Alegere Spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Salutare

Știu că nu e un subiect nou, dar nu s-a mai discutat de ceva vreme și mă gândesc ca, in urma experientei acumulate în sezonul trecut, putem face niste comparații între diverse modele de spoduri
Precizez că mă interesează numai lansete destinate nadirii, cu care sa se obtina performante bune cu spomb mare sau bulgari mari. Nu lansete cu care sa și pescuim la nevoie
Sunt interesat de modele mai accesibile, pe care sa ni le putem permite cei mai mulți dintre noi, conștient fiind că un fox xt sau tribal distance ar obține ceva metri în plus decât un model de 100 de euro

La ce oferte sunt acum in bazarurile de pe diferite forumuri, m-ar interesa o comparație între modelele fox warrior s spod, chub outkast spod, beastmaster bx spod, select baits rocker gun si, de ce nu, diferitele modele de la anaconda
Nu as zice nu nici unui fl strategist spod (3,90 cu 5 lbs), dar nici pe acesta nu l-am testat. La fel, spodul mtx e interesant, desi s-a creat așa o aura in jurul lui ca și cum doar cei cu peste 42 la biceps ar putea să îl utilizeze

Eu înclin spre beastmaster, fiind și singurul model dintre acestea cu care am avut contact

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Alegere Spod

Mesaj de darius123 »

https://www.anglingdirect.co.uk/fox-war ... ength-12ft

https://www.anglingdirect.co.uk/greys-gt-spod-rod Un Pret foarte bun

https://www.anglingdirect.co.uk/greys-g ... e-spod-rod Un fel de Tribal distance, deasemenea pret foarte bun.

https://www.anglingdirect.co.uk/shimano ... marker-rod Ceva limited edition, un fel de Tribal spod , mai moale ca si Tribal distance.

Eu zic ca nu merita sa te complici cu seconduri si preturile exorbitante de la noi. Intr-o saptamana ai produsul acasa.
Transportul este 20 Lire la comanda de pana in 199 lire. La peste 200 lire, ai transport gratis.
Daca nu te descurci cu comanda si plata cu cardul, te ajut cu cea mai mare placere.
Am facut foarte multe comenzi de pe acest site si totul a fost foarte ok.
Spor!

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Mulțumesc
Mai aștept, oferte tot apar. Și nu mă voi da înapoi de la un second, daca voi avea ocazia să îl si probez. Am tot avut scule second și chiar am fost mulțumit cam de tot ce am cumpărat

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Deci?
Outkast, beastmaster sau warrior?

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Da' mtxu` ce-are ?! :mrgreen:
Te obisnuiesti dupa ce lansezi de vreo 50 ori bulgari de pamant/mamaliga, pe camp. Si duce :wink:
Nu-i doar chestie de "biceps"...
Gone fishing....

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Ce să aibă...un spod cu greutate, la propriu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:Ce să aibă...un spod cu greutate, la propriu
Inca o dovada ca lanseta tare si usoara nu se poate face la costuri rezonabile.

A scos si FL doua spoduri, unul de 5lbs si unul de 6 lbs.
Se comporta bine blank-ul. Ei spun ca nu se mai rupe si inclin sa ii cred. Materialul este mai gros in carne fata de modelele anterioare si matisat cum trebuie. Un plus vine si de la mandrina Fuji.
Au inele cu doua picioare si cel de varf de 16, implicit o revenire mai slaba datorita componentelor mai grele, dar cu avantajul ca inelele sunt mai rezistente ca prindere.
Mai este ceva de precizat, mandrina este plasata mai jos, mai apropiata de cotor, in comparatie cu alte modele. Cine prefera aspectul, poate sa ia in calcul modelele :

https://danmitranescu.ro/lansete-crap/8 ... -5lbs.html

https://danmitranescu.ro/lansete-crap/8 ... -6lbs.html

In martie apare un nou spod in gama MTX. se numeste MTX UNI SPOD , este mai usor ca MTX 14 SPOD , dar are si mai putine lb.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Înclin să cred că inelele cu un singur picior, cel puțin la blancuri puternice, nu au cum sa contribuie la o mai buna rata de revenire a lansetei. Întradevăr, o face mai ușoara, dar la un spod e insesizabil.
La lansetele obișnuite, inelele cu doua picioare, chiar daca îngreunează blancul, îl și face mai rigid

Mirajul asta cu o revenire mai rapida a blancului daca pui inele cu prindere pe un singur picior i-a făcut pe unii să își reineleze lansete (unele chiar scumpe)...și să constate că au obținut o lanseta puțin mai ușoară, dar sensibil mai moale în lanseu
In cazul de față, mai mulțumit as fi pe spod sa am inele cu prindere dubla

La unele lansete e ok, la altele e vrăjeală de bazar

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Pai cate lbs să aibă uni spod?
Mai puține e 5?
Nu ar fi problema, că si-asa alea 5 lbs ale lu mtx sunt prea pe steroizi, comparând cu orice alt spod de 5 lbs

Nu îmi voi lua fl, cu atât mai mult la.spod ai nevoie de o pârghie puternică, amplă

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:Înclin să cred că inelele cu un singur picior, cel puțin la blancuri puternice, nu au cum sa contribuie la o mai buna rata de revenire a lansetei. Întradevăr, o face mai ușoara, dar la un spod e insesizabil.
La lansetele obișnuite, inelele cu doua picioare, chiar daca îngreunează blancul, îl și face mai rigid

Mirajul asta cu o revenire mai rapida a blancului daca pui inele cu prindere pe un singur picior i-a făcut pe unii să își reineleze lansete (unele chiar scumpe)...și să constate că au obținut o lanseta puțin mai ușoară, dar sensibil mai moale în lanseu
In cazul de față, mai mulțumit as fi pe spod sa am inele cu prindere dubla

La unele lansete e ok, la altele e vrăjeală de bazar
Inelele cu doua prinderi intaresc blank-ul, dar in acelasi timp il supun riscurilor de a se rupe, datorita fragmentarilor. Este nevoie de o ingrosare a blank-ului.
Pe MTX14 daca pui inele cu doua picioare il rupi. Daca pe Class pui inele cu doua picioare il rupi. ( nu neaparat, dar riscurile cresc mult ). "intarirea blank-ului" nu avantajeaza cu nimic in aruncare, ba din contra, chiar daca blank-ul este "mai tare".
O lanseta calculata la limita ruperii pentru a obtine o greutate cat mai mica, nu accepta o asa zisa intarire a blank-ului zonala. ( sau o accepta cu riscuri )
Acesta este si motivul pentru care nu se pot repara tronsoane. Batul se va rupe in imediata apropiere a reparatiei, datorita "intaririi" locale.
Daca pe un varf pui inele cu doua picioare, atunci trebuie si mai mult material in blank. Revenirea mai slaba data NUMAI de greutatea suplimentara a blank-ului, scade valoarea lansetei fata de acelasi model , cu varf mai usor si cu o revenire mai buna, chiar daca prima este mai tare.

Deci inelele cu doua picioare nu neaparat prin greutatea proprie ingreuneaza ansamblul de varf si implicit dau o revenire mai slaba.
Inelele cu doua picioare implica un blank mai gros si acesta ingreuneaza ansamblul si da revenirea mai slaba.

Pe o lanseta ce are inele cu doua picioare se pot pune inele cu un picior.
Se obtine o lanseta mai buna.
Totusi, pe aceasta noua lanseta, se poate scadea cantitatea de material de pe varf , pentru ca acum lanseta rezista la asa ceva si astfel se obtine o lanseta cu raport optim intre greutate, putere si revenire. Adica o lanseta gandita. :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”