erau resturi prin fabrica, cu un singur picior model simplu, vechi, facut acum 10 ani pentru MTX14 . De alea cu doua picioare am reusit sa scapam.

P.S. imi este dor de "meciul" de acum doi ani , dar tare imi este ca nu mai am cu cine sa vorbesc. Se mai aude numai ecoul: ...city, ......ity, ..........ity............y ............... :)

Dane...tu esti comerciant si e normal sa gasesti fel si fel de explicatii care mai de care mai SF sa iti lauzi produsele. Si asta este foarte bine, reclama este sufletul comertului...si te admir pentru asta. Lansete MTX sunt niste produse foarte bune, cu un raport calitate/pret foarte bun. Dar nu sunt cele mai bune, oricat ai incerca tu sa ne vrajesti. Am pescuit multi ani cu mtx14, am fost multumit de ele, dar am trecut la velocity si consider ca am facut un upgrade important. Arunc mai departe, lanseta e mai placuta, arata mai bine etc. Nu m-as mai intoarce niciodata la mtx, mai ales acum ca shimano are in gama o serie de lansete TX2,4,5,7,9 foarte bune. Continua sa scoti mereu aceleasi produse bune si cred ca vei reusii candva sa-i egalezi.
Numai bine,
Sunt obisnuit din anii de scoala ca multe explicatii din stiintele exacte sa para SF pentru multi, deci nu consider ca trebuie sa ne contrazicem pe lucrurile astea.
Legat de faptul ca sunt comerciant, aici am o problema.
Daca eram comerciant nu alegeam sa fac comertul pe care il observi. In pozitia mea imi permiteam sa vand orice este mai scump si implicit mai profitabil. Nu cred ca exista niciun produs de acest fel in "interesele" mele.
Legat de "vrajeala" sunt chiar deranjat. Care este concret "vrajeala" de care spui ?

Felicitari pentru alegerea facuta, eu nu discut pareri personale. Fiecare avem cea mai frumoasa nevasta si cea mai tare masina. Nu comentam alegerile personale, dar nici bine nu prea este sa ne laudam cu ele ... Asta este de viata, nu de mate sau fizica.

Discutam si noi lucruri logice, eventual despre alegerile celor care dovedesc in vreun fel ca stiu ce aleg. Sau daca inca viata nu le-a oferit prilejul sa demonstreze ceva cu alegerile facute, macar sa vina cu explicatii obiective, ce se pot proba.
Ma uit si eu la Botezatu cu cine umbla, nu la vecinu' cu ce se lauda ca a cucerit. :) .

In topicul acesta am recomandat noile lansete de la FL. Cum a aparut 14-le in discutie nu stiu.
Eu am prezentat lansetele astea , cu tot ce am observat la ele, raportat la idei general valabile in constructia lansetelor.
FL construieste lansete pe principiile apreciate de tine. Te rog sa cauti sa vezi un Strategist Force+ , ca sa vezi "placere" , suplete si finisaje maxime, ... la jumatate de pret.
MTX-urile nu au treaba cu linia asta si nu cauta astfel de "performante". Ca arata impecabil de anul asta este numai o intamplare.
Ma bucur ca FL se ocupa perfect de treaba asta. Pana si husele le-au facut cu arici. Sa pomeneasca ! :wink: :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:Domnu' Dan...
Dincolo de faptul că același blanc a dus bine atât cu inele cu un picior, cat și cu prindere dubla (e evident asta dincolo de toate "calculele"), rămân la ideea că mtx-urile (toate) sunt niste lansete foarte bune in banii lor. Pentru unii prea ieftine, pt unii prea scumpe, atâta timp cât găsim și variante mai ieftine care fac cam același lucru. Eu, sincer, desi mi-ar placea un set de class-uri sau macar top, nu mi-am permis nici macar un set de mtx 14...dar as lua oricând top in detrimentul lui velocity

Atâta timp cât lumea e mulțumită cu produsul mtx, nu cred că are rost sa ne pierdem in chestii inginerești, că uneori va cam dă cu virgulă

Revenind la subiectul spod, aștept cu interes uni spod
Nu e exclus că bănuții pe care ii am.stransi pt spod sa ii dau până atunci pe doua top-uri second. Sau alte două lansete mai dure, pt distanțe extreme

Am găsit și două spoduri baracuda Mustang second, dar cere omul pe ele mai mult decât erau noi, in magazin
Le-aș lua, că tare-s curios
Discutam despre lansete. Mie imi place. Nu imi da cu virgula, asa cum spuneti.
Daca vreti, le luam pe rand, din aproape, in aproape.
"Virgula" asta o vreau si eu prezentata cu logica.
Cu cea mai mare recunostinta imi caut greselile de gandire, ca numai asa pot sa fac ceva mai bun.

Am marit o propozitie din cele spuse de dumneavoastra.
Poate sa raspunda cineva vreodata la provocarea asta ?
Recunosc, TOP-ul este pus la pret de achizitie, dar momentan are pretul asta. Pana nu o sa mai fie disponibil, de ce se mai vorbeste despre alta lanseta in pretul asta ? :wink: Vedeti, numele este tot ce conteaza in unele alegeri. :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Deci astia de la shimano erau mahmuri cand au calculat velocity ?
Bine ca exista "chinezu" care stie sa faca calcule in asa fel incat sa produca cea mai lanseta din lume.
Stati linistit, calculele au fost facute bine.
Problema este numai la noi in tara, ca aici sunt cativa care le-au dat matematica cu cracii in sus. :)

P.S. tot mai credeti ca Mos Craciun nu se fabrica in China ? :)

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Alegere Spod

Mesaj de Bogdan Zaharia »

de la ce vine numele de mtx?
ImagineImagine
BÂZ

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdan Zaharia scrie:de la ce vine numele de mtx?
De la ... MTX . Era o lanseta facuta de Pelzer. Costa la noi in 2006 cam 500 lei si se vindea binisor .
( asta am aflat mult dupa )
A fost adusa si de Hakuyo , tot cu MTX , dar in loc de Pelzer scria Hakuyo.

Se punea praful pe ea in dughenele din fosta "Europa" .
Nu o cumpara nimeni, chiar daca acolo costa 180 lei, iar in magazine 250 lei.
Cine era Hakuyo ?!....

In timp ce "lumea" cauta profitul lucrurilor scumpe, Mitranescu scormonea dupa lucruri bune.
Na ca le-am gasit :) .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”